CPU ciągle na tych samych obrotach

Witam, a więc mój wiatrak na radiatorze chodzi ciągle na tych samych obrotach, jak nie zmniejszę obrotów w biosie to wyje na najwyższych,kupiłem Arctic Cooling Freezer do Intela Celeron D. Wcześniej miałem fabryczny radiator, który wył na potęgę. I teraz tak , kiedyś było tak , że jak temperatura na procesorze się zwiększała to obroty też się zwiększały, przynajmniej tak mi się wydawało, a od jakiegoś czasu chodzi na największych chyba , że zmienię w biosie na niższe ale w tedy wyskakuje mi przy włączaniu błąd (CPU Fan Error Press F1 to Resume.) to też wyłączyłem w biosie kontrole obrotów, ale teraz mam temperaturę ok. 45 st. przy stresie ok 55 st. obroty 964 RPM. Czy tak możne zostać i czy da się jakoś przywrócić tą samowolną regulacje obrotów zależna od temperatury procesora? Chciałbym sobie podkręcić tez procesor, ale nie wiem czy z tymi parametrami mogę?

Dla tego procesora to zwykłe temperatury. Te procesory bardzo mocno się grzeją

Ale on się nie pyta czy temperatura jest normalna tylko o obroty-czytaj ze zrozumieniem

Wyściem z zaistniałej sytuacji byłby reset biosu. Na ustawieniach domyślnych podjął by się znowu monitorowania obrotów wiatraczka w zależności od temperatury CPU. Tylko musisz sprawdzić i zapisać na karteczce ewentualne zmiany jakie masz wprowadzone w biosie. Dotyczy to urządzeń peryferyjnych, napięć i częstotliwości. Jeżeli nie jesteś pewien, czy podołasz zadaniu, poproś kogoś bardziej obeznanego z tajnikami biosu, lub, niestety, musisz udać się z komputerem do serwisu. Temperatury CPU, które podałeś są jednak wysokie, chociaż nie tragiczne. Mam znajomych, u których takie temperatury CPU są traktowane jako “normalne”. :slight_smile:

Reset biosu baterią, wyjmij na 30 minut - komp odłączony od zasilania 230 V, włóż ustaw bios i zapisz Save.

Aktualizacja biosu płyty.

Jak dalej to samo, problem ma bios (płyta) płyty z obsługą Twojego wentylatora CPU - niestety będzie trzeba inny lub wrócić do boxowego.

Reset biosu baterią, wyjmij na 30 minut - komp odłączony od zasilania 230 V, włóż ustaw bios i zapisz Save.

Czyli mam wyłączyć komputer razem z zasilaczem? Wyjąc baterie na 30 min po 30 minutach włożyć , a bios jak mam ustawić chodzi o to żebym wprowadził takie ustawienia jakie były wcześniej? A które sa najważniejsze żebym sobie spisał? <- to jest szczegółowe pytanie dot. jak mam to po kolei wykonać jakby był ktoś łaskaw odpisać… ![-o<