Co zrobić żeby na każdym piętrze byla oddzielna sieć lan


(MarkoRevol20013) #1

Witam w co zrobić żeby w 3 piętrowym budynku dla każdego piętra zrobić oddzielną sieć LAN odizolowaną od innych jestem totalnym laikiem jeżeli chodzi o te sprawy da się to zrobić za pomocą 1 routera i 1 switcha i jakoś skonfigurować czy trzeba kupić po 1 switchu na każde piętro


(mahe) #2

Wystarczy Ci jeden lepszy, znaczy się droższy przełącznik (switch) z opcją VLAN.


pozdro


(mahe) #3

Aha, jeżeli będzie więcej komputerów to na każde piętro jakiś zwykły tani switch jeszcze, żeby było prościej.
Albo inaczej: router na każde piętro


(roobal) #4

Nie, nie pakuj tanich switchy na każde pietro, to wygeneruje Tobie tylko problemy i prawdopodobnie koszty w przyszłości. Po to planuje się takie rzeczy przed wdrożeniem, aby w przyszłości było to skalowalne, czyli łatwe w rozbudowie.

Dziś możesz dać po routerze na każde pietro, za rok dołożyć kolejne routery, a za 2 lata wszystko wywalić i robić od nowa, bo nie zapanujesz nad tym. Nie idź w bezsensowne rozwiązania i zaprojektuj to.

To ile potrzebujesz routerów i switchy zależy od ilości hostów i potrzeb.

Jesli wystarczy jeden router, to starczy jeden. Jeśli w sieci masz 20 hostów, wystarczy jeden switch. Jeśli więcej jak 50, jeden to za mało.

Nie bierz taniego badziewia. Z własnego doświadczenia polecam switche Netgeara, unikaj badziewia od TP Linka, są z nimi straszne problemy - błędy w sofcie.

Zainwestuj w switch zarzadzalny, np. netgear GS752TP i router od Mikrotika. Na nim robisz VLANy. Mikrotik posiada obsługę VLANow (802.1q) oraz LACP (802.3ad). Agregujesz linki miedzy MT, a switchem. Jeśli potrzebujesz failover i masz łącza od 2 różnych dostawców, spinasz je na 2 routerach i wlaczasz VRRP. Jeśli nie, jeden router. Wystarczy. Ewentualnie do jednego MT możesz podpiąć dwóch ISP i mieć failover jak i Policy Based Routing o QoS i bandwitch limit i wbudowanym zaawansowanym firewallu już nawet nie wspominam.

Pakujesz to wszystko do szafy rack w centralnym miejscu, a do hostów puszczasz tylko kable. Jeśli przekraczasz 100m z kablem, to na piętra możesz dać mniejsze switche, np. 24 portowe. Nie musisz dawać na każde pietro. W punktach dystrybucyjnych możesz spinać też switche szeregowo, np. Co 2 piętro.

Jeśli masz jakieś AP zasilane PoE, warto rozważyć switch PoE, ale one są już dużo droższe.

Wszystko zależy od środowiska w jakim to wdrazasz, dlatego musisz to dobrze zaplanować, aby wyszło ekonomicznie i działało sprawnie i niezawodnie.