Coraz więcej tornad w Polsce

> Co o tym sądzicie? <

> Czemu kiedyś w Polsce jedno tornado na 1 - 4 lata to normalka, a teraz 5 - 10 tornad rocznie? <

> Czy klimat w Polsce zaczyna się zmieniać na ten w USA? <

> Czy za kilka lat, rocznie będzie ponad 100 tornad?? <

> Czy boicie się tornad? <

> Co by się stalo gdybyście zobaczyli je za oknem? <

> Gdzie byście się schowali? <

Tutaj ogólnie możemy rozmawiać o tornadach ale narazie odpowiedzcie na pytania powyżej.

A oto news jesli chodzi o piątkowe burze 15.08.08

  • To, co się stało, to masakra. Ze wsi nie zostało nic - opowiada Marcin Nocoń, mieszkaniec Sieroniowic koło Strzelec Opolskich. Trąba powietrzna zniszczyła tam większość domów.

Trzy osoby nie żyją, ponad trzydzieści poszkodowanych osób w szpitalach, tysiące połamanych drzew, setki zdemolowanych domów, zniszczone samochody, pozrywane dachy, wypadki drogowe - w piątek nad Polską przeszły trąby powietrzne i gwałtowne burze.

“Z domu została jedna ściana”

  • To, co się stało, to masakra. Ze wsi nie zostało nic - mówi Marcin Nocoń, mieszkaniec Sieroniowic. - Zdążyłem krzyknąć tylko do siostry: “uciekaj do dom, tornado jest”. Wszystko zniszczone. Z domu kolegi została tylko jedna ściana, dachy wszystkich domów są pozrywane - opowiada zdenerwowany mężczyzna

Pięć sekund tylko, pięć sekund, wyjechałem i nagle zaczęło się, myślałem, że to samoloty tu lecą. Wszystko się pozawalało, bydła nie ma, buhaj tam leży przywalony. Nie wiem, czy go odkryli - opowiada właściciel zniszczonego gospodarstwa w Balcerzowicach.

>>http://charles.robinsontwins.org/photogal/pretty/tornado.jpg<<

Kilka ciekawostek z internetu i encyklopedii:

___________________________________________

>> Nieraz Tornada nazywane są “Palcem Boga”.

>> Największe notowane tornado przeszło 18.03.1925r., nad trzema stanami Missouri, Illinois i Indiana w USA. Miało ono siłę F5, zabiło 695 osób, a 2027 zostało rannych.

>> Trąby powietrzne tworzą się na chmurach burzowych, nieraz tak czarnych jak smoła. Spowodowane jest to tym, że promienie słoneczne nie są w stanie przeniknąć przez nawet kilkunastokilometrowej wielkości chmurę niosącą ze soba gigantyczne ilości wody.

>> Aleja tornad rozciąga się od Teksasu aż do Północnej Dakoty. Ma 1600 kilometrów długości i 950 kilometrów szerokości. Najwięcej tornad powstaje w Teksasie, średnio są to 124 tornada rocznie. Druga na liście jest Oklahoma z ilością 52 tornad rocznie.

>> Największe z możliwych tornad, czyli klasy F5 potrafi porwać i unieść nawet cały skład wagonów kolejowych wypełnionych węglem, a o tirach już nie wspominając.

>> Tornada na półkuli północnej obracają się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, a na półkuli południowej zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

>> Tornado potrafi przeniesć różnorodne przedmioty na gigantyczne odległości.

>> W 1877 roku w stanie Illinois tornado zerwało z wieży kościelnej wierzchołek zwieńczony złoconą kulą i choragiewką i przeniosło na odległość 25 km poczym odnaleziono te przedmioty w stanie całkowicie nienaruszonym.

>> Oprócz gigantycznej prędkości wiatru wewnątrz tornada, przekraczającej 500 km/h, tornado potrafi też przemieszczać się z prędkoscia dochodzącą do nawet 550 km/h. Taką największą w historii pomiarów prędkość przemieszczania się tornada zanotowano w amerykańskim stanie Ohio w 1842 roku.

