Cooler procesora a BSOD

Witam, dzisiaj na moim starym kompie zauważyłem, że, gdy nagle zablokuję cooler CPU podczas pracy wywala Blue Screena? Czy w taki sposób może uszkodzić się coś w komputerze?

Rozumiem, że trzymasz nogi w obudowie, tak?
To czy się coś uszkodzi zależy od tego jak często będziesz go blokować. Jeśli tylko sporadycznie i na chwilę, to nie powinno się nic stać.

Nie, tylko mój młodszy kuzyn włożył do wentylatora palec, i go zblokował i mi BSOD’a wywaliło.

Może dotknął czegoś jeszcze i zrobił zwarcie? Chwilowe zatrzymanie wentylatora nie powinno tak szybko spowodować przegrzania procesora. Radiator/wentylator jest czysty i odpowiedni dla tego procesora? Pasta pod radiatorem nie jest stara?

Pasta nowa, cooler odpowiedni, po prostu nagłe zatrzymanie procesora powoduje BSOD albo zamrożenie systemu, podobnie jak docisnę RAM do płyty podczas uruchomionego systemu.

Wkładanie rąk do pracującego komputera i dociskanie elementów to nie jest najmądrzejsza rzecz jaką dzisiaj wymyśliłeś. Proponuję zakręcić boczne osłony, zanim kuzyn zrobi krzywdę komputerowi albo sobie.

Dociśnięcie RAMU nastąpiło tylko raz, a jakie z tego powodu mogą wystąpić szkody w komputerze?

Zrobisz zwarcie i coś spalisz :wink:

Ale przez lekkie dociśnięcie RAMU podczas uruchomionego komputera może coś spalić? Widziałem faceta na YouTub’ie co wyciągał RAM, dysk, procesor podczas uruchomionego komputera i jakoś przetrwał.

Oczywiście to twój komputer i możesz testować ile razy ci się uda powtórzyć taki manewr. Ja bym na swoim nie próbował.

Już nie zamierzam testować, ale boję się, że coś się mogło uszkodzić.

A i jeszcze jedno, czy dotykanie kondensatorów podczas pracy jest groźne dla PC? Mój kolega robić tak na swoim komputerze, aż odszedł w mękach, ale nie wiem, czy przez to.

Krążą legendy, że nawet wyładowanie elektrostatyczne, kiedy jesteś naelektryzowany i przeskakuje ci iskra może coś uszkodzić na płycie głównej, więc nie wiem. Mi się taka sztuka nigdy nie udała, ale ja wolę dmuchać na zimne, bo w każdej legendzie ziarnko prawdy jest :wink:

Wiem, czyli jak, moja płyta główna jest sprawna?

Czemu ktoś miałby to robić? Ja nigdy nie miałem takiej potrzeby.

Lepiej nie dotykaj, a już napewno nie tych w zasilaczu.

Ty nam powiedz po paru dniach korzystania z komputera.

Korzystam z niego już od dłuższego czasu dla testów i nie widzę żadnych problemów, jedynie te dropy FPS w grach, a tak to nic poza tym.