Code::Blocks na linuxie - gdzie (i czy w ogóle) jest MinGW


#1

Witam,

zainstalowałem sobie Code::Blocks na Ubuntu 11.10. (http://www.codeblocks.org/downloads/26 Linux 32-bit wersja na Debiana).

Niestety nie wiem czy jest to MinGW czy nie :confused: Jak to sprawdzić?

I tak się składa, że na Windowsie mam także MinGW (i mam dostęp do plików z Windowsa) i zastanawiam się czy nie zrobić tak, żeby Code::Blocks na linuxie używał MinGW z Widnowsa.

Da się tak? Jak?

Pozdrawiam.


(Darkvifon) #2

Ale o co Ci chodzi? MinGW to windowsowy port GCC. Na GNU/Linuksie przeważnie masz GCC w standardzie.


#3

Aha. No w każdym razie gdzie mam nowe biblioteki wstawiać? Gdzie jest na Linuxie to GCC?


(Darkvifon) #4

Code::Blocks powinien je sam zauważyć. Instaluj przez manager paczek.


#5

Ale gdzie na dysku to wszystko jest?

Co mam instalować?

I skąd wiadomo że Code::Blocks to zauważył?


(Kacper B Zuk) #6

Zainstaluj Code::Blocks i pakiet “build-essential”, a resztą się nie przejmuj, sam sobie poradzi. To nie Windows.

Jeżeli bardzo chcesz wiedzieć, gdzie co wszystko jest to:

Kompilatory (gcc, g++ etc.):

/usr/bin/

Pliki nagłówkowe:

/usr/include/

Biblioteki:

/usr/lib/ i /lib/


(Razi) #7

Biblioteki też najlepiej instaluj przez synaptica/apt-get/menedżer oprogramowania, ew. kompiluj ze źródeł “sekretną” komendą:

./configure

make

sudo make install

W 95% przypadków biblioteka się skompiluje i zainstaluje w domyślnej lokalizacji (/usr/local) i będzie dostępna dla kompilatora bez podawania ścieżki, tylko np. od razu poprzez -lglut, bez dodatkowego -LC:\dev\GLUT\lib

Linux to nie Windows i wszystko jest uporządkowane. Wszystkie programy są w /usr/bin (ew. /usr/local/bin, ale to i tak jest w zmiennej PATH) i nie ma szans żeby program zainstalowany przez menedżer nie był widzialny “globalnie”. Nie musisz podawać nigdzie ścieżek, chyba że danej biblioteki nie masz zainstalowanej do tych głównych folderów.


(somekind) #8

Pewno, że nie, gdyby tak było, to pod Linuksem działałby sprzęt nowszy niż Sound Blaster 128 i HP DeskJet 840C.

Ech, linuksowi fanboje nie potrafią nawet pomóc przy problemie z ich ukochanym systemem bez powstrzymania się od bezsensownych tekstów. Kiedyś ktoś dostanie Nobla z medycyny za wynalezienie leku na tę przypadłość.

Akurat instalowanie oprogramowania to jedna z nie schrzanionych w Linuksach rzeczy, więc zupełnie nie rozumiem, skąd się wziął Twój problem. Weź Ty nie kombinuj, tylko uruchom Centrum oprogramowania, wyszukaj tam Code::Blocks i zainstaluj go (klikając w przycisk “zainstaluj”). Przy pierwszym uruchomieniu pojawia się okno, w którym wybierasz kompilator (czyli GCC) i wszystko działa. No chyba, że podczas instalacji Ubuntu coś skopałeś, bo domyślnie GCC powinno być.

Jest to znacznie łatwiejsze niż na Windowsie, bo nie musisz niczego szukać w internecie, niczego ściągać, ani klikać “next” dziesięć razy w instalatorze.