Corel - zmiana tekstu na krzywe

Witam , zrobiłem sobie w corelu banner reklamowy , w wysłanym mailu do drukarni otrzymałem odpowiedź :

No właśnie … pracuje corelu 10 . Jak mam zamienić ten tekst na krzywe ?

A help programu od czego?

skrót do zamiany Ctrl+q

dzięki …

mam jeszcze jedno pytanie . Czy podczas eksportu zapisu do pliku np. EPS w opcjach zapisu wybrać Vector ?

Zawsze eksportuje jako wektory, jeśli dane obiekty są wektorowe, szczerze mówiąc nie przypominam sobie takiej opcji w opcjach eksportu, ale dawno tam nie zaglądałem. Trzeba pamiętać, że Corel ŹLE eksportuje cienie, gradienty, lupy, przeźroczystości i inne tego typu rzeczy i trzeba na to uważać.

Tylko jak już sobie zamienisz tekst na krzywe to nie będziesz mógł go później edytować, więc jak chcesz jeszcze coś poprawiać, to plik z tekstem w krzywych zapisuj osobno.

W Corelu przy eksporcie do PDF masz opcje aby program automatycznie zamienił wszystkie teksty na krzywe, ale nie polecam tego rozwiązania ponieważ wszystkie “l” i inne pionowe znaki w tekście są źle skonwertowane i zwykle grubsze niż powinny, lepiej zawsze to zrobić w oknie edycji,tak jak napisał Monczkin - Crtl+Q.

Czasem Corel twierdzi że fonty nie są zamienione na krzywe bo pamięta “magiczną spację” z fontu który nie jest zainstalowany na kompie w drukarni. Ale to powinni wiedzieć operatorzy prepress jeśli sie u nich pojawiają “krzaczki” to znaczy że nie zostało coś zamienione wtedy masz problem. Zaznacz “Text” i kliknij prawym przyciskiem na niego; jak sie otworzy menu to tam też powinien być wybór zamaiany na krzywe (“convert to curves” czy jakoś tak). Niestety nie działa ta opcja w momencie zaznaczenia kilku obiektów lub grupy obiektów w których jest bitmapa. Dla tego najlepiej każdy tekst zamieniać osobno lub stworzyć warstwę tylko dla tekstów i ją konwertować bezpośredni0o przed exportem do EPS-a z zaznaczeniem opcji “Vektor”. Jak wcześniej ktoś napisał nie warto zamieniać do EPS-a pracy w której są gradienty lub soczewki. Takie prace najlepiej zapisać do TIF-a i dopiero potem wciągnąć do pracy i dodać teksty by finalnie zamienić je na krzywe i eksportować całość do EPS-a. Niestety Corel podobno “pitoli” koloty przy zapisywaniu do tifa.

Jak już kiedyś pisałem - Corel nie nadaje się do przygotowywania do druku jakichś poważniejszych rzeczy, nie jest to profesjonalny program DTP tylko programik dla pań w biurze, które chcą sobie zrobić plakat, czy ulotkę. Problemy z kolorami, problemy z efektami, cieniami a nawet gradientami to normalka. Poza tym przy zapisie do tiffa potrafi przeskalować plik.

Jeżeli się o tym pamięta można próbować coś robić.

light_neon Problem pionowych kresek dotyczy każdego tekstu zmienionego na krzywe (literki “i” oraz “l”, nie ważne czy zamienione na krzywe w Corelu, Illustratorze czy InDesignie, ale to tylko kwestia wyświetlania PDFa w ponieważ są one inaczej traktowane, po wydrukowaniu tego nie widać.