Cofnięcie ustawień BIOS po wgraniu złego BIOS

Prawdopodobnie do swojego laptopa wgrałem niewłaściwy BIOS Mając poprzednio XP ( obecnie mam na nim “7” ) zapodałem BIOS od Visty Po całej operacji nie mogłem uruchomić systemu. Dowiedziałem się że powinienem zmienić ustawienia w BIOSie : SATA MODE z opcji AHCI na IDE Tak też zrobiłem i system ruszył i działa tak do dziś z tym że jak wspomniałem poprzednio był to XP a teraz “7” Home Premium Czy istnieje jakaś możliwość cofnięcia do starszej wersji BIOS ?

Dodam że teraz mając 7 próbowałem zmienić na powrót IDE na AHCI ale nic z tego, wywala system. Piszę ten temat też dlatego że mam zainstalowany Acronis True Image Home 2010 i przy próbie uruchomienia go wywala mi komunikat z błędem " że wykrył nieobsługiwane dyski twarde, że nie obsługuje dysków dynamicznych, dysków EZ-Drive itp" Czy ma to jakiś związek z moimi ustawieniami BIOS, czy może nieprawidłowo rozpoznawać dysk SATA?

Jak temu zaradzić? I co z tym BIOSem, czy można go cofnąć np do ustawień fabrycznych i czy coś by to dało?

I dodam że mój laptop to ACER Aspire 5315 a obecna wersja BIOS to 1.45 ściągnięta kiedyś strony Acera

od kiedy są wersje biosu przypisane do konkretnych OS?

Wgrać odpowiednie sterowniki obsługujące tryb AHCI, albo olać sytuację i pozostać przy trybie IDE. Acronis 2010 zaś ma problem nie tyle z kontrolerem, co z konfiguracją lub innym oprogramowaniem.

Zapoznaj się z tym artykułem.

Można go ponownie "zaktualizować’ - tylko pytanie PO CO ?

Dziwne - bo na stronie producenta BIOS- kończą się na wersji 1.43 …

I jeszcze na koniec @ JARObb - tak się składa, że niektóre laptopy zaprojektowane dla Visty, ale z możliwością downgrade do XP, wymagają wersji BIOS dostosowanej do Windows XP - stąd “wersje BIOSu przypisane do konkretnych OS” :wink:

@ Veers - dziękuje za info, nie wiedziałem :slight_smile:

Tak jest na Polskiej stronie acera. na stronie panamskiej i UK są nawet stery od 5315 do XP gdzie na polskiej na próżno szukać…Na stronie UK i panamskiej jest również bios do niego 1.45. Wgraj 1.45 jeszcze raz pytanie tylko jak …z tego co pamiętam w tym acerze (mam taki sam) wykonuje się aktualizację biosu z poziomu systemu więc musisz jakoś zainstalować windows lub może uda się tobie uruchomić jakoś z pendriva jakąś dystrybucję …tylko że takie są nie do końca legalne ale chodzi tylko żeby zaaktualizować ten bios… później wgrasz sobie system swój czy tam jaki chcesz. Na przyszłość powiem tobie że do tego lapka już nie bedzie żadnych aktualizacji BIOSu na 99% (ma swoje lata) także lepiej nie kombinować i wgrać 1.45. Ja sam mam 1.45 i bez problemu działa mi każdy system operacyjny prócz straszych niż XP (nie wiem ale nie mogą się zbootować)jak chcesz mieć XP musisz tylko zmienić w BIOSIE tryb z AHCI na IDE a jak chcesz viste czy windows 7 musisz zmienić na AHCI . Wszystko jasne??

@Veers–dzięki za info o Acronis, może coś z tej stronki wywnioskuję.Dodam że komunikat jaki opisywałem pojawił się przy pierwszym uruchomieniu Acronisa więc ja nic go nie konfigurowałem. Być może jak piszesz gryzie się z jakimś programem, ha tylko z jakim.

@blackberrystorm–dzięki za pomoc. Wszystko się zgadza z tymi sterami do XP, bo ja własnie z UK strony ściągałem je wtedy a także pobrałem BIOS 1.45 tylko że pod Viste i go wrzuciłem i to był być może błąd. Ale tak jak wspomniałem na początku u mnie teraz na tym Acerku śmiga “7” Home Premium i jest ok z tym że nie mogę cofnąć z powrotem IDE na AHCI bo wywala mi system więc wciąż chodzi na IDE

A teraz jak możesz powiedz mi jak z poziomu systemu “7” zaktualizować BIOS. A może wgrać mu na nowo wszystkie stery-- no ale są tylko pod Viste bo “7” ma ponoć wszystkie w sobie.