Comodo - antywirus i firewall - razem czy osobno?

Do tej pory chroniłem swój system (Windows 7, 64-bit) za pomocą Avasta i firewalla Comodo w wersji 5. Jednak powtarzające się problemy z Avastem w najnowszej wersji (blokowanie się, nie uruchamianie i inne) sprawiły, że postanowiłem zrezygnować z Avasta i zainstalować Comodo Internet Security Premium 6. Po zainstalowaniu pakietu Comodo (sama instalacja trwała chyba przeszło godzinę!), mój system zaczął pracować jakby żwawiej i od razu zainstalowało się 9 aktualizacji Windows Update. Jednak miałem nadzieję, że będę mógł zachować poprzednią, czytelną wersję firewalla, niestety takiej opcji się nie dopatrzyłem. Jestem więc niezadowolony z nowego interfejsu, z braku dostępu do różnych funkcji zapory (istniejących w wersji 5) i braku przejrzystości oraz intuicyjności nowego pakietu. Mam więc pytanie do zorientowanych - czy można zainstalować poprzednią wersję firewalla Comodo i osobno antywirusa Comodo, tak aby to były odrębne, choć współpracujące ze sobą, aplikacje? A jeśli tak, to czy taki zestaw będzie równie skuteczny w radzeniu sobie z zagrożeniami i czy będzie równie lekki dla maszyny? Czym i jak, najlepiej i najbezpieczniej usunąć Comodo ISP?

Cześć. Przed usunięciem proponuję abyś poświęcił trochę czasu na konfigurację.

Do niedawna również chroniłem system avastem i firewallem comodo 5. Po wyskokach avasta zainstalowałem CIS 6, poustawiałem i jest ok.

Faktycznie jest mniej czytelny ale rzeczywistą wadę stanowi ręczna aktualizacja. Na razie system przyspieszył.

witam korzystam z comodo od lat moge wysłać plik konfiguracyjny któy należy zaimportować w programie.

comodo nowe nie jest złe tylko domyślne ustawienia są kiepskie nie wykorzystują w pełni możliwosci pakietu.

Dodane czwartek, 11 kwietnia 2013, 16:18

jak znam życie zaraz zaczną pisać że ten pakiet jest do niczego.

jak się z tym nie zgodzę bo odkąd mam comodo jakieś 2-3 lata to nie mam problemów z wirusami.

dlatego polecam ten pakiet;]

Dziękuję Wam, koledzy kogart i MrBeckham, za pochylenie się nad moim problemem. Z tego co napisaliście wnioskuję, że odradzacie odinstalowywanie pakietu Comodo ISP i powrotu do zapory Comodo 5 oraz instalowanie antywirusa Comodo. Nie wiem tylko dlaczego. Czy Comodo ISP jako zintegrowana całość działa lepiej niż antywirus i firewall osobno? Czy też po prostu odinstalowanie całego pakietu może spowodować nowe problemy? W ostateczności tak jak jest, jest nieźle. Chociaż gdyby była możliwość, to chętnie wróciłbym do poprzedniej wersji firewalla. Można było szybko i w prosty sposób znaleźć potrzebne opcje, teraz jest to dla mnie problematyczne i niejasne. Nowy Comodo umieścił mi w kwarantannie cztery pliki, które uznał za malware:

  1. keit.co\recall\recall.exe

  2. Tarma installer{889DF117-14D1-44EE-9F31-C5FB5D47F68B}_Setupx.dll

  3. Gmail Notifier Pro\GMNmapi.dll

  4. Słownik synonimów 2.0\sqlite3.dll

Myślę, że dwa ostatnie raczej nie są malware. Słownik synonimów, pobrany z “Dobre Programy”, przestał się uruchamiać, wyświetlając komunikat, że brak pliku sqlite. Przywrócenie z kwarantanny nic nie dało. Słownikowi nadal brakowało pliku sqlite. Zainstalowałem nowy Słownik synonimów, pobrany z DP, sytuacja się powtórzyła - feralny plik znalazł się w kwarantannie, wraz z tym, którego wcześniej przywróciłem. I znów Słownik nie działa. Jak z tego wybrnąć?

