Core i3-6100 vs 6100T - który do cichego ITX

(netis) #1

Składam nowy komputer. Ma być mały, cichy i wydajny.

Skrzynka będzie stała obok monitora, więc chciałbym aby nie hałasowała.

Zastanawiam się czy dobrym wyborem będzie i3-6100 T (3.2GHz, TDP 35 W).

W stosunku do standardowego i3 6100 (bez T) jest w testach o 10-15% mniej wydajny a TDP jest mniejsze aż o 30%.

Wydaje mi się, że w porównaniu z moim obecnym Core Duo E2180 (2x2GHz) to i tak skok będzie miażdżący(?)

(hubert987) #2

witam,

nie ma co dopłacać do mniej wydajnego 6100T, ma co prawda niższe TDP ale na głośności pracy się to nie odbije. moim zdaniem 6100 jest zdecydowanie lepszym wyborem. 

skok w wydajności na pewno będzie, ale czy miażdżący?-, nwm to zależy do czego będziesz go używał. 

(netis) #3

Sporadycznie - kodowanie wideo i inne wymagające obliczenia.

Częściej odtwarzanie filmów full HD.

Na co dzień internet, przy czym w Firefoxie potrafię mieć nawet po 140 otwartych kart.

I chodzi o to, żeby na co dzień - przy niewymagających zastosowaniach - było cicho i płynnie. Teraz, po 2 godzinach to już muli, ale myślę, że tu RAM załatwi sprawę.

Cena prawie taka sama. Czyli mniejsze TDP nie przełoży się na wolniejsze obroty wiatraka?

(hubert987) #4

w takim razie powinieneś odczuć skok wydajności. radził bym ci też zainwestować w minimum 6gb ramu.

przełożyć się przełoży ale nie do tego stopnia żeby różnica była słyszalna.

(netis) #5

Myślałem o 16 GB RAM - po co się rozdrabniać :wink:

(hubert987) #6

no właśnie :wink: bo sam miałem kilka razy 120 kart (chrome) i wiem ile ramu to ciągnie. 

6gb to takie minimum, a im więcej tym lepiej

(netis) #7

Dzięki za potwierdzenie:)

Dzisiaj 8GB kosztuje tyle ile dałem za 2GB jak składałem poprzedniego PC-ta.

Z kasą nie mam problemu, raczej chodzi o to żeby podzespoły były dobrane rozsądnie pod moje potrzeby.

Tak więc będzie 16 GB RAM, SSD-240 a dysk magnetyczny odpalany tylko w razie potrzeby.

Tylko obawiam się o hałas, bo lubię ciszę a PC-cik będzie stał “przy uchu”. Dlatego o Procka założyłem temat.

Może założę jeszcze temat o całego kompa jak już wszystko dobiorę…

(hubert987) #8

jak chcesz cichego pc to wymień chłodzenie procesora, bo te boxowe to potrafi być głośne, a mechaniczne dyski zgadza się też potrafią być głośne.

pisz już tu

(netis) #9

Bardzo dziękuję za pomoc. Komputer już skonfigurowałem. Reszta wyjdzie w praniu :wink:

(hubert987) #10

ok,

ja bym jeszcze dorzucił wentylator i chłodzenie do cpu

pozdrawiam

(netis) #11

Jak będzie już stał na biurku to się zobaczy czy coś trzeba jeszcze kombinować.

W sumie jest kilka wątpliwości, ale jak napisałem “wyjdzie w praniu”.

1. Cooler nie wiem jaki, w sklepie powiedzieli że chłodzenie boxowe jest dość ciche.

1. Nie jestem też pewien jak rozwiążę “magazyn danych”. Puki co to mam kieszeń zewnętrzną. Choć nie wiem czy nie lepiej HDD w obudowie ITX-a, bo jest miejsce i jakiś wyłącznik wyprowadzić z tyłu lub przodu w miejsce napędu CD bo tego nie będę montował

1. I nawet co do systemu operacyjnego nie zdecydowałem ostatecznie, bo polityka MS coś mi ostatnio nie leży, ale jak już to i tak Win7 nie nowszy.

(hubert987) #12

możesz wziąć hdd 2,5’ https://www.morele.net/dysk-twardy-hitachi-travelstar-7k1000-1000gb-2-5-7200rpm-sata-iii-32mb-rv-czujnik-wibracji-0j22423-556010/ nie zajmuje tyle miejsca i jest cichy 

(netis) #13

Mam 3 dyski 3,5’ w dobrym stanie  a nie jestem kolekcjonerem;)

W tej obudowie jest miejsce na 3 nośniki danych:

1. HDD 2,5’ (SSD GoodRam Iridium)

2. HDD 3,5’

3. napęd optyczny slim (ostatnio praktycznie nie używam więc jak bym miał potrzebować to wezmę napęd zewnętrzy - bardziej uniwersalny)

(Ationx) #14

Jeśli będziesz zamawiał zestaw w morelach to możesz sobie dodać do koszyka usługę montażu.
Obecnie sklep oferuje dwie różne usługi montażu.
Pierwsza przeznaczona jest dla osób, które w swoim zestawie nie dokupują dodatkowego
chłodzenia na procesor, lecz zamierzają korzystać z dodawanego przez producenta procesora
http://www.morele.net/montaz-komponentow-zestaw-komputerowy-od-trzech-elementow-bez-dodatkowego-chlodzenia-266770/
to ta usługa.
Druga natomiast została przeznaczona dla osób, które dokupują do zestawu oddzielne
chłodzenie na procesor
http://www.morele.net/montaz-komponentow-od-3-elementow-wraz-z-dodatkowym-chlodzeniem-690846/
W przypadku obu powyższych usług przy zamawianiu zestawu w polu “kod promocyjny” należy wpisać
O44Y129AC8
i naciśnąć obok wyślij. Wtedy koszt montażu zmieni się na 1 złoty, a wysyłka będzie darmowa.
Alternatywnie zamiast montażu możesz dodać do koszyka pendrive SanDisk Cruzer Blade 16GB
https://www.morele.net/pendrive-sandisk-cruzer-blade-16-gb-001043360000-sdcz50-016g-b35-288752/
Wtedy  przy zamawianiu skorzystaj z kodu
WP35ZXZG5A
i postępuj analogicznie jak w przypadku promocji na montaż.

(netis) #15

Dziękuję, znam ten myk i z niego skorzystałem :slight_smile:

(netis) #16

Nie wiem co jest z tym Morele, ale moje zamówienie na stronie sklepu jest opisane tak:

Dodatkowo w poniedziałek miałem maila, że wysyłka nastąpi we czwartek na co interweniowałem bo zamówienie celowo złożyłem tak by mieć komputer na długi weekend. Niestety zostałem zignorowany…

Ponadto w rubryce podzespołów przy obudowie jest

Status - Usunięte

Co nie wiem jak rozumieć :confused:

Jak zamawiałem obudowy były dostępne i teraz również są…

https://www.morele.net/obudowa-chieftec-fi-02bc-u3-fi-02bc-u3-606612/

Natomiast cena wzrosła o 2 zeta.