Co zrobić gdy komputer sie przegrzewa

(Piotrek152400) #1

Cześć Wam,

Mam pytanie co można zrobić, dokupić, wymienić żeby komputer sie mniej przegrzewał albo nawet nie przegrzewał bo póki co ciężko to widze . Zawiesza sie zawsze przy pracy kompa albo wg nie załącza przez co nic normalnego nie można na nim zrobić :-x

(Ascent) #2

Może byłbyś skłonny pokazać najpierw jakiś odczyt temperatury z programu HWMonitor oraz napisz jakie masz części (szczególnie procek, karta graficzna, zasilacz i obudowa)...

Jeżeli komputer nie chce Ci się czasami nawet włączyć to wątpię żeby to była wina temperatury, ale jeśli jesteś o tym przekonany to pewnie trzeba będzie dokupić jakieś wentyle i zmienić chłodzenie procesora.

(lazikar) #3

lordbrandman , popraw tytuł tematu, używając przycisku edytuj, tak aby mówił konkretnie o problemie.

(Piotrek152400) #4

tu Kolego skorzystałem z AIDY64 EE- temperatury nie są wysokie luknij sam :

Procek :intel r core tm 2 cpu 6300 1.86 GHz 64 bit

Karta graficzna : NIVIDA GeForce 8800 GT

Tzn o tym jak nie chce sie załączyć to bywa po tym jak sie zawiesza ( tak jakby monitor nie chciał sie załączyć)-sprostowanie...

a wracając do , niekiedy mam wrażenie że wentylatorki chcą sie zapalić albo wyskoczyć z siebie :smiley: :smiley: z czym wiąże sie ich głośna praca ...

kurzu na nich raczej nie ma bo staram sie co 1 -2 tyg. przedmuchać w środku 8)

(hirem) #5

Cześć miałem tą płytę i z perspektywy czasu mogę napisać że była od początku wadliwa dlatego mam teraz inną. A co do twojego przypadku to pierwsza myśl jaka przychodzi jak czyścisz dosyć często to czy wymieniałeś pastę na procesorze czy jest od nowości jedna, może zrobił się z niej kamień i wymiana się przyda. Może czujnik się zepsuł i dlatego wiatrak warjuje ale nie do końca bo są podwyższone temperatury na rdzeniach a jak się zawiesza to jest może w tym czasie wyższa temperatura powodująca zwieche. Sprawdzałeś czy kondensatory na płycie głównej nie są wypuchłe. Zawieszanie się kompa mogą powodować badsectory na dysku, uszkodzone pamięci, uszkodzona płyta, wadliwy sterownik, wirusy , niestabilne napięcia . Ostatnie wymienione z możliwych przyczyn to na razie tylko wzięte z teorii a na razie nie ma odpowiedzi co do pasty czy była wymieniana i czy da poprawę sytuacji. Jak włączasz kompa to masz jedeno zapipczenie które daje sygnał że jest dobrze, a w czasie pracy nie ma sygnałów dźwiękowych nic o nich nie pisałeś to chyba nie ma. Co do dalszej pomocy to Pan Ascent , jest lepszym fachowcem i jak będzie chciał to może pomoże.

(Piotrek152400) #6

Kolego o czym Ty do mnie mówisz ... nawet nie wiedziałem że jest jakaś pasta na procesorze :slight_smile: nawet nie wiem gdzie ona sie znajduje ta pasta... odkąd mam pc nie wymieniałem nic a to jeszcze był wcześniej używany :stuck_out_tongue:

robionego miał formata to wątpie aby miał jakies wirusy itp, napięcie też jest w porządku ....

nie wiem co może być nie tak :frowning:

(Boshi) #7

Temperatury idle/stres? to, że się włączyc nie chce nie raz pasuje do termo ochrony procesora. Czyli procesor się nie uruchomi dopóki temperatura na nim nie będzie miała temperatury w normie. Pasta wyrównuje styk pomiędzy radiatorem a procesorem, nakładana jest na rdzeń procesora. Jaki to zasilacz?

(hirem) #8

Ja napisałem możliwe przyczyny bo przecież nie jest jeszcze ustalone co jest przyczyną a Ty na mnie wyjechaleś . A z tą pastą że nawet nie wiesz gdzie ona jest. To albo żart z Twojej strony albo jesteś przekonany że takie coś nie może być przyczyną podwyższonej temperatury.Jak napisałem w poprzednim poście jeśli się zrobił z niej kamień to zatrzymuje przeplyw powietrza wymianę cieplną to podwyższa się temperatura i wiatrak podwyższa obroty sam dopisaleś że wiatrak mało nie wyskoczy a zapchany kurzem radiator(pytanie czy przedmuchując koma też dokładnie przeczyszczałeś) też stanowi przeszkodę. Ale jak twierdzisz że przedmuchujesz kompa to ta pasta zostaje opcjonalnie do wymiany i sprawdzić czy pomoże. Chyba że z góry sam przesądzasz że pasta zużyta nie jest przyczyną podwyższonej temperatury. Nie twierdzę na sto procent że ona jest przyczyną ale jak się nie sprawdzi . Napisałem co miałem napisać możliwie najlepiej jak to możliwe wytłumaczyć chociaż jedną kwestję. Jeśli uważasz że to jakieś wybujałe wymysły to nie będe Ci więcej przeszkadzał denerwował czy rozśmieszał.

(Piotrek152400) #9

Tutaj Kolego bez urazy tylko chodziło mi o to ze nie mam zielonego pojęcia na temat np pasty, nawet nie wiem gdzie sa kondensatory :slight_smile: nie chodziło mi o wyjechanie na Cb ... tylko o moją niewiedze :slight_smile:

(hirem) #10

Jesli rzeczywiście nie masz wiedzy co do sprzętu komputerowego i nie czujeś się na siłach żeby samemu wymienić tą pastę. To poproś kogoś znajomego chyba że przeglądniesz internet na temat czyszczenia i nakładania pasty na procesor i po przeczytaniu stwierdzisz że dasz radę to najwyżej poprosisz na forum jaką pastę kupić, koledzy może doradzą która będzie najlepsza opłacalna na dzisiejsze czasy i nawet jak sam nie będziesz nakładał to dasz komu zlecisz tą robotę. Pozostanie tylko kwestia zaufania że kupiona pasta przez Ciebie będzie nałożona a nie z najtańszych a sam nałoży dla siebie Twoją. Taka tubka powinna wystarczyć na kilka nałożeń to dla Ciebie i dla niego wystarczy jesli się pokusi.

(Boshi) #11

Zalman ZM-STG1 http://allegro.pl/listing.php/search?st ... lla-search