Cooler procesora a BSOD

(MrLukaszo) #1

Witam, dzisiaj na moim starym kompie zauważyłem, że, gdy nagle zablokuję cooler CPU podczas pracy wywala Blue Screena? Czy w taki sposób może uszkodzić się coś w komputerze?

(sensu) #2

Rozumiem, że trzymasz nogi w obudowie, tak?
To czy się coś uszkodzi zależy od tego jak często będziesz go blokować. Jeśli tylko sporadycznie i na chwilę, to nie powinno się nic stać.

(MrLukaszo) #3

Nie, tylko mój młodszy kuzyn włożył do wentylatora palec, i go zblokował i mi BSOD’a wywaliło.

(pocolog) #4

Może dotknął czegoś jeszcze i zrobił zwarcie? Chwilowe zatrzymanie wentylatora nie powinno tak szybko spowodować przegrzania procesora. Radiator/wentylator jest czysty i odpowiedni dla tego procesora? Pasta pod radiatorem nie jest stara?

(MrLukaszo) #5

Pasta nowa, cooler odpowiedni, po prostu nagłe zatrzymanie procesora powoduje BSOD albo zamrożenie systemu, podobnie jak docisnę RAM do płyty podczas uruchomionego systemu.

(pocolog) #6

Wkładanie rąk do pracującego komputera i dociskanie elementów to nie jest najmądrzejsza rzecz jaką dzisiaj wymyśliłeś. Proponuję zakręcić boczne osłony, zanim kuzyn zrobi krzywdę komputerowi albo sobie.

(MrLukaszo) #7

Dociśnięcie RAMU nastąpiło tylko raz, a jakie z tego powodu mogą wystąpić szkody w komputerze?

(pocolog) #8

Zrobisz zwarcie i coś spalisz :wink:

(MrLukaszo) #9

Ale przez lekkie dociśnięcie RAMU podczas uruchomionego komputera może coś spalić? Widziałem faceta na YouTub’ie co wyciągał RAM, dysk, procesor podczas uruchomionego komputera i jakoś przetrwał.

(pocolog) #10

Oczywiście to twój komputer i możesz testować ile razy ci się uda powtórzyć taki manewr. Ja bym na swoim nie próbował.

(MrLukaszo) #11

Już nie zamierzam testować, ale boję się, że coś się mogło uszkodzić.

(MrLukaszo) #12

A i jeszcze jedno, czy dotykanie kondensatorów podczas pracy jest groźne dla PC? Mój kolega robić tak na swoim komputerze, aż odszedł w mękach, ale nie wiem, czy przez to.

(pocolog) #13

Krążą legendy, że nawet wyładowanie elektrostatyczne, kiedy jesteś naelektryzowany i przeskakuje ci iskra może coś uszkodzić na płycie głównej, więc nie wiem. Mi się taka sztuka nigdy nie udała, ale ja wolę dmuchać na zimne, bo w każdej legendzie ziarnko prawdy jest :wink:

(MrLukaszo) #14

Wiem, czyli jak, moja płyta główna jest sprawna?

(sensu) #15

Czemu ktoś miałby to robić? Ja nigdy nie miałem takiej potrzeby.

Lepiej nie dotykaj, a już napewno nie tych w zasilaczu.

Ty nam powiedz po paru dniach korzystania z komputera.

(MrLukaszo) #16

Korzystam z niego już od dłuższego czasu dla testów i nie widzę żadnych problemów, jedynie te dropy FPS w grach, a tak to nic poza tym.