Core I7 3770k, zbyt duża rozbieżność temperatur rdzeni

Witam mam problem.

Mianowicie chodzi mi o problem z temperaturami procesora.

Jak na mój gust są trochę dziwne, dla ułatwienia wglądu w sytuację załączam pliki. 

 

http://forum.dobreprogramy.pl/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_id=6872

 

http://forum.dobreprogramy.pl/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_id=6873

w spoczynku.html

w użytku.html

CPU nowy , czy używany?

 

Wrzuć screen z Core Temp.

Używany, mam go już dwa lata.

Oczywiście jest on częścią gotowego zestawu.

W6Sjdvw.jpg

Rzeczywiście dość duża rozbieżność najdziwniejsza ta temp. Rdzeń #2. Proponowałabym wymienić pastę na procku i wtedy zobaczyć temperatury.

 

Najgorsze jest to, że już to robiłem dzisiaj:/

Więc zrób jeszcze raz nałóż równomiernie pastę. Chłodzenie jaki masz na tym procku? Wszystko dobrze trzyma. Poza tym jak się nic nie dziej bym się nie przejmował.

Odpal sobie np 7zip test wydajności ustaw na test wszystkie rdzenie i zrób pomiar. Będzie w miarę wiarygodne obciążenie rdzeni więc temperatura powinna byc zbliżona.

A druga sprawa widać, że temeratury poszczególnych rdzeni to bzdura, 17 stopni ??? tak jak postawisz go na mrozek, nie może mieć mniej niż temp pomieszczenia :stuck_out_tongue:

Wychodzi mniej więcej coś takiego: 

 

 

 

 

17 stopni w momencie kiedy w żaden sposób go nie obciążam.

Wiem, że to jest jakiś nonsens.

Problem tkwi w tym, że nie wiem co z tym fantem zrobić:)

Nic, w/g mnie jest ok, robiłem to na wielu platformach i różnice były we wskazaniach dochodzące do 10 stopni. Główie chodziło o sprawdzenie czy zmienią się.

Pomiar na poszczególne rdzenie jest czesto nieprawdziwy (wynika to z błedów odczytu czujnika i jego lokalizacji)

Liczy się głowna temperatura.

 

Np u mnie program HWinfo pokazuje na rdzenie w spoczynku po 13-17 stopni, a główną temperaturę 33 stopnie i potwierdzają to inne programy do pomiaru.

 

 

Dodatkowo pamiętaj, że każda pasta pod procka ma jakiś okres po którym dopiero uzyskuje pełną wydajność, ale to akurat trzeba sprawdzać w instrukcji lub doszukiwać się w necie bo producenci nie zawsze się przyznają.

Ja mam np taką co full odprowadzania uzyskuje dopiero po 150h (odparowanie rozpuszczalnika i takie tam różne).

No przyznam, że z tymi czujnikami to możesz mieć rację.

Słyszałem też, że przy technologii Ivy Bridge temperatury na wszystkich rdzeniach powinny różnić się od siebie góra 5-7 stopni.

Ile jest w tym prawdy tego nie wiem.

Jest dobrze, patrz pod obciążeniem. Tak jak pisał poprzednik nawet 10 stopni może być różnicy?

 

Przyczyny;

  • czujnik CPU

  • pasta/inne pod IHS

  • nierówna powierzchnia IHS