Co zrobić przed formatowaniem dysku c:

Pierwszy raz w życiu muszę sformatować dysk systemowy i postawić nowy system. Mam pytanie co zrobić wcześniej przed “Format c:” . Czy trzeba skopiować jakieś pliki dla nowego Systemu, a może jakieś inne operacje o których nie wiem.

Zrobiłem już kopię pliku z zakładkami do OPERY. Co jeszcze ? :slight_smile:

Nic nie musisz robić. Zrób sobie jedynie kopie zapasową danych (dokumentów) i przystępuj do formatowania.

Upewnij się czy masz wszystkie potrzebne sterowniki do sprzętu.

jakie ustawienia chcesz zachować? tzn jakich programów?

bo coś tam pewnie trzeba będzie pokopiować :slight_smile:

Chciałbym zachować pliki tekstowe z Worda. A tak na przyszłość, co trzeba zmienić, aby WORD zapisywał pliki na innym wskazanym mu dysku, a nie na c:\Documents and Settings. ? :slight_smile:

z menu Narzędzia->opcje->położenie plików i tam możesz modyfikować lokalizację poszczególnych rodzai plików.

Można też przenieść cały katalog Moje Dokumenty na inną partycję - moim zdaniem dużo wygodniejsze rozwiązanie.

Ja mam tak zrobione i z partycji C w razie formatu kopiuję tylko katalogi profili Firefoxa i Konnekta.

Zrób sobie tak jak ja mam, czyli przenieś Moje dokumenty i jakieś ważne pliki na inny dysk i jak chcesz formatować to odrazu robisz format dysku systemowego, a Twoje pliki i dokumenty zostają nienaruszone.

Prawy klawisz myszy na Moje dokumenty -> Właściwości -> Przenieś -> Ustawiasz gdzie chcesz -> OK -> OK

Przygotuj wcześniej płyty instalacyjne od wszystkich programów i sterowników oraz od systemu - będziesz musiał zainstalować je od nowa.

Ja przed formatem wszystko z C kopiuję na inną partycję (również folder Windows). Wszystko mi oczywiście niepotrzebne, ale czasem można czegoś zapomnieć. A potem (po instalacji systemu) przeglądam wszystko i kasuję to, co zbędne.

Nigdy tego nie kopiuj bo to największe siedlisko wirów i innych śmieci!!. Kopiuj tylko ważne pliki i dokumenty.

Ale właśnie w folderze Windows często są ważne pliki, np. konfiguracja Total Commandera, adresy FTP, czasem jakiś “unikatowy” wygaszacz ekranu, egzotyczne sterowniki itp. itd.

To najpierw zeskanuj te foldery jakimś dobrym antyvirusem, lub daj logi na forum i potem możesz kopiować te pliki :slight_smile:

Wystarczy, że w Wordzie klikniesz na “Zapisz jako”.