Code::Blocks na linuxie - gdzie (i czy w ogóle) jest MinGW

Witam,

zainstalowałem sobie Code::Blocks na Ubuntu 11.10. (http://www.codeblocks.org/downloads/26 Linux 32-bit wersja na Debiana).

Niestety nie wiem czy jest to MinGW czy nie :confused: Jak to sprawdzić?

I tak się składa, że na Windowsie mam także MinGW (i mam dostęp do plików z Windowsa) i zastanawiam się czy nie zrobić tak, żeby Code::Blocks na linuxie używał MinGW z Widnowsa.

Da się tak? Jak?

Pozdrawiam.

Ale o co Ci chodzi? MinGW to windowsowy port GCC. Na GNU/Linuksie przeważnie masz GCC w standardzie.

Aha. No w każdym razie gdzie mam nowe biblioteki wstawiać? Gdzie jest na Linuxie to GCC?

Code::Blocks powinien je sam zauważyć. Instaluj przez manager paczek.

Ale gdzie na dysku to wszystko jest?

Co mam instalować?

I skąd wiadomo że Code::Blocks to zauważył?

Zainstaluj Code::Blocks i pakiet “build-essential”, a resztą się nie przejmuj, sam sobie poradzi. To nie Windows.

Jeżeli bardzo chcesz wiedzieć, gdzie co wszystko jest to:

Kompilatory (gcc, g++ etc.):

/usr/bin/

Pliki nagłówkowe:

/usr/include/

Biblioteki:

/usr/lib/ i /lib/

Biblioteki też najlepiej instaluj przez synaptica/apt-get/menedżer oprogramowania, ew. kompiluj ze źródeł “sekretną” komendą:

./configure

make

sudo make install

W 95% przypadków biblioteka się skompiluje i zainstaluje w domyślnej lokalizacji (/usr/local) i będzie dostępna dla kompilatora bez podawania ścieżki, tylko np. od razu poprzez -lglut, bez dodatkowego -LC:\dev\GLUT\lib

Linux to nie Windows i wszystko jest uporządkowane. Wszystkie programy są w /usr/bin (ew. /usr/local/bin, ale to i tak jest w zmiennej PATH) i nie ma szans żeby program zainstalowany przez menedżer nie był widzialny “globalnie”. Nie musisz podawać nigdzie ścieżek, chyba że danej biblioteki nie masz zainstalowanej do tych głównych folderów.

Pewno, że nie, gdyby tak było, to pod Linuksem działałby sprzęt nowszy niż Sound Blaster 128 i HP DeskJet 840C.

Ech, linuksowi fanboje nie potrafią nawet pomóc przy problemie z ich ukochanym systemem bez powstrzymania się od bezsensownych tekstów. Kiedyś ktoś dostanie Nobla z medycyny za wynalezienie leku na tę przypadłość.

Akurat instalowanie oprogramowania to jedna z nie schrzanionych w Linuksach rzeczy, więc zupełnie nie rozumiem, skąd się wziął Twój problem. Weź Ty nie kombinuj, tylko uruchom Centrum oprogramowania, wyszukaj tam Code::Blocks i zainstaluj go (klikając w przycisk “zainstaluj”). Przy pierwszym uruchomieniu pojawia się okno, w którym wybierasz kompilator (czyli GCC) i wszystko działa. No chyba, że podczas instalacji Ubuntu coś skopałeś, bo domyślnie GCC powinno być.

Jest to znacznie łatwiejsze niż na Windowsie, bo nie musisz niczego szukać w internecie, niczego ściągać, ani klikać “next” dziesięć razy w instalatorze.