CorelDRAW jak tworzyc inne linie niz gladkie np faliste?

Witam,

problem jak w temacie mianowicie potrzebuje stowrzyc techniczny projekt (student) i nie wiem jak i czy jest mozliwosc tworzenia innych linii niz gladkie (corel 12). Przyklady: trawnik to linia ciagla zabkowana a kwietnik to ciagla schodkowana (takie wypustki, ale linia jest linia) nie mam jak przeslac zdjecia bo wrzucilbym skan ale nie wide tu opcji, czy ktos wie jak mozna to zrobic bo znalazlem tylko linie z kropek??

PS. Czy wiecie jak zdobyc pelna wersje Corela Designera nie musi byc najnowszy?? Bo z opisu 12 wynika ze to pomogloby mi…

Z gory dziekuje za rozsadne odpowiedzi, pozdrawiam mioodo

Nie wiem czy dokładnie o to chodzi, ale w Corelu jak i innych programach do grafiki wektorowej, masz możliwość wykorzystania tzw. krzywych beziera. Edytując węzły, modelując ścieżki otrzymasz dowolny kształt linii. W zależności od rodzaju węzła, połączenia będą albo “ostre” albo "płynne (zaokrąglone). Fragment takiej linii można skopiować i tworzyć większe struktury wektorowe przy jego wykorzystaniu.

Odnośnie Designera - nie znam odpowiedzi na to pytanie

Pozdrawiam.

Udać się do sklepu.

moderator z dowcipem…

nie chodzi o krzywe beziera choc to sie tyczy ich… wiec tak sciagnalem z dobrychprogramow demo desingera i w nim jest juz to czego brakuje w corelu ale nie dokonca bo nie moge stworzyc takich lini jak chce…

Obrazowo najprosciej jak mozna tworze np elipse i chce zeby jej krawedz nie byla gladka a byla linia ciagla wygladajaca np tak >-<>-<>-<>-< albo _[]_[]_[]_[]_ a nie tak jak wyglada: ______________ moze teraz jasniej to wyjasnione jest.

Ps widze ze corel jest Wam obcy… :frowning:

w polskiej wersji “style lini”

Ja tu nie widzę nić śmiesznego, wręcz przeciwnie. Może jak przeczytasz regulamin forum o legalnym oprogramowaniu, to tez zmienisz zdanie :twisted:

Zdziwiłbyś się i to mocno.

Możesz np. narysować żądany kształt, użyć tekstu ozdobnego, gdzie używasz znaków literowych np. <-> i dopasować tekst do ścieżki.

Lub stworzyć własny kształt linii :?

Corel nie udostępnia opcji modyfikacji stylu linii

Narysowanie, kształtów, które podajesz za przykład, dla osoby znającej podstawowe możliwości narzędzi nie jest czaso- i pracochłonne.

ok dziekuje za odpowiedz tyle wystarczy krotko i na temat Corel nie udostępnia opcji modyfikacji stylu linii, myslalem ze ktos wymyslil jak to obejsc, nakladka itp

Złączono Posta : 03.05.2007 (Czw) 13:24

ok linia ma wygladac dokladnie tak jak te zeskanowane

http://img452.imageshack.us/my.php?image=nowy1du6.jpg

czy zna ktos jakas metode na rozwiazanie tego problemu, dodam ze corela zanam b.dobrze ale technicznego rysunku nie robilem. Moze ktos spotkal sie z takim zagadnieniem jak tego typu.

Zakreskowanie pierwszego pola na rysunku jest nie wazne chodzi o obwiednie,

pozdrawiam

Możesz też, spróbować użyć narzędzia artystycznego --> Środki artystyczne.

Tworzysz przy pomocy krzywych żądaną linię, i zapisujesz to jako pociągnięcie ozdobne.

W Corelu jest takie narzędzie “interakcyjne zniekształcenie”. Ja stosuje je by zaznaczyć postrzępienie materiału, ale możesz popróbować, może wyjdzie to co chcesz. A co do środków artystycznych - pędzel to może być. Najpierw musisz narysować za pomocą Beziera a potem zapisać jako środek artystyczny i powinno działać.

Złączono Posta : 06.05.2007 (Nie) 16:41

W Corelu jest takie narzędzie “interakcyjne zniekształcenie”. Ja stosuje je by zaznaczyć postrzępienie materiału, ale możesz popróbować, może wyjdzie to co chcesz. A co do środków artystycznych - pędzel to może być. Najpierw musisz narysować za pomocą Beziera a potem zapisać jako środek artystyczny i powinno działać.

a może użyjesz np tego …

http://www.megacad.pl/

2d można mieć za free … skoro to ma być techniczny rysunek

Polecam ten programik fajnie sie w nim rysuje a trochę rysunków w nim narysowałem - głownie mechaniczne ale jak coś to pisz na prv to postaram sie pomóc ;]