Core 2 Duo, FSB i pamięć

Witam !

Ostatnio troszeczkę czytałem o procesorach i pamięciach i zastanowiła mnie jedna rzecz.

  • Pamięci oraz procesor działają na takim samym FSB

  • mnożnik * FSB daje rzeczywiste taktowanie procesora

Ostatnio weszły procesory Core 2 Duo, których rzeczywiste taktowanie jest dość niskie. Dla przykładu E4300 ma mnożnik 9. 9x200=1800

Dodatkowo współpracują one z pamięciami DDR2 i każdy pisze, że DDR-2 667 to dla tych procesorów minimum, i lepiej zaopatrzyć komputer w szybszą pamięć DDR-2 800.

Problem polega na tym, że DDR-2 800 pracują przy FSB 400MHz, natomiast teoretycznie dwa razy wolniejsze DDR-2 400 mają FSB 200MHz czyli synchronicznie z procesorem.

Czy w takim wypadku szybkości komputerów zarówno DDR-2 800 jak i DDR-2 400 nie są porównywalne ?

Jeżeli się mylę to niech ktoś mnie poprawi :stuck_out_tongue:

Pozdrawiam, Korpirkor

nie ma pamięci ddr-2 400 :wink: pewnie miałeś na mysli ddr sdram 400Mhz :stuck_out_tongue:

polecam również

http://pl.wikipedia.org/wiki/DDR2 i różnice między ddr1 - ddr2

architektura c2o opiera się na wspópracy asynchronicznej ale wysokie taktowania poszczególnych elementów i nowy proces technologiczny (2rdzenie w cpu, znacznie więcej cache’u L2) spowodowały olbrzymią przewagę tych konstrukcji nad starszymi jedno-rdzeniowymi działającymi nawet synchronicznie.

A w tym linku jest wymienione DDR2 400 MHz to jak nie ma :?:

A tu jest do kupienia:

http://www.allegro.pl/item193408033__ra … _mhz_.html

Generalnie przy standardowych taktowaniach C2D nie ma różnicy między częstotliwościami (667MHz, 800MHz itd) tych samych pamięci. Dlaczego? Bo kontroler pamięci RAM jest wbudowany w mostek północny, który ma prędkość przesyłu danych równą FSB procesora. Dlatego kupowanie szybszych pamięci ma cel jedynie wtedy, gdy mamy zamiar podkręcać procesor. Wtedy wraz ze wzrostem taktowania FSB, można bardziej wykorzystać zasoby RAMu. Teoretycznie, bo w praktyce jest różnie.

Generalnie, rozsądny wybór to 667MHz (ew. 800).

No tak… właśnie sobie obliczyłem, że DDR2-667 rzadko wykorzysta się przy E4300, gdyż proc. by miał taktowanie ok. 3GHz.

To w takim razie pytanie: skoro będe chciał podkręcić FSB przy moim E4300 do 266MHz, to pamięci DDR2 800 będe musiał przetaktować na 266 MHz, czyli DDR2 533 :o :o :o ?

Są 2 opcje:

  1. albo same się przetaktują i odpowiednio ustawią

  2. ustawią się na inny stosunek RAM:FSB niż 2:1, na taki, który by im odpowiadał.

Generalnie jeśli wykona się jedna to wykona się i druga :slight_smile:

Czy mógłbyś opowiedzieć o tym coś więcej ? Jak stosunek RAM:FSB wpływa na działanie oraz “szybkość komputera” ?

DDR 800mhz - one tyle mają.

Tylko, że w licznych programach pokazuje 400, lecz mnoży się x2

Niestety nie jestem specem w tych sprawach, poprostu piszę tyle co wiem i co wyczytałem. Mogę Ci tylko powiedzieć, że optymalne taktowania RAM:FSB to 2:1 :wink:

OK. Dzieki wszystkim za informacje :slight_smile: