Coś w komputerze huczy podczas odpalenia gier wideo


(Matrix076) #1

Witam,


(Longhorn2009) #2

Najlepiej otwórz obudowę i podczas grania nasłuchuj skąd dobiega hałas. Jeśli w czasie grania to najpewniej będzie to wentylator karty graficznej.


(Matrix076) #3

Zrobię tak i podam rezultaty.


(falcon89) #4

Przysłuchaj się dokładnie, ale opis wskazuje że to dysk (podczas wczytywania gier dysk jest bardziej obciążony).

 

Pobierz CrystalDiskInfo portable, wypakuj i uruchom, zmień ustawienia (Funkcje, Advanced Feature, Wartość Raw i ustaw 10 [DEC]), zrób zrzut ekranu (rozciągnij okno programu by było widać wszystkie parametry), umieść na http://postimage.org/ i podaj link na forum.


(Matrix076) #5

Co do karty, mam stosunkowo małą płytę główną, więc miałem małe problemy z odróżnieniem, dźwięków procesora od karty graficznej, ale po zaobserwowaniu obu “wirników” dotarło do mnie, że chłodzenie karty ma dziwne… “opóźnienie”. 


(mrFreeze) #6

Dysk jak nowy :slight_smile: Czy możesz odpiąć wentylator od karty graficznej? Oczywiście na chwilę odłącz i odpal grę bedziesz mieć 100% pewności czy to grafika.


(Matrix076) #7

Karta graficzna i tak ma BAAAAAAAAARDZO WYSOKĄ temperaturę, więc wolę nie. Chyba, że jest to niezbędna informacja w takim razie będę zmuszony tak zrobić.


(mrFreeze) #8

Więc zacznij od jej czyszczenia i wymiany pasty na rdzeniu!!


(Matrix076) #9

Nie rozumiem na tyle tych elektronicznych rzeczy, więc niespecjalnie wiem o co Ci chodzi z tą pastą. Swoją drogą, ta karta ma 50-60 stopni od zawsze, nawet gdy ten komputer robił za biurowy. A nawet na stronie producenta jest napisane, że maksymalna temperatura wynosi 102 stopnie, więc z początku mnie nie martwiło. Karta to Nvidia GT520.


(Ja$) #10

Kolego, moim skromnym zdaniem masz uszkodzony - zacierający się wentylator na karcie graficznej, który wraz ze wzrostem obrotów generuje hałas. Niewielkie opóźnienie przy wzroście obrotów wentylatora to rzecz normalna, gdyż obroty jego są uzależnione od temperatury GPU (małe obciążenie to niska temperatura i małe obroty, duże obciążenie to wysoka temperatura i duże obroty). Po włączeniu gry temperatura na GPU “narasta stopniowo” stąd wynika opóźnienie we wzroście obrotów wentylatora. Proponuje wyczyścić chłodzenie oraz wymienić pastę termo-przewodzącą (między radiatorem a GPU) oraz nasmarować kropelką samochodowego oleju silnikowego łożysko wentylatora.

Przykład wymiany pasty termo-przewodzącej:

Polecam pastę termo przewodzącą:

http://www.proline.pl/?p=AC+MX-2+8G,

a tu masz coś do poczytania (str.5 - sposoby nakładania pasty):

http://chlodzenie.net/reviews/test-past-termoprzewodzacych-mity-i-fakty/2/


(Matrix076) #11

Opłaca się w ogóle to robić, skoro ta karta jest tak lipna, że przy najbliższej okazji idzie do wymiany ?


(drunkula) #12

Zależy kiedy będzie ta okazja i jak bardzo potrzebujesz ją aktualnie obciążać - twój wybór.