Core I7 3770k, zbyt duża rozbieżność temperatur rdzeni

(Bepower1992) #1

Witam mam problem.

Mianowicie chodzi mi o problem z temperaturami procesora.

Jak na mój gust są trochę dziwne, dla ułatwienia wglądu w sytuację załączam pliki. 

http://forum.dobreprogramy.pl/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_id=6872

http://forum.dobreprogramy.pl/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_id=6873

w spoczynku.html

w użytku.html

(JNJN) #2

CPU nowy , czy używany?

Wrzuć screen z Core Temp.

(Bepower1992) #3

Używany, mam go już dwa lata.

Oczywiście jest on częścią gotowego zestawu.

W6Sjdvw.jpg

(mrFreeze) #4

Rzeczywiście dość duża rozbieżność najdziwniejsza ta temp. Rdzeń #2. Proponowałabym wymienić pastę na procku i wtedy zobaczyć temperatury.

(Bepower1992) #5

Najgorsze jest to, że już to robiłem dzisiaj:/

(mrFreeze) #6

Więc zrób jeszcze raz nałóż równomiernie pastę. Chłodzenie jaki masz na tym procku? Wszystko dobrze trzyma. Poza tym jak się nic nie dziej bym się nie przejmował.

(system) #7

Odpal sobie np 7zip test wydajności ustaw na test wszystkie rdzenie i zrób pomiar. Będzie w miarę wiarygodne obciążenie rdzeni więc temperatura powinna byc zbliżona.

A druga sprawa widać, że temeratury poszczególnych rdzeni to bzdura, 17 stopni ??? tak jak postawisz go na mrozek, nie może mieć mniej niż temp pomieszczenia :stuck_out_tongue:

(Bepower1992) #8

Wychodzi mniej więcej coś takiego: 

17 stopni w momencie kiedy w żaden sposób go nie obciążam.

Wiem, że to jest jakiś nonsens.

Problem tkwi w tym, że nie wiem co z tym fantem zrobić:)

(system) #9

Nic, w/g mnie jest ok, robiłem to na wielu platformach i różnice były we wskazaniach dochodzące do 10 stopni. Główie chodziło o sprawdzenie czy zmienią się.

Pomiar na poszczególne rdzenie jest czesto nieprawdziwy (wynika to z błedów odczytu czujnika i jego lokalizacji)

Liczy się głowna temperatura.

Np u mnie program HWinfo pokazuje na rdzenie w spoczynku po 13-17 stopni, a główną temperaturę 33 stopnie i potwierdzają to inne programy do pomiaru.

Dodatkowo pamiętaj, że każda pasta pod procka ma jakiś okres po którym dopiero uzyskuje pełną wydajność, ale to akurat trzeba sprawdzać w instrukcji lub doszukiwać się w necie bo producenci nie zawsze się przyznają.

Ja mam np taką co full odprowadzania uzyskuje dopiero po 150h (odparowanie rozpuszczalnika i takie tam różne).

(Bepower1992) #10

No przyznam, że z tymi czujnikami to możesz mieć rację.

Słyszałem też, że przy technologii Ivy Bridge temperatury na wszystkich rdzeniach powinny różnić się od siebie góra 5-7 stopni.

Ile jest w tym prawdy tego nie wiem.

(JNJN) #11

Jest dobrze, patrz pod obciążeniem. Tak jak pisał poprzednik nawet 10 stopni może być różnicy?

Przyczyny;

• czujnik CPU

• pasta/inne pod IHS

• nierówna powierzchnia IHS