Wzmiankowane pliki wysłałem wczoraj rano do analizy, ale Comodo dotąd nie przysłało mi wyniku. Co więc robić z plikami uznanymi za malware? Będę wdzięczny za rady zorientowanych w temacie, pozwalające mi wyjaśnić moje wątpliwości. :roll:

W porównaniu z Comodo ISP, Avast i firewall Comodo 5, były dla mnie w eksploatacji i obsłudze proste, jak zjedzenie bułki z masłem… :slight_smile:

Z odinstalowaniem comodo firewall 5 problem miał nawet comodo programs manager. Usunąłem używając revo.

W kwarantannie masz na dole strzałkę, która pozwala na dalszy wybór działań co do pliku.

Po otworzeniu dziennika - na górze zakładki /ekran, zdarzenia av, zapory, defense + etc/.

Ustawienia. Zaawansowane ustawienia - ustawienia bezpieczeństwa - defense+. Tam odhacz brak ostrzeżeń, ustaw hips i włącz rozszerzony tryb ochrony.

Po włączeniu pokazywania ostrzeżeń będziesz decydował jak ma być traktowana aplikacja. Dźwięki można wyłączyć. W “bezpieczeństwo” ustaw na podobnych zasadach pozostałe. Ukrywanie portów - jak dawniej. Pamiętaj o zrestartowaniu komputera.

Nie mam doświadczeń co do działania komponentów comodo instalowanych osobno lub razem, sądzę jednak, że sposób ich instalacji nie ma znaczenia.

Nie twierdzę, że to jedyny sposób ustawień, ale u mnie działa.

Dodane 11.04.2013 (Cz) 18:05

Twoje pierwsze dwa niepewne pliki VirusTotal określa jako czyste:

https://www.virustotal.com/pl/url/ad215 … 365696220/

https://www.virustotal.com/pl/url/ebdaf … 365696049/

Co do drugiej aplikacji, http://translate.google.com/translate?h … CFEQ7gEwAw Zaś do pierwszej: nie musi startować z systemem. Przy ręcznym uruchamianiu gier, jest to zasadne, a nie musi być w autostarcie.

Dzięki Ci, kolego kogart, za wyjaśnienie kilku rzeczy. Staram się polubić ten dziwny jeszcze dla mnie interfejs. Trochę mnie nie zrozumiałeś. Ja nie chciałem usunąć firewalla Comodo 5, tylko rozważałem opcję usunięcia całej aplikacji Comodo Internet Security, by następnie móc powrócić do wersji firewalla 5 i osobno funkcjonującego antywirusa Comodo. Wolałbym te dwie rzeczy - antywirus i firewall mieć osobno, choć mogłyby być to jakoś zintegrowane aplikacje. Nie wiem więc, czy jeżeli najpierw zainstalowałbym firewalla Comodo 5, a potem antywirusa Comodo, to i tak te dwie aplikacje miałyby ten sam interfejs? W poprzedniej wersji firewalla Comodo szybko można było sprawdzić na przykład ruch sieciowy, w tej nowej wersji nie wiem jak to zrobić.

W ustawieniach zaawansowanych, w konfiguracji, jest opcja uaktywnienia poprzedniej wersji Comodo Internet Security. Czy po uaktywnieniu wersji 5, powróci również poprzedni, czytelny interfejs?

Dziękuję za pomoc.

Przykład z odinstalowaniem firewalla 5 podałem jako możliwy do powtórzenia przy Twojej próbie odinstalowania całego CIS 6. Jeśli będziesz to robił - wyłącz go wcześniej. Zakładam bowiem, że przed nową instalacją firewalla 5 będziesz usuwał aplikację 6.

W żadnym razie też nie wykazuję wyższości którejkolwiek z wersji. Piątka na pewno będzie działać.

Na forum Comodo dowiedziałem się, że nie można mieć wcześniejszej wersji zapory Comodo i aktualnego antywirusa Comodo, jako oddzielnych aplikacji. Pozostaje mi więc polubić interfejs Comodo ISP. Dowiedziałem się już jak można śledzić ruch sieciowy, więc zamierzam pozostać przy najnowszej wersji Comodo ISP. Chciałbym się jeszcze dowiedzieć, czy istnieje możliwość uruchomienia dodatku Killswitch, nie uruchamiając Comodo ISP, a jedynie naciskając odpowiednią kombinację przycisków klawiatury.

Dziękuję Ci, kogart, za pomoc. W sumie Comodo ISP wydaje mi się lżejsze dla systemu, niż Avast plus firewall Comodo 5. I odblokowały mi się aktualizacje Windows Update.

Serdecznie pozdrawiam! :slight_smile: