Coś nie w porządku z płytą główną :/

CMOS battery low

CMOS memory size wrong

takie informacje pokazuja mi sie po wlaczeniu komputera zaraz po wyszukaniu dyskow. Co moze byc grane ? czyzbym musial wymienic baterie? wlozylem inna od starego kompa i to samo…moze tez byla wyczerpana… i co to znaczy “cmos memory size wrong” ? biosa resetowalem kilka razy,nic nie pomoglo :confused: ma ktos jakis pomysl ? :>

sprawdz napiecie baterii programe Everst który jest dostępny na Vortalu napięcie powinno wynosic 3,44V

hmm… ale program dziala pod windowsem? czy jak niby mam go uruchomic? mi sie system wogole nie laduje… po tych informacjach nastepuje zawiecha i moge zrobic tylko reset i ponownie zobaczyc to samo :confused: niech to szlag… dobrze ze chociaz laptop jest :wink:

Kup nową baterie i zobacz czy działa :stuck_out_tongue:

Zobacz ram czy wszystkie kości dobrze siedzą… Nie pamiętam dokładnie ale też cośtam krzyczał mi komp i chyba miałem podobnie.

Nowa bateria - stara zmierzona miernikiem cyfrowym napięcia ma mieć powyżej 3V.

Ustawisz bios i zapiszesz Save i powinno być dobrze.

RAM sprawdzalem, mialem dwie zapasowe kosci,okazalo sie ze na nich komp wogole nie odpala:P pozostaje zmierzyc napiecie na tej baterii i ewentualnie kupic nowa :slight_smile: dzieki za pomoc

elem czy wiesz do czego służy prawy Alt na klawiaturze :? :? :?

wiem :slight_smile: skoro tak bardzo ci to przeszkadza to właśnie ze względu na ciebie zaczne go używac… ale zamiast krytykować może spróbujesz mi pomóc :> zmierzyłem napięcie baterii… równe 3V… nie mam więcej pomysłów co możnaby jeszcze zrobić w tej sprawie, a oddawać do naprawy nie mam ochoty, nie chcę żeby mnie skroili :stuck_out_tongue:

A nie wgrywałeś czasem nowego biosu do płyty.

Jednak załóż nową baterię,z płyty bateria ma być wyjęta na min 30 minut ( kabel zasilający kompa 230V ma być wyjęty z zasilacza), włóż baterie i ustaw datę i godzinę i tylko co trzeba i zapisz Save i zobacz.

Jak nie bawiłeś się biosem spróbuj wgrać najnowszy i zobacz.

Jak to nic nie da uszkodzenie płyty.

nie:) to komputer brata,nie zna się na tym,pewnie nawet nie wie co to jet BIOS. Niestety obawiam się, że płyta główna jest uszkodzona :confused: za godzine będę miał nową baterie to sprawdzę, ale wątpie żeby to coś pomogło…

Ważny może być reset biosu(30 minut bez baterii) - pamiętaj kabel sieciowy odłączony od 230V.

Spróbuj również na odłączonym kablu z 230V i włożonej baterii zresetować bios zworką - czas nawet minutę ,później przestaw zworkę na swoje miejsce i ustaw bios i zapisz Save i zobacz.