Coraz większe monitory LCD...czy to wplywa na nasze oczy?

Pamiętam czasy jak miałem monitor 14 czy 15 calowy i wszystko było ok. Pózniej dziwiłem się ludziom którzy stadnie kupowali 17-stki, no ale w końcu i ja kupiłem. A teraz? Standart to 19’ panorama, własciwie nie wiem czy są nawet 17 panoramy jeszcze? Większośc monitorów jakie widziałem dziś w sklepie to 19’ - 24’.

I tutaj pytanie - siedząc blisko tak duzego monitora oczy się bardziej męczą prawda? Nie chodzi mi o odswiezanie ekranu, które jest bez znaczenia w ekranach lcd ale o samą odległość. Ma to jakieś znaczenie duze czy nie?

Osobiście słyszałe, że czym większy monitor, jest tym bardziej nie zdrowe. Po za tym przy wielkości monitora ważne jest do czego ma być urzywany. Ja osobiście od kilku lat urzywam 19 calowego i uważam to za najbardziej sensowne rozwiązanie. Nawet przy niedawnej wymianie brałem pod uwage jedynie 19cali. Wydaje mi się, że jest to właśnie najbardziej odpowiednie wyjście, jeżeli chodzi o komputery do urzytku typowo domowego, gdzie odległość od monitora wynosi od 20 do 70cm.

Czy ja wiem czy 19’ optymalne? No raczej nie bo to juz prawie wielkośc telewizora…a wiadomo ze od telewizora odleglosc powinna byc klilka metrów.

Mi się nadal 17’ wydaje duuuzy a co dopiero taki 22’ czy 24’. No to jakiś bezsens jest chyba z tymi monitorami czy jak?

Pewnie ze monitory kineskopowe są nie zdrowe , w porównaniu z LCD . W LCD nie ma znaczenia wielkość na nasze zdrowie , tak jak to miało miejsce w kineskopach.Ja mogę przy LCD siedzieć cały dzień i w porównaniu z kineskopowym monitorem ,nie boli mnie głowa ,oczy nie łzawią :slight_smile:

A mówił tu ktoś o kineskopowych? :roll: Powtarzam ze nie chodzi mi o odswiezanie ekranu…A opowiesci ze cie po calym dniu nie bolą oczy to możesz opowiadać dzieciom w piaskownicy…

Po czym te wnioski? Jesteś specjalistą w tej dziedzinie, miałeś ponad 20’ monitor lcd? Uzasadnij może a nie takie puste słowa.

Pracuje na monitorach LCD od dłuższego czasu i mnie oczy nie bola, co występowało w przypadku CRT na odświerzaniu 85 …

Tu chodzi raczej o to z jakiej odległosci jesteś w stanie objąć wzrokiem cały ekran. Myślę ze do zastosowań domowych zupełnie wystarczający jest 17 calowy panoramiczny panel LCD.

Czy ty w ogóle rozumiesz o co chodzi w temacie? No boze, ile razy mam powtarzac… :evil:

To to ja wiem b.dobrze tylko wez jeszcze taki dostań w sklepie.

19’ zazwyczaj są.

Hmm no cóż chyba nikt mi nie odpowie na pytanie czy duzy monitor lcd wielkosci 20-25’ moze psuć wzrok bardziej niz mniejszy (np. 17’,19’). Wydaje mi sie ze to oczywiste ze tak, skoro to wielkośc juz telewizora jest, ale nie jestem pewien.

Zalezy w jakiej odległości jesteś. Im większy powinieneś być dalej bo elementy będą dobrze widoczne z oddali. Granica 80-100 cm bedzie ok.

powiem tak, mam monitor lcd 22 calowy, zaraz po podłączeniu wrażenie jest takie, “po co mi taki monitor” po dwóch dniach człowiek się przyzwyczaja i stwierdza że dobrze ze taki kupił. Byłem ostatnio u kumpla który ma lcd 19 cali nie panorama, dla mnie teraz zdecydowanie za mały. Używam komputera głownie do internetu, filmów, czasami pogram w gta albo w colina 04 oczy się nie męczą, siedze od monitora w odległości ok. 1m