Co zrobić żeby monitor się nie wyłączał?


(Guti89) #1

Witam,

gdy zamykam system automatycznie z nim wyłącza się monitor i zapala się pomarańczowa lampka, od dłuższego czasu mam problem i nie wiem co to może być a polega on na tym że jak rano włączam kompa to obraz na monitorze pojawia się na około 5 sekund potem obraz robi się czarny i lampka miga na niebiesko i za około 10-15minuy obraz się normalnie pokazuję jak już system jest zalogowany i już jest pulpit,chodzi o to żebym nie musiał zawsze czekać te parenaście minut to jak zrobić żeby wyłączyć sam komputer a monitor żeby był włączony czyli żeby całą noc świeciła się niebieska lampka. Co możecie poradzić? Jak może być przyczyna takiego zachowania się monitora? i co zrobić żeby był cały czas włączony?

Z góry dzięki! :slight_smile:


(Veers) #2

Ponieważ nie raczysz podzielić się podstawowym zakresem informacji - podaję wersję uniwersalną:

  1. wyłączasz komputer

  2. wyłączasz monitor

po nocy:

  1. włączasz monitor

  2. włączasz komputer


(Jaromir Zurawski) #3

A co za problem wyłączyć monitor na noc?

Masz za dużo kasy na prąd?


(Guti89) #4

Tak to że WYŁĄCZYĆ monitor mogę to ja wiem tylko że rano jak WŁĄCZE to musze czekać zanim się pokaże obraz 10-15minut.

Pytanie brzmiało co zrobić żeby monitor cały czas był włączony! a komp wyłączony!


(Sokar11) #5

A może sprawdź oddzielnie monitor i kartę graficzną na innym komputerze. Twoje opisy ewidentnie wskazują na uszkodzenie jakiegoś podzespołu.


(Guti89) #6

No wiem że na pewno coś uszkodzone jest tylko że kompa sprawdzałem na innym monitorze i wszystko było ok. I monitor też sprawdzałem na innym kompie i też było ok. :stuck_out_tongue: kabel od karty graficznej wymieniłem ale to i tak nie była jego wina. Tak że nie mam pojęcia co to może być, jeszcze co mnie niepokoi to jak włączam kompa to podczas uruchamiania słychać takie “pyk” i jest to tylko jedno pyknięcie a wcześniej tego nie było i nie wiem czy może to być powiązane z tą usterką co opisałem czy nie. A jeszcze wcześniej wymieniłem dysk na nowy bo stary szwankował ale to chyba nie ma nic do rzeczy.


(Veers) #7

Obie rzeczy są więc sprawdzone - i sprawne (co nie jest specjalnym zaskoczeniem). Po prostu twoja karta graficzna w taki sposób współpracuje z tym monitorem. Możesz się do tego albo przyzwyczaić, albo zmienić monitor (kartę graficzną).


(Guti89) #8

tylko że przez dwa lata chodziło normalnie, tak że na pewno w taki sposób nie współpracuje.


(Iworex Design) #9

Jak dla mnie to zbyt chaotycznie “kompa sprawdzałem na innym monitorze i wszystko było ok. I monitor też sprawdzałem na innym kompie i też było ok” ?? ?? Jeśli oba sprzęty działają jak to stwierdziłeś “ok”, to nie powinno być mowy o usterce o której piszesz bo nie ma ani usterki sprzętowej, ani usterki związanej ze sterownikami. Sprawdź jeszcze raz, ale nie w “5 minut” tylko daj czas godzinę, dwie, aż usterka się pojawi.

Jeszcze jedno pytanie. Czy kiedy uruchamiasz kompa, matryca od razu się podświetla i jest w takim stanie przez ten czas aż pojawi się obraz, czy jest w stanie jakbyś go odłączył od zasilania?

To może być głupie, bezsensowne i raczej to nic nie da, ale… podmień listwę zasilającą (przedłużacz) na inny.


(Guti89) #10

Nie robione w 5 minut to było bo monitor specjalnie pożyczałem od szwagra na 48h :slight_smile: żeby sprawdzić i komp to samo. Na monitorze pojawia się logo producenta i potem jest czarny ekran ale nie całkiem się wyłącza bo jak się dobrze przyjrzysz to widać czarniejsze poziome paski które pokazują się jeden pod drugim i schodzą na dół, paski o szerokości 3-4cm i przy tym cały czas miga dioda na niebiesko.


