Cordova/PhoneGap i Netbeans 8 - niezadeklarowane obiekty z Cordovy

Czy to normalne, że podczas używania funkcji z takich obiektów jak device, cordova itp., dostaje od Netbeansa komunikat taki jak np. “The global variable ,Cordova” is not declared" ? Tak jest przy wszystkim, co związane z Cordovą. Chyba że używam tego z window np. window.cordova, window.device i podpowiedzi nie ma żadnych (dopełnianie kodu), ale ostrzeżenia nie wyświetla.

 

Pomyślałem przez moment, że to może jakiś inny dziwny problem ze zmiennymi globalnymi i też zauważyłem coś, co mnie zdziwiło. Zmienne globalne muszą być deklarowane poprzez window.NazwaZmiennej = JejWartość, bez “var” na początku i koniecznie z “window”, ponieważ inaczej nie są one widoczne jako zadeklarowane w innych plikach np. mam jakąś zmienną zadeklarowaną “var zmienna = 33” w pliku javascript.js, który jest załączony do index.html, ale… index.html tej zmiennej nie widzi i używając jej znów dostajemy ostrzeżenie o niezadeklarowanej zmiennej. Dostrzega ją dopiero jak deklarujemy ją poprzez “window.zmienna = 33” w owym javascript.js

 

To wszystko jest normalne?