Corsair H60 (2013 Edition) - jak podłączyć pompę wodną

Witajcie drodzy forumowicze,

 

przejdę od razu do sedna problemu - gdzie mam podłączyć pompę wodną? Czytając fora zarówno rodzime jak i zagraniczne doszedłem do 3 rozwiązań:

  1. Pompę do CPU_FAN / wentylator do dowolnego SYS_FAN

  2. Pompę do dowolnego SYS_FAN / wentylator do CPU_FAN (z tym, że pod pompę mam wolny tylko jeden 3-pin)

  3. Pompę przez przejściówkę 3pin-molex do PSU / wentylator do CPU_FAN

 

Sprzęt jakim dysponuje - MOBO Gigabyte GA-Z97-HD3 (rev. 1.0) / zasilacz SeaSonic M12II Evo AM2 / wymieniony już Corsair.

 

Jedni piszą, żeby nie kombinować, inni, że pompa pobiera więcej mocy niż wentylator i podłączenie jej do MOBO może spowodować, że dostanie za mało napięcia i nie będzie poprawnie działać.

Na tym etapie dla mnie jako kogoś kto nie siedzi w temacie chłodzeń wodnych podjęcie decyzji jak to podłączyć jest praktycznie niemożliwe  :?

 

Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!

Pozdrawiam.

  1. Sposób teoretycznie najlepszy. Jeśli padnie pompa komp nie powinien się uruchomić, jeśli wentylator - zostanie wyświetlony alert. To tylko teoria, bo płyta musi obsługiwać duże moce wentylatora CPU, producenci jednak takich informacji nie zamieszczają, więc łatwo ją uszkodzić.

 

  1. Instrukcja mówi, że sposób nr 2 jest prawidłowy. Zapewnia automatyczną regulację obrotów wentylatora. ALE w razie awarii pompy komputer uruchomi się, co najwyżej będzie komunikat o niesprawnym wentylatorze SYS_FAN.

 

  1. Ta wersja też zadziała, odciążysz płytę główną, ale stracisz możliwość odczytu prędkości pompy + punkt ALE powyżej.

 

  1. Wykonanie przejściówki według tego schematu:

 

 

Opis:

-zasilanie pompy i wentylatora podłączone na stałe

-odczyt prędkości pompy podłączony do CPU FAN

-odczyt prędkości wentylatora podłączony do SYS FAN

 

Odciąża i uniezależnia zasilanie chłodzenia od płyty głównej, daje możliwość odczytu prędkości pompy i wentylatora, zabezpiecza przed awarią pompy, ale brak regulacji obrotów wentylatora.

 

Dla początkujących najlepiej podłączyć tak jak wskazuje producent (metoda nr 2), później z czasem można zacząć się bawić.

 

P.S. Awaria pompy (lub wyciek chłodziwa) jest największy zagrożeniem, bez obiegu cieczy układ szybko się przegrzewa, jak padnie wentylator, ciecz nadal krąży i czas do przegrzania jest dłuższy, dlatego tak to wałkuję. Wbudowane w płytę i procesor zabezpieczenia termiczne traktuję nieufnie, zgodnie z prawem Murphy’ego.

krowasc,

 

dzięki za odpowiedź  :-) Przejściówki raczej sam nie wykonam, bo akurat do tego mam dwie lewe ręce. ;-) 

Nie rozumiem jednego, wszyscy piszą o ewentualnej awarii pompy i co by było gdyby. Te awarie są aż tak częste? 

Właśnie największym problem przy podłączeniu tej pompy do MOBO i tym co najbardziej mnie martwi, to to, czy będzie poprawnie działać i dostanie odpowiednie napięcie. Tak jak mówiłem, jedynie pod 3-pin mogę podłączyć tą pompę, bo wszystkie pozostałe są zajęte przez wentylatory PWM.

 

“At first I plugged the pump in the CPU_Fan header, the result was the grinding noise that alot of folks seem to be experiencing; which I think is the sound of a pump going too slow. Swapping the connection to a Case_fan header stopped the grinding noise allowing the pump to run at a constant rate. I think that this is the correct way to run them.”

