Coś nie w porządku z płytą główną :/

(Elem007) #1

CMOS battery low

CMOS memory size wrong

takie informacje pokazuja mi sie po wlaczeniu komputera zaraz po wyszukaniu dyskow. Co moze byc grane ? czyzbym musial wymienic baterie? wlozylem inna od starego kompa i to samo..moze tez byla wyczerpana.. i co to znaczy "cmos memory size wrong" ? biosa resetowalem kilka razy,nic nie pomoglo :confused: ma ktos jakis pomysl ? :>

(Tomek Zamlynny) #2

sprawdz napiecie baterii programe Everst który jest dostępny na Vortalu napięcie powinno wynosic 3,44V

(Elem007) #3

hmm… ale program dziala pod windowsem? czy jak niby mam go uruchomic? mi sie system wogole nie laduje… po tych informacjach nastepuje zawiecha i moge zrobic tylko reset i ponownie zobaczyc to samo :confused: niech to szlag… dobrze ze chociaz laptop jest :wink:

(Dod) #4

Kup nową baterie i zobacz czy działa :stuck_out_tongue:

Zobacz ram czy wszystkie kości dobrze siedzą… Nie pamiętam dokładnie ale też cośtam krzyczał mi komp i chyba miałem podobnie.

(JNJN) #5

Nowa bateria - stara zmierzona miernikiem cyfrowym napięcia ma mieć powyżej 3V.

Ustawisz bios i zapiszesz Save i powinno być dobrze.

(Elem007) #6

RAM sprawdzalem, mialem dwie zapasowe kosci,okazalo sie ze na nich komp wogole nie odpala:P pozostaje zmierzyc napiecie na tej baterii i ewentualnie kupic nowa :slight_smile: dzieki za pomoc

(fiesta) #7

elem czy wiesz do czego służy prawy Alt na klawiaturze :? :? :?

(Elem007) #8

wiem :slight_smile: skoro tak bardzo ci to przeszkadza to właśnie ze względu na ciebie zaczne go używac… ale zamiast krytykować może spróbujesz mi pomóc :> zmierzyłem napięcie baterii… równe 3V… nie mam więcej pomysłów co możnaby jeszcze zrobić w tej sprawie, a oddawać do naprawy nie mam ochoty, nie chcę żeby mnie skroili :stuck_out_tongue:

(JNJN) #9

A nie wgrywałeś czasem nowego biosu do płyty.

Jednak załóż nową baterię,z płyty bateria ma być wyjęta na min 30 minut ( kabel zasilający kompa 230V ma być wyjęty z zasilacza), włóż baterie i ustaw datę i godzinę i tylko co trzeba i zapisz Save i zobacz.

Jak nie bawiłeś się biosem spróbuj wgrać najnowszy i zobacz.

Jak to nic nie da uszkodzenie płyty.

(Elem007) #10

nie:) to komputer brata,nie zna się na tym,pewnie nawet nie wie co to jet BIOS. Niestety obawiam się, że płyta główna jest uszkodzona :confused: za godzine będę miał nową baterie to sprawdzę, ale wątpie żeby to coś pomogło…

(JNJN) #11

Ważny może być reset biosu(30 minut bez baterii) - pamiętaj kabel sieciowy odłączony od 230V.

Spróbuj również na odłączonym kablu z 230V i włożonej baterii zresetować bios zworką - czas nawet minutę ,później przestaw zworkę na swoje miejsce i ustaw bios i zapisz Save i zobacz.