Co zrobić, żeby kupić laptopa bez systemu?

(Jacob) #1

Cześć!

Przymierzam się do zakupu laptopa. Kupiłem niedawno jednak Windows Seven na przed sprzedaży w Vobis i postanowiłem, że zainstaluje go na tym nowym laptopie. Dlatego chciałbym kupić specjalną wersję laptopa bez systemu operacyjnego.

Co mam zrobić, żeby go kupić w takiej wersji?

Czy każdy producent laptopów ma obowiązek sprzedać mi swój produkt bez systemu operacyjnego?

(StG 44) #2

(Jacob) #3

Ale ja mam upatrzony model którego tam nie ma. Czy mam po prostu iść do Vobisu wybrać laptop i poprosić o wersję bez systemu operacyjnego? Tak to będzie wyglądać?

(Ugk) #4

bez systemu raczej Ci nie dadzą (W media markcie jak cos ma system to bez nie sprzedają nie wiem jak jest we Vobisie ale pewnie podobnie)

(MarS) #5

To proste. Poszukać laptopa bez systemu. Oferta jest przecież bardzo szeroka i właściwie każdy producent ma w ofercie taki produkt

(Cedar) #6

Tu jest niedawny, pokrewny temat, który może być pomocny:

porady-czy-mozna-sprzedac-zakupiony-wraz-komputerem-t355800.html - głównie może być ciekawy link zawarty w poście.

(Jacob) #7

Czyli po prostu nie mogę zrezygnować z systemu w laptopie?

(rgabrysiak) #8

Zasadniczo nie ale możesz spróbować w ten sposób:

http://jakilinux.org/gnu/zwrot-pieniedz ... -w-polsce/

(Jacob) #9

Nie no bez przesady... chłopak włożył w to dużo pracy i wysiłku, szczerze zastanawiam się czy mu się to opłaciło - trzeba liczyć też czas na napisanie e-mail, stanie w kolejkach na poczcie, telefony i inne tego typu sprawy.

Ja jestem zwolennikiem tego, żeby w ogóle laptopa z systemem nie kupować.

Jeśli ktoś wie, to proszę o informacje czy Vobis sprzedaje laptopy bez systemu operacyjnego? Jeśli tak to czy po prostu wystarczy, że poinformuję kasjera o tym, że nie biorę systemu przy zakupie, czy muszę zrobić coś innego?

A jeśli nie to w jakich innych sklepach mogę kupić laptop bez systemu?

(MarS) #10

Jeżeli dany model laptopa jest z systemem to nie możesz z systemu zrezygnować, ponieważ to jest kombinacja fabryczna. Musisz poszukać w ofercie takiego modelu, który systemu fabrycznie nie ma. Jest to chyba oczywiste, nie sądzisz?

(Jacob) #11

Nie do końca rozumiem...

Chodzi Ci o to, że jeżeli mam upatrzony model mam szukać po prostu takiej wersji bez systemu? Sęk w tym, że ja jestem zwolennikiem sklepu Vobis - kupiłem tam kilka sprzętów i jestem bardzo zadowolony - dlatego tam chciałbym kupić także kolejny mój laptop.

Czyli więc nie mogę zażądać od Vobisu wersji laptopa bez systemu?

(MarS) #12

Dokładnie tak, choć może będzie to trudne. Producenci laptopów wolą je sprzedawać z Vistą, gdyż tak jest taniej i prościej. Stworzenie osobnej linii produkcyjnej dla lapa bez systemu mija się z celem, gdyż większość klientów woli kupić laptopa gotowego do pracy. Być może nie uda Ci się znaleźć konkretnego modelu laptopa w wersji bez systemu, najprawdopodobniej będziesz musiał wybrać całkowicie inny model

Powtarzam - możesz wybrać z oferty laptopa bez systemu (o ile jest taki produkt w ofercie) tak samo jak możesz kupić bułki zwykłe w piekarni i bułkę z serem i szynką jako kanapkę. Jak będziesz chciał kupić tę bułkę bez szynki i sera to Ci przecież pracownik nie wyjmie tych dodatków i nie obniży Ci ceny tylko dlatego, że Ty masz taki kaprys. Jasne teraz? :slight_smile:

(roobal) #13

Według prawa, chyba unijnego producent nie ma prawa sprzedawać komputera bez systemu operacyjnego i laptopa bez systemu nigdzie nie znajdziesz. Tobie chodzi o laptop bez systemu MS Windows, czyli musisz szukać laptopa z innym systemem, czyli albo systemem MS DOS (podejrzewam, że koszt systemu wliczony jest w cenę ale to groszowe sprawy raczej) lub z jakąś dystrybucją Linuksa.

Z systemu możesz spróbować zrezygnować albo po prostu szukać laptopa bez Windowsa, czasami można dobrze trafić, ja kupując kiedyś desktopa i potem laptopa nie miałem problemu ze znalezieniem komputerów bez Windowsa :slight_smile: Możesz jeszcze spróbować zamówić może w jakimś sklepie lub może u samego producenta dany model bez Windowsa :slight_smile: Ogólnie producent powinien, nie musi ale powinien oferować te same modele komputerów/laptopów z systemem Windows i bez niego, czyli najczęściej z DOSem.

Pozdrawiam!

(Pangrys) #14

Nie ma żadnego unijnego czy polskiego przepisu mówiącego o niemożności czy zakazie sprzedaży jakiegokolwiek komputera bez zainstalowanego OS.

Co do Vobisu, to sprzedają tam lapki raczej wyłącznie z zainstalowanym Windowsem.

Sprzedają klientowi kompleksowy produkt, na którym klient może rozpocząć pracę niemal zaraz po wyjściu z salonu.

Prawo rynku, ot co ...

(roobal) #15

Dzięki za potwierdzenie, po prostu gdzieś kiedyś takie coś mi się obiło o uszy i zostało w pamięci :slight_smile:

Jaki to jest model, może coś się znajdzie :slight_smile:

Pozdrawiam!