Computer Aided Translation - CAT dla Ubuntu

Witam. Poszukuję programu, który ułatwia ręczne tłumaczenia tekstu. Korzystam w tej chwili z Ubuntu 17.10 Artful. Z tego co znalazłem w Google wynika, że najoczywistszym wyborem powinien być Omegat-cat. Tyle że nie mogę go zainstalować z terminala:

sudo apt-get install omegat

[sudo] password for tomasz:
Czytanie list pakietów… Gotowe
Budowanie drzewa zależności
Odczyt informacji o stanie… Gotowe
E: Nie udało się odnaleźć pakietu omegat

A kiedy próbowałem go instalować z aplikacji “Oprogramowanie”, to niby zainstalował się, ale dalej nie mogę go odpalić ani nawet znaleźć.

Co pokazuje jak wpiszesz w konsoli: omegat
Pokaż też: apt-cache policy omegat

omegat
omegat: command not found
apt-cache policy omegat
N: Nie udało się odnaleźć pakietu omegat

Programu nie masz i nigdy nie miałeś zainstalowanego bo w twojej wersji Ubuntu program nie jest już dostępny.
Można spróbować ściągnąć i zainstalować ręcznie pakiety ze starszej wersji Ubuntu: https://packages.ubuntu.com/search?keywords=omegat&searchon=names&suite=all&section=all

No dobra. A gdybym zaktualizował Ubuntu do najnowszego dostępnego? Bo z tego co mi wiadomo, najnowsze jest 18 ileś, a ja mam 17.10. No bo jeżeli dobrze zrozumiałem, rozchodzi się o to, że dla danej wersji systemu nie ma programu w oficjalnym repozytorium czy coś w ten deseń?

Omegat jest z tego co widzę pisany w java, więc wystarczy że go rozpakujesz do jakiegoś katalogu i odpalisz.


Możesz też pododawać sobie skróty do środowiska graficznego jeśli potrzebujesz.
http://omegat.sourceforge.net/manual-standard/pl/installingAndRunning.html#linux_install

Na 99% to nic nie da.
W przedstawionym przeze mnie linku wyszukiwane były repozytoria wszystkich wersji Ubuntu (także: bionic które będzie 18.04 LTS).

Pozostaje spróbować instalacji pakietu z 16.04 LTS z zamieszczonego powyżej linka lub skorzystanie z propozycji pocolog

Mam w tej chwili:

openjdk version "1.8.0_151"
OpenJDK Runtime Environment (build 1.8.0_151-8u151-b12-0ubuntu0.17.10.2-b12)
OpenJDK 64-Bit Server VM (build 25.151-b12, mixed mode)

Nie byłem pewien co wybrać, czy Linux with JRE, czy też Linux with 64-bit JRE, dlatego pobrałem oba pliki. Rozpakowałem najprościej czyli przez Archive Manager i teraz nie wiem za bardzo co z tym zrobić, tzn który plik powinien być tym, który uruchamia program, bo na moje to wygląda, że żaden.

Jest w rozpakowanym katalogu plik OmegaT

U mnie działa. Jeśli u ciebie nie to, napisz jaki jest problem, jaki komunikat błędu?

Plik wygląda, tak jak zwykły plik tekstowy:

Kiedy go otwieram, otwiera się text editor z zawartym skryptem. Próbowałem otwierać inną aplikacją, ale nie ma żadnych sugerowanych.

To jest skrypt bash, nadaj mu prawa do uruchomienia: chmod +x OmegaT, albo kliknij prawym i we właściwościach powinieneś mieć opcję aby oznaczyć jako plik wykonywalny.
Możesz też odpalić bezpośrednio plik OmegaT.jar: java -jar OmegaT.jar, możesz zainstalować obecnym tam skryptem sh linux-install.sh, ale zacząłbym od przeczytania pliku readme, jest nawet wersja po polsku…

No i nic. Niby dostał uprawnienia, ale jak klikam w to, to próbuje się otworzyć w pliku tekstowym, albo jakimś innym programie, którym próbowałem wcześniej otwierać.

Otwórz terminal w katalogu z plikami programu i wpisz:

sh OmegaT

No dobra, odpaliło. Tylko mam teraz inny problem. Po zamknięciu programu gdy próbowałem go odpalić w identyczny sposób, pojawił się komunikat sh: 0: Can’t open OmegaT. Po restarcie odpaliło identycznie, ale znowu, kiedy zamknąłem program, nie dało się go uruchomić ponownie. Przy okazji co robi komenda sh. Z tego co czytałem przed chwilą wynikałoby że daje największe gwarancje na odpalenie czegoś z terminala bo odwołuje się do najstarszej powłoki, ale chciałem się upewnić.

No i druga sprawa, rzeczywiście przydałby się jakiś skrót, żebym miał to na pasku z boku, albo na pulpicie i tutaj poradnik, który zalinkowałeś mówi żeby kliknąć prawym klawiszem myszy na panelu. Tyle, że zarówno panel po prawej jak i u góry nie reaguje na prawy przycisk myszy, a w ustawieniach nie udało mi się znaleźć niczego podobnego.

W Linuksie sh najczęściej uruchamia Basha w trybie zgodności z sh. Trzeba jednak pamiętać, że ten tryb zgodności nie zapewnia pełnej kompatybilności.