Co zrobić by wybór systemu zniknął?

Witam.

Mam Windowsa XP i chciałem dodatkowo zainstalować sobie linuxa na próbe (UBUNTU) więc zrobiłem wymagane 2 dodatkowe partycje i zainstlaowłem drugi system. Teraz gdy włanczam komputer to przy starcie mam wybor systemu.

I teraz moje pytanie -> Gdy usune te dwie partycje z linuxem to ten wybór systemu zniknie ? i śladu po linuxie nie zostanie ? Czy trzeba jakoś inaczej to rozwiązać ?

Pytam bo raz tak zagmatwalem że do wyboru mialem 3 systemy XP z czego tylko jeden był zainstalowany :expressionless:

Pozdrawiam

aby usunąć linux’a z dysku należy zrobić tak. Usuwasz bądź formatujesz partycje na których masz Linux. Następnie restartujesz kompa i sprawdzasz czy odpali się sama winda. Jeśli odpali Ci się winda tj ok, jeśli nie to wkładasz płytkę instalacyjną z windy->restart i z konsoli odzyskiwania wybierasz odpowiedni system windows który chcesz odzyskać i wpiszujesz fixmbr.

No wypadałoby partycje z linuxem sformatować jak chcesz się go pozbyć. Potem można wyedytować plik boot.ini jeśli będziesz miał nieistniejącego sysa do wyboru i po problemie :wink:

Przypuszczam ze FlooX niekoniecznie będzie miał inne systemy wpisane w boot.ini jeśli zainstalował bootloader’a z linux’a, np. grub i nadpisał mbr, wtedy będzie musiał “odzyskać” mbr (fixmbr) dla windy

gopherr ma racje, grub mi sie wpisał w mbr.

Usunołem partycje, ale musiałem zrobić tak jak pisałeś czyli FIXMBR żeby system ruszył, i jak widać działa :slight_smile:

Wielkie dzięki

wesołego jajka

pozdro

Tak się składa że Linux nie korzysta z pliku boot.ini tylko tworzy własnego boot loadera:

grub albo lilo

dokładnie a czasami jeszcze trzeba zmienić partycje systemową na aktywną.