Core2Duo - jak sprawdzić czy oba rdzenie są sprawne

(Mlynek) #1

Jak sprawdzić czy oba rdzenie Core 2 Duo są sprawne.

Pytam bo zaniepokoił mnie fakt że program coretemp i systeminfo podają temperaturę jednego rdzenia na poziomie 50stopni, co jest zresztą przesadą bo radiator jest zimny (nawet gdy wentylator z chłodzenia nie pracuje).

(Darth ReX) #2

A drugi rdzeń jaką ma temperaturę?

(Mlynek) #3

Właśnie o to chodzi że drugi rdzeń nie jest w ogóle widoczny podawana jest tylko temp. "core #0" a z tego co wiem powinna być podawana również temp core #1?

Teraz zainstalowałem jeszcze Everesta i pokazuje temp. dwóch rdzeni którym programom w takim razie wierzyć?

Czemu niektóre podają temp. tylko jednego rdzenia?

Zależy to od płyty głównej?

(hevet) #4

Sprawdź w menadżerze urządzeń czy masz widoczne zainstalowane dwa rdzenie.

(Kolmar) #5

Sprawdź jeszcze odczyt w programie PC Wizard 2008

(Mlynek) #6

A w którym miejscu mnie więcej bo nie mogę znaleźć?

(Darth ReX) #7

Jaki masz system operacyjny i jaki service pack?

(hevet) #8

Procesor przecież.

(Mlynek) #9

PC Wizard 2008 podaje że mam dwa rdzenie i że jeden ma 1% obciążenia a drugi 0, czyli chyba działają oba :slight_smile:

Pokazuje też temp. Processor Temperature : 38 °C i Processor Temperature (Core 1) : 52 °C

Czy to znaczy że jeden rdzeń ma 38 a drugi 52 stopnie? Bo Everest pokazywał że oba mają po 52. Choć i tak w to nie wierzę, BIOS pokazuje 38 stopni a wg mnie temp. rzeczywista będzie jeszcze niższa.

Mam Win XP SP2 i nie mam zakładki procesor w menedżerze urządzeń.

Zauważyłem jeszcze coś PC wizard podaje: Number of Core Enabled : 1 czy to znaczy że działa tylko jeden rdzeń?

Jeśli tak to jak włączyć drugi?

(hevet) #10

To jakaś nowość jak możesz nie mieć?

(Mlynek) #11

Zauważyłem jeszcze że gdy wejdę w takie urządzenia systemowe jak:

czasomierz systemowy, głośnik systemowy, kontroler dma, intel ich10 family smbus controller, płyta systemowa, procesor numeryczny, programowalny kontroler przerwań, zasoby płyty głównej i zegar systemowy CMOS/czasu rzeczywistego

w stanie urządzenia widnieje brak zainstalowanych sterowników jednak w zakładce sterownik niby sterowniki są zainstalowane w większości przypadków sterowniki dostarczone przez microsoft.

W pozostałych urządzeniach systemowych wszystko jest już ok.

Wrzucam screena z urządzeń systemowych jakie mam:

780660469Schowek-1.jpg

Uprzedzam jeszcze pytania, sterowniki chipsetu zainstalowane.

(Kolmar) #12

Przykład:

6324ae9c4c063246m.jpg

(Mlynek) #13

rokko , u mnie niestety tego nie ma :confused:

622459453Schowek.jpg

(Darth ReX) #14

Zainstalowane stery do mobo?

(Kolmar) #15

A po włączeniu widoku ukrytych urządzeń ??

Menu Widok -> Pokaż ukryte urządzenia

(Michal Kolatek) #16

Core 0 to pierwszy rdzeń w Quadach jest to samo Core 0,1,2,3.

Czy drugi rdzeń chodzi to wystarczy włączyć menadżer urządzeń > wydajność, do stabilności Orthos.

45nm proce często mają uszkodzone czujniki.

(Mlynek) #17

tak, najnowsze.

również nie widać procesora

To niestety chyba nie chodzi :confused:

(Darth ReX) #18

Tak się zapytam - to Windows XP Home czy Professional?

(Mariosti*) #19

To nie ma znaczenia, jeśli już bios może mieć opcję ograniczania liczby id rdzeni, ewentualnie rdzeń jest poprostu uszkodzony. Można sprawdzić czy jakiś knoppix będzie widział oba rdzenie i czy będzie mógł z nich korzystać.

(Cosik Ktosik) #20

Mógł zajść błąd podczas instalacji systemu. W menu start->uruchom, wpisz msconfig

Przejdź do okna rozruch, kliknij przycisk Opcje zaawansowane->zaznacz: Wykryj warstwę HAL, zapisz zmiany i restart.

Sprawdź, czy wykrywane są dwa rdzenie (np. w menedżerze zadań).