 

“Yes the pump should run at a constantly RPM from a fan header (about 4000 if memory serves me…). The original H60 came with a PWM fan that ran off the CPU fan header, as CPU warmed fan speed increased to improve the cooling…from what i’ve seen, that’s also the case for the 2013 H60.”

 

Kontent z forum Corsair. Jestem zmieszany, zanim dodałem tutaj temat, byłem skłonny podłączyć pompę do PSU, jednak tutaj jest napisane, że wystarczy SYS_FAN, przy czym pompa musi robić stałe 4000RPM. 

W takim razie całość tematu skłania się ku pytaniu:

Czy płyta główna jest w stanie zapewnić pompie stałe 4000RPM? Czy jednak bezpieczniej podłączyć ją do zasilacza?

 

P.S.  krowasc,  wentylatory mam zamiar zamontować swoje, tylko żeby to zrobić musiałem mieć rozplanowane wszystko aby wiedzieć czy 4pin do CPU_FAN czy 3pin do SYS_FAN (zgodnie z tym co tu zostało napisane jednak 4pin).

Co do awarii pompy, raczej mam troszkę bzika na punkcie kontroli temperatury, więc powinienem dosyć szybko ogarnąć jeśli pompa nie będzie działać. :wink:

Myślę, że lepiej wentylator 4-pin do CPU_FAN (dokładniejsza kontrola obrotów i szybsza reakcja na wzrost temperatury), natomiast pompę pod gniazdo SYS_FAN1 (na Twojej płycie niezależne od reszty gniazd i chyba z mocniejszą linią 12V)

 

Ustawienia PC Health Status w uefi:

 

CPU/System Warning Temperature - 80 C (na początku może lepiej 70 stopni)

CPU/System Fan Fail Warning - Enabled

CPU Fan Speed Control (CPU_FAN Connector) - Normal

1st System Fan Speed Control (SYS_FAN1 Connector) - Full Speed

 

To zapewni wszystkie niezbędne parametry dla pracy pompy i alarm (jeśli masz podłączony prawidłowo speaker). Miłego testowania

 

Wszyscy ostrzegają przed awarią pompy bo jest to najpoważniejsza sprawa (oczywiście poza zalaniem). Trwałość markowej, dobrze podłączonej pompy to spokojnie okres gwarancji producenta (2 lata, serwis newegg.com daje nawet 5). Fabryczne zestawy jak ten korsarz są trwalsze niż składane, ze źle dobraną pompą (ciśnienie, przepływ, temperatura chłodziwa, rozmieszenie elementów), stąd zawsze dużo ostrzeżeń o awariach pompy. Taki gotowy, zamknięty układ jest bardzo dobry na początek.

krowasc,

 

no widzisz i tu pojawia się problem  :? Tak jak już mówiłem mam wolne tylko 3-pin (SYS_FAN3). SYS_FAN1 i SYS_FAN2 są 4 pinowe i mam do nich podłączone wentylatory PWM wydmuchujące ciepłe powietrze z budy. Spróbuję podłączyć pod niego pompę i tak jak napisałeś ustawić full speed w biosie. Jeżeli zauważę, że coś jest nie w porządku z pompą to po prostu podłączę ją do PSU.

Ja tu żadnego problemu nie widzę: Odpiąć wentylator obudowy z gniazda sys_1, do gniazda sys_2 podpiąć którąkolwiek z poniższych przejścówek:

 

http://allegro.pl/listing/listing.php?bmatch=seng-v6-p-sm-isqm-1-e-0113&order=p&string=rozga%C5%82%C4%99ziacz+pwm

 

Do przejściówki podłączyć oba wentylatory obudowy, a do gniazda sys_1 - pompę. Taki sam rozgałęziacz możesz podpiąć do gniazda cpu, jeśli zażyczy ci się do chłodnicy dołożyć drugi wentylator “na kanapkę”, albo kolejny do obudowy. Szybko, tanio skutecznie.

krowasc,

 

kanapki na chłodnicy nie zrobię, i tak muszę zmodyfikować obudowę, żeby mi H60 wszedł  :wink: A czy ta przejściówka mi na zablokuje APSa z moich wentylatorów? Mam malutki przełącznik żeby sobie ustawić maksymalne obroty (500-1200 / 500-1500 / 500 - 1800), podejrzewam, że prawdopodobnie by działało, ale pewności nie mam dlatego wolałem podłączyć pod wolny 3pin pompę.

 

Edit:  Zapomniałem modelu podać   #-o Enermax T.B. Vegas 120mm

 

Edit2:  Zajrzałem do instrukcji od MOBO w poszukiwaniu wskazówek co do SYS_FANów. Oto co udało mi się wyczytać:

CPU_FAN:  Pin1 - GND | Pin2 - +12V | Pin3 - Sense | Pin4 - Speed Control

SYS_FAN1/2:  Pin1 - GND | Pin2 - +12V / Speed Control | Pin3 - Sense | Pin4 - VCC

SYS_FAN3 (ten 3 pinowy): Pin1 - GND | Pin2 - +12V | Pin3 - N/A

 

Edit3:  Musiałem wejść do BIOSu, bo instrukcja MOBO mnie zmieszała. Wiem, że  muszę  podłączyć pompę do SYS_FAN1 żeby móc ustawić pełne obroty w BIOSie. Wiem też, że żeby podłączyć dwa wentylatory do SYS_FAN2 potrzebuję rozgałęziacza 4pin -> 2x 4pin, jednak wtedy tylko jeden z nich będzie wyświetlał RPM w BIOSie (ale oba powinny działać według ustawienia ich prędkości w BIOSie).

 

Dobrze to wszystko rozumiem? Niestety BIOS i te sprawy dalej do ogarnięcia :wink:

W samym wentylatorze moduł Adjustable Peak Speed musi być umieszczony za modułem PWM i niezależnie od niego ograniczać tylko maksymalną prędkość. Sygnał PWM (styk nr 4) jest tylko sygnałem sterującym i podawany do podłączonych równolegle wentylatorów nie ulega zakłóceniu, dlatego w/w przejściówki muszą działać. Jak podepniesz pompę pod sys_3, to zgodnie z manualem dalej nie masz odczytu jej prędkości i zabezpieczenia typu CPU/System Fan Fail Warning.

Czyli podsumowując, pompa pod SYS_FAN1 z ustawieniami które wcześniej podałeś, wentylator do chłodzenia chłodnicy standardowo pod CPU_FAN, natomiast do wentylatorów przejściówkę i oba podłączyć pod SYS_FAN2 coby móc sterować prędkością. Wtedy zostaje mi wolny SYS_FAN3, więc mogę machnąć kolejną przejściówkę tym razem 3pin -> 2x 3pin i podłączyć oba intake’i do MOBO zamiast jeden do MOBO i jeden do PSU  :mrgreen:

Kombinacja alpejska z tym moim blaszakiem  :mrgreen:

 

Gdybym dokładniej za pierwszym razem poczytał w instrukcji od MOBO to wynikłoby znacznie mniej głupich pytań  :x

No dobra, jeżeli wszystko dobrze zrozumiałem to chyba problem jest rozwiązany  :mrgreen:

Wielkie dzięki za pomoc  krowasc

Uwierz mi projektanci przejściówek mieliby koszmary, widząc ile i jakie mam u siebie w kompie… Łącznie z power ledem 1W, wpiętym do kabla cd-audio, a z drugiej strony przez wyłącznik do wtyczki zasilania FDD (taka lampeczka oświetlająca teren operacyjny przed kompem)

http://forum.dobreprogramy.pl/gallery/image/6622-img-20150220-214525/

Robiąc mały offtop  :mrgreen:

 

Przejściówki to jedno, gorzej jeżeli tak jak ja nie masz talentu do układania kabli  :mrgreen: Znajomym składałem (o tyle o ile jakoś nadzwyczajnej wiedzy w wybieraniu komponentów nie mam, to lubię sobie PCty składać  :mrgreen:) już klika blaszaków, i dalej nie umiem zachować porządku w okablowaniu. Ale przynajmniej działają  :smiley:

No nic, skoro nic nie napisałeś, to znaczy że moje wnioski są słuszne  :mrgreen: W takim razie jutro biorę się do roboty.

 

Jeszcze raz dzięki za pomoc  :wink: