Corel 12 - Problem z eksportem obszaru roboczego do *.jpg


(Jakandem) #1

Moje doświadczenie jest związane bardziej z grafiką rastrową i jestem przyzwyczajony do traktowania workspace'u jako wymiernika tego co zostanie wyeksportowane do innych formatów. Stąd też wynikło moje zakłopotanie związane z niemożnością wykonania takiej akcji w Corelu.

Przy próbie eksportu, program wysyła pełen obraz a nie zdefiniowany obszar (a przy zmianie rozmiaru podczas eksportu obraz jest tylko skalowany). Niestety, w moim projekcie sporo jest "wypadających" poza obszar roboczy napisów, przez co eksportowany obraz jest niewymierny do tego co ma zostać wydrukowane, a chciałbym mieć możliwość zapoznania osoby docelowej z postępami w pracy.

I tu pytanie:

Czy jest możliwość eksportu tylko zdefiniowanego obszaru bez "wycinania" wszystkich elementów wychodzących poza jego obszar? I ewentualnie, jak to zrobić?


(Rosa65) #2

Nie jestem pewna czy Cię dobrze zrozumiałam. Jeśli chcesz wyeksportować do jpg'a "kawałek" obszaru roboczego to zamień go w mapę bitową, kliknij na "Edytuj mapę bitową" i w Photo-Paincie wykadruj do określonej wielkości.


(Kmazur) #3

eksportować możesz daną stronę (np. A4) lub tylko zaznaczone obiekty, w okienku eksportu powinna być możliwość "zaptaszenia" co chcemy eskportować

jeśli ma znaczenie czy kolory w eksportowanym pliku mają być wierne z projektem, to musisz zajrzeć do menedżera kolorów i odpwiednio ustawić a potem zrobić kilka testów eksportu - trzeba sprawdzić czy dobrze wychodzi z włączonym czy wyłączonym profilem


(Jakandem) #4

Dzięki za odpowiedzi. Niestety nie rozwiązuje to mojego problemu. Może prościej spróbuję sformułować. W oknie programu mam zdefiniowany obszar - taki prostokąt zwany Drawing Page(ustawiony aktualnie na 210x297mm - A4). Wg. definicji zawartej w Help-ie Drawing Page to - "The rectangular area inside the drawing window. It is the printable area of your work area". Czyli zasadniczo nie jest nic powiedziane o eksporcie.

Kiedy eksportuję plik do .jpg to eksportuje się cały obraz łącznie z tym co poza ten zdefiniowany obszar wystaje i tworzą mi się białe pasy w tym wyeksportowanym .jpg-u.

Czy jest możliwość wyeksportowania tylko tego co jest w Drawing Page bez przycinania tego w innym programie?

Niestety, nie eksportuje tylko danej strony ale wszystko to co mam na ekranie, łącznie z tym co mi z tego obszaru wystaje. W opcji eksport niema również możliwości "zaptaszenia". W przypadku zmiany wartości rozmiaru eksportowanego obszaru obraz się skaluje. Zaznaczanie nie wchodzi w grę ponieważ mam za dużo elementów wystających poza obszar roboczy. Oporny ten Corel.

ftp://mejacquestemp.w8w.pl/temp/Graphic1.cdr

Żeby było jeszcze bardziej przejżyście podaję link do przykładowego pliku. Chcę wyeksportować tylko to co jest w Drawing Page.

Edycja: Dodany link do pliku.


(Bugjo3) #5

Zaznaczasz, co chcesz eksportować i potem plik->eksportuj->opcje->tylko zaznaczone

Przynajmniej w X3 tak to się robi


(Jakandem) #6

Jak już wcześniej wspomniałem, elementów wystających jest dużo a zaznaczenie któregokolwiek z nich i tak spowoduje, że wyeksportuje mi się obszar poza Drawing Page. Dzięki za odpowiedź jednak te kwestie opisałem już wcześniej.


(Kmazur) #7

zrobiłem próby eksportu w corelu 8 i rzeczywiście eksportuje również to co wystaje poza stronę

jeśli celem jest pokazanie komuś obszaru strony, to możesz to zrobić tak:

  1. zrobić wydruk do pliku postscriptowego i przerobić go na PDFa (albo stworzyć PDFa jakąś wirtualną drukarką - patrz dział tworzenie PDFów na DP)

  2. ustawić w corelu prowadnice na krawędziach strony i włączyć przyciąganie do nich, cały obszar poza stroną zasłonić prostokątami o jakimś kolorze, który nie pojawia się na krawędzi w Twojej pracy (aby się nie stykały), robisz eksport do jpg lub tif, otwierasz w programie do grafiki rastrowej i różdżką zaznaczasz obszar poza stroną, potem inwersja zaznaczenia, przycięcie i już masz obrazek formatu A4