Cooler Master Musketeer - montowanie

Witam,

kolega posiada - http://www.frazpc.pl/artykuly/162/Coole … /Musketeer.

Czujnik temp podpięty, zasilanie będzie, dźwięk także. Jednak problem się pojawia, gdy chce podłączyć pod CPU_FAN (jak w instrukcji) ten cały panel. Gniazdo (gdzie wpięty jest cooler) ma 4 nóżki i żaden z zamieszczonych kabli nie pasuje… -

http://i.frazpc.pl/pliki/2002/artykuly/ … c00335.jpg

http://i.frazpc.pl/pliki/2002/artykuly/ … c00333.jpg

Trzeba dokupić inny rozgałęźnik, z innymi wtykami? Proszę o pomoc :).

Pozdrawiam.

Jeżeli gniazdko do podpięcia CPU na płycie głównej ma 4 piny, to znaczy że jeden z pinów odpowiada za sterowanie obrotami wentylatora zależnie od temperatury CPU. Jeden przewód na tej 4-pinowej wtyczce od wentylatora powinien znajdować sam poza takim wypustkiem. W przypadku boxowego coolera Intela jest to bodajże przewód niebieski. Podłączasz wtyczkę do regulatora pomijając ten niebieski przewód, nie podłączasz go po prostu - końcówka jest tak skonstruowana, że pasuje też na gniazdko 3-pinowe (i można ją włożyć tylko w jednej pozycji). W BIOSie wyłączasz automatyczną regulację obrotów wentylatora na CPU.

Tylko jak to wszystko podłączyć by pasowało, mam rozumieć, że z pominięciem wtyczka z kabelka dołączonego na w/w zdjęciach wejdzie w CPU_FAN? Wtyczka od coolera jest za duża by wejść w ten rozgałęźnik, ułamać trzeba to? :smiley: Nie mam przy sobie tego zestawu bo sprawdzę to dopiero jutro. Może ktoś to opisać jakoś schematycznie z tymi zdjęciami kabli?

We wtyczce od wentylatora CPU nic nie ułamujesz :expressionless: po prostu ta jedna dziurka na pin pozostanie nieosadzona. Ten niebiesko-czarny kabel to podłączasz pod wejście Temp, jest to czujnik temperatury. Ten 3 kolorowy to przedłużka do podłączenia wiatraka, jednak wentylator od CPU możesz podłączyć bezpośrednio pod panel, wtedy kawałek wtyczki z tą czwartą nieużywaną dziurką na pin powinien wejść bez problemu, bo dziurka w tylnej ściance panelu na około gniazdka od wentylatora CPU jest większa niż same gniazdko. Natomiast jeżeli chcesz podłączyć wtyczkę 4 pinową pod przedłużacz 3-pinowy musisz w tej męskiej końcówce przedłużacza usunąć jedną ze ścianek bocznych - tą po stronie której będzie ten styk na nieosadzony 4-pin. Druga ścianka pozostaje nieruszona więc wszystko powinno trzymać się ok. Rozumiesz, czy wyjaśnić na zdjęciach?

Trochę mi to rozjaśniło. Raczej wiem o co chodzi, ale żebym od razu to podłączył bez przeczytania kilka razy chyba nie da rady.

Jak masz czas i chęci to możesz to jakoś zapodać na zdjęciach z tymi kabelkami i płytą główną, nie chce czegoś zepsuć czy spalić. Dokładnie gdzie, co i jak. Jak nie trzeba innych kabli to jakoś to dopasujemy później :).

Dopiero zauważyłem, że ta przedłużka wiatraka CPU ma 3 końce :), wcześniej myślałem że dwa. Zrób jak możesz zdjęcie tego przewodu 3-pinowego, byle był rozwinięty, bo na tych zdjęciach przewodu zwiniętego niewiele widać.

http://i.frazpc.pl/pliki/2002/artykuly/ … c00330.jpg

tutaj jest lepiej widoczny, ale dalej nie rozwinięty. Jak kolega będzie to mu powiem by zrobił fote i wkleję jeśli ta nie wystarczy.

Ja to widzę tak:

http://img134.imageshack.us/img134/7436/beznazwyai8.jpg

Domyślam się, że ten przewód z końcówką Molex dołączany co zestawu jest przejściówką dla osób, które używają wiatraka ze złączem Molex. Natomiast nie wiem do czego ten 3-pinowy rozgałęźnik, jakoś nie mogę wymyślić sposobu podłączenia tego czegoś. W innej recencji tego coolera - na stronie mod-planet piszą, że jest to “złodziejka” sygnału kontroli obrotów, który można podłączyć do płyty głównej. Jednak jak to podłączyć :|, to pojęcia nie mam. Na początku myślałem, że to zwykły przedłużacz :). Schematu podłączenia tego kabelka musisz szukać w instrukcji.

Po namyśle stwierdziłem, że lepiej pod ten regulator podłączyć jakiś wentylator zamontowany w obudowie komputera, natomiast wentylator CPU zastawił bym podpięty pod płytę główną. Boxowe wentylatory z końcówką 4-pinową (jeżeli w obudowie komputera panuje stosunkowo niska temperatura) działają na dość niskich obrotach i zbytnio nie hałasują, dopiero gdy temperatura wzrośnie wtedy przyspieszają. Dlatego lepiej jest wyciszyć wentylator zamontowany w obudowie komputera, w ten sposób dwa wiatraki będą chodzić z w miarę rozsądnymi prędkościami, a nie jeden.

A więc chyba tak zrobimy, w obudowie akurat ma jeden wentylator, więc wentylator podepniemy w to wejście na kabelku, kabelek jeden w panel, a drugi do płyty. Teraz pytanie czy dobrze to zrobię, ukradłem od niego ten schemat wczoraj z instrukcją po angielsku więc zamieszczam jak to widzę.

c571dd98b5ead6c8med.jpg

Będzie dobrze? Czy odwrotnie te dwie wtyczki?

Technicznie teraz powinno pasować, utrudnienie tylko jest przy coolerze.

Dzięki Wielkie za pomoc w ogóle.

Tak będzie dobrze. W panelu sterujesz prędkością obrotową wiatraka, a sterujesz nią poprzez zmianę napięcia (w przypadku tego panelu zmiana w zakresie od 6 do 11V) dlatego z wtyczki od panelu powinna wychodzić końcówka z tylko jednym kabelkiem, dokładnie +12V czyli żółtym. Porównałem rozkład żył na zdjęciach z tymi na schemacie i się zgadza. Wtyczkę z jednym przewodem (żółtym) podłączasz z tyłu panelu - czyli na rysunku, który zamieściłeś jest dobrze opisane.

Dzięki za pomoc, wszystko działa dobrze.

Pozdrawiam.