Compaq Retro PC nie widzi nowszego napędu DVD

Wyślij zgłoszenie do moderatora, w cywilizowanych społeczeństwach nie ma przyzwolenia na rasizm.

Rasizm widzę to kolejne bardzo zyskowne finansowo przedsiębiorstwo po holokauście.

Znajomi pytali się dlaczego jeszcze go nie wyrzuciłem. Giełdy staroci dobry trop. Dzięki.

Tutaj nie chodzi o ukrywanie, czy podnoszenie osiągów. Bardziej o reanimację przeszłości.

Masz rację !. Ludzie kolorowego prezydenta już mnie namierzają. Jeśli przestanę odpisywać w tym temacie, to znak, że wymieniono mi software i teraz płynę z prądem. Postępowi ludzie nie zajmują się retro, idą KU PRZODOWI !!!

No ba. Niektórym młodym kobietą wystarczy sama ideologia, aby zostały spałowane :smiley:

Nie mam nic przeciwko retro.

Ironizuję :slight_smile:

Problem braku widoczności dysku jak i HDD rozwiązany. BIOS miał domyślnie ustawione jakieś limity pojemności przydzielone (?), oraz starszy HDD powodował błędy, a że był połączony jedną taśmą ATA dosłownie ciągnął za sobą DVD-RW.

Problem pojawił się jednak z innej strony. Podczas instalacji WIN XP, po sekcji “Instalator kopiuje pliki” pojawił się błąd w procedurze post. O dziwnej, krzaczkowatej treści, chyba chodzi o Błędne załadowanie systemu operacyjnego. Cóż to może oznaczać ?

Pozdrawiam

Najpierw memtest, później smart dysku, później skan powierzchni dysku, później test odczytu płyty z systemem. Na którymś etapie dowiesz się co jest nie tak.

Odłącz wszystkie zbędne urządzenia podczas instalacji systemu, karty sieciowe, dodatkowe dyski itd. Jak masz pecha to wystarczy jedno wadliwe urządzenia żeby uniemożliwić uruchomienie systemu.

Podejrzewasz błąd pamięci RAM ?

MHDD ?

Hmm, dokupiłem ostatnio SDRAM’u ale nie spodziewałem się, że to winna innych urządzeń. Obstawiałem wadliwy, stary dysk HDD do wymiany.

Zatem tak:

Memtest nie wykazał żadnego błędu pamięci RAM. MHDD w teście podstawowym nie wykazał żadnych bad sectorów. Pozostaje kwestia instalacyjna. Nośnik oryginalny, używany zakupiłem na Allegro bez przydziału pod jakąś konkretną markę np. Simens, Samsung, HP etc.

Jeśli nie bad secor w HDD, konflikt RAM, to pozostaje kwestia nośnika. Tylko co z nim jest nie tak ?

Włóż do bardziej współczesnego komputera i spróbuj skopiować zawartość płyty do jakiegoś folderu, jeżeli wszystkie pliki się skopiują to płyta jest sprawna. Jeżeli nie, to niestety uszkodzona. Czasami wystarcza jakaś rysa i już części danych nie da się skopiować.

HP przejęło Compaqa a potem zmieliło, przeżuło, wydaliło i zapomniało.

Rozwiązanie błędu wczytywania systemu podczas uruchamiania / procedury POST.

Należy zmienić sekcję podświetloną na czerwono z auto na usr, po czym błąd już nie występuje.

Ktoś jest w stanie to wyjaśnić dlaczego auto nie a usr tak ?

Bo płyta jednak nie obsługuje tak dużych dysków?

Aktualizacji BIOSu szukałeś?
Źle skonfigurowany dysk może robić problemy, a już na pewno rozmiar nie będzie się zgadzał.

To ma sens.

Muszę kupić jakąś retro kartę sieciową z antenką. W roku 2000 było już coś takiego ?

w 2001 były na pewno. Potrzebujesz karty w standardzie IEEE 802.11a lub IEEE 802.11b. Nie wiem jednak czy ten standard występował w europie w tym czasie (tzn. czy w ogóle uda ci się w polsce znaleźć taką kartę).

Alternatywnie możesz użyć urządzenia pracującego w trybie mostu bezprzewodowego, który skonwertuje sygnał sieci WLAN na przewód typu skrętka.

Wszystko już ładnie chodzi, ale właśnie jest jedno ale.

Geforce 2 “poci się” z braku aktywnego chłodzenia. Chciałem zdjąć radiator zamontować coś lepszego, ale trzyma jak diabeł duszę. Nawet suszarka z drugiej strony nie pomogła. Więc przy pomocy kombinerek przytwierdziłem taki oto wiatraczek.

Czy jest to wystarczające, czy może lepiej przykleić to na jakiś dodatkowy metal (2 wartstwa) i do tego pastę termo ?

Możliwe że producent użył kleju termoprzewodzącego. Zdjąć się da ale wyjdzie razem z czipem :wink:
Taki wentylatorek powinien wystarczyć do GF2, fabryczne były podobne (w wersjach z aktywnym chłodzeniem).

Cały czas jest problem z error loading opperation system…

Próbowałem:

  1. Wielu taśm IDE ATA
  2. Podpinałem na przemian w Primary i Slave IDE
  3. Podpinałem dysk osobno bez napędu
  4. Próbowałem z 4 dyskami HDD
  5. Wszystkie moduły w BIOS’ie, które mogłem wybrać pod dysk, tj. Auto, Normal, LGA, Large
  6. Instalowałem z innego nośnika systemu win xp
  7. Próbowałem na różnych sekwencjach zwrotek typu master, slave i auto
  8. Wykonywałem czynności z wiersza poleceń typu FIXMBR & FIXBOO. Tutaj coś się dowiedziałem, ale nie wiem co to dla mnie oznacza. Zdjęcie poniżej:

Wyciągnąłem stary HDD ATA z tego komputera. Poniżej znajduje się wynik SMART. Pytanie czy coś z niego jeszcze będzie?

Obecny problem !

Płyta główna dostrzega jedynie stary, 20 letni dysk Fujitsu 8 GB. Dysku 40 GB również ze złączem ATA już nie wykrywa…

Aktualizacja BIOSu zapewne, ale z tego co piszą w dawnych czasach nie było to takie łatwe, bezpieczne i oczywiste…