>> 3 i 4 kwietnia 1974 roku 148 tornad nawiedziło 13 stanów amerykańskich,

Największe (o największej średnicy) tornado (F4) zostało zanotowane 22 maja 2004 w Hallam w stanie Nebraska - jego średnica wynosiła około 4 kilometry

najwięcej tornad na raz (71) powstało z ogromnej burzy szalejącej nad stanami Oklahoma i Kansas w maju 1999 r naukowcą udało się wywoływać i osłabiać tornada i huragany za pomoca niektórych substancji chemicznych np. sadzy.

Ja miałem taki przypadek otóż jest 23.06.2008 Kraków Dzielnica IV Prądnik Biały. Pierwszy dzień wakacji (nie licząc weekendu po zakończeniu roku) godzina chyba koło 15. Idziemy z kolegami pograć w gałę na boisko. Pogoda jak w lecie, ciepło,duszno niebo lekko niebiesko szarawe.

Gramy jakieś 20min i powoli zaczyna robić się ciemno (jak do burzy) takie czarne cumulussy (chyba dobrze piszę :?) Nic się nie dzieje (deszcze nie pada grzmotów nie ma, tylko parę razy błysnęło. Nagle kolega (bramkarz, uczeń technikum środowiska) rzuca się na ziemie by złapać piłkę i… mówi :shock: “K**** uciekamy do ośrodka (zdrowia; ponieważ boisko jest blisko niego)” to lód! !!

Hehe no nie zazdroszczę przeżycia :slight_smile: ale bardzo ciekawe:)

No cóż, klimat się zmienia. Niektórzy uważają, że to nasza wina, inni że to zupełnie naturalny proces.

Z ciekawych zjawisk pogodowych (ale nie niebezpiecznych) - kilka dni temu padało u mnie coś podobnego do śniegu, ale raczej był to grad. Był to dość drobny opad, ale nie miał postaci płatków śniegu, tylko takich małych kuleczek (ale o takiej konsystencji, jak śnieg - po dotknięciu do ręki natychmiast się rozpuszczało).

Pod wieczór była taka śnieżyca (to już był śnieg), że wysiadła mi TV satelitarna na całą noc, następnego dnia przed południem jeszcze niektóre kanały (ze słabszych transponderów) nie odbierały. Ale po 2 dniach po tym śniegu nie było śladu.

U mnie pogoda ze słonecznej w śnieżycę zmieniła się trzy razy w ciągu 4 minut :open_mouth:

W 2008 roku mieliśmy nad Polską około 40 potwierdzonych przypadków tornad, w 2007 około 30, ale jak do tej pory rekordowym rokiem był 2006 - wtedy to nad Polską przeszło ponad 50 tornad. Liczba tych zjawisk jak widać ulega pewnym wahaniom, ale są one coraz to silniejsze. W ubiegłym roku w rejonie Strzelec Opolskich pojawiło się 700-metrowe monstrum, w którym wiatr przekraczał grubo ponad 300km/h. Tornado osiągnęło siłę F4/T8 w skali F5/T11. 15 sierpnia nad naszym krajem zanotowano 10-15/20 tego typu zjawisk, ale tylko tornado ze Śląska było tak silne. Jeżeli mnie pamięć nie myli to przeszło chyba jeszcze 6 albo 7 tornad klasy F3 i około 10 lejków o sile F0-F2. Pierwszy raz w historii polskiej meteorologii mieliśmy do czynienia z tzw. “tornado outbreak” czyli serią tornad. Jestem ciekaw co będzie w tym roku, bo jak na chwilę obecną pogoda jest zbyt spokojna. :wink:

Też wtrącę swoje 3 grosze

http://www.imgw.pl/wl/internet/zz/zz_xp … 32005.html