(Veers) #11

… i tak można pisać jeszcze godzinami… napięcie rośnie … a czytelnicy nadal wiedzą jedynie że mają do czynienia z Komputerem i Monitorem …


(Guti89) #12

No można ale co ja na to poradzę…


(Veers) #13

a) możesz dalej się użalać

b) możesz podać łaskawie z jakim sprzętem mamy do czynienia


(Guti89) #14

Dobra może zakończmy temat jednak bo nie ma sensu. Co to da że podam jaki sprzęt.


(Veers) #15

Złe pytanie. Posłużę się przykładem:

Jeśli zaś nie pojmujesz aluzji, to albo nie chcesz pomocy (i piszesz dla samego podzielenie się wiedzą że masz problem), albo pożądasz pomocy, ale jeszcze nie zdajesz sobie sprawy z tego ile sprzętu jest na rynku (ograniczając się jedynie do kart graficznych, płyt głównych, monitorów i systemów operacyjnych) - co z kolei implikuje niesamowitą ilością możliwości przeróżnych kombinacji połączeń wymienionych elementów.

Zaś odpowiadając WPROST na zadane pytanie: może nic nie da, a może naprowadzi mnie (lub kogoś innego) na właściwe rozwiązanie.


(Guti89) #16

Typ procesora Intel Pentium III Xeon, 2533 MHz (7 x 362)

Karta wideo NVIDIA GeForce 9500 GT (1024 MB)

Karta dźwiękowa Intel 82801GB ICH7 - High Definition Audio Controller [A-1]

Dysk fizyczny SAMSUNG HD103SJ (931 GB, IDE)

Monitor 19" Fujitsu Siemens W9ZA LCD

System Windows Xp Pro

Coś jeszcze się przyda? czy jeszcze jakieś podzespoły wymienić?

Dodane 19.09.2012 (Śr) 14:13

Typ procesora Intel Pentium III Xeon, 2533 MHz (7 x 362)

Karta wideo NVIDIA GeForce 9500 GT (1024 MB)

Karta dźwiękowa Intel 82801GB ICH7 - High Definition Audio Controller [A-1]

Dysk fizyczny SAMSUNG HD103SJ (931 GB, IDE)

Monitor 19" Fujitsu Siemens W9ZA LCD

System Windows Xp Pro

Coś jeszcze się przyda? czy jeszcze jakieś podzespoły wymienić?

Dodane 19.09.2012 (Śr) 14:14

Typ procesora Intel Pentium III Xeon, 2533 MHz (7 x 362)

Karta wideo NVIDIA GeForce 9500 GT (1024 MB)

Karta dźwiękowa Intel 82801GB ICH7 - High Definition Audio Controller [A-1]

Dysk fizyczny SAMSUNG HD103SJ (931 GB, IDE)

Monitor 19" Fujitsu Siemens W9ZA LCD

System Windows Xp Pro

Coś jeszcze się przyda? czy jeszcze jakieś podzespoły wymienić?


(Veers) #17

Tak - przeczytaj DOKŁADNIE to co napisałem poprzednio (żebyś nie musiał się cofać - powtórzę)

Dysk twardy, karta dźwiękowa i procesor mają się nijak do twojego problemu, więc jeszcze raz grzecznie poproszę byś nie musiał bez sensu powielać informacji:

  1. Karta graficzna - dokładnie model i producent

  2. Płyta główna - dokładnie model i producent (miło byłoby wiedzieć jaką masz aktualną wersję BIOSu)

  3. … o monitorze już co nieco wiemy, ale przydałby się pełny symbol (lub numer seryjny). Póki co - jest to jedyna rzecz która rzuca nieco światła na całość twojego problemu. Znane są bowiem w przyrodzie przypadki, kiedy zużywa się jedna ze świetlówek i elektronika monitora głupieje, tyle że to zazwyczaj objawia się np. tak, że kiedy monitor przechodzi w stan uśpienia - ciężko go wybudzić. W tym przypadku bardziej pasuje inna hipoteza: zużyte kondensatory w torze zasilania. To jest o tyle prawdopodobne, że mogłoby wyjaśniać “fale” które obserwujesz, oraz to, że monitor bez problemu ruszał “normalnie” z twoim sprzętem, a także po przepięciu do innego komputera (karty graficznej). To łatwo zweryfikować doświadczalnie: kiedy skończysz pracę - odłącz kabel sygnałowy od karty graficznej i wyłącz monitor na noc. Rano podłącz kabel sygnałowy, włącz monitor i uruchom komputer, jeśli obraz “zaskoczy” od razu - to masz 80% pewniaka (pozostałe 20% musi zostać na inne ewentualności).