CPU Cooler głośno chodzi

Z tych głównych sześciu zakładek na górze tylko w Power mam coś o wiatraczkach dokładniej Power --> HW Monitor a tam takie opcje:

CPU Temp

MB Temp

CPU Fan Speed

Chassis Fan Speed - pisze N/A

V Core

3.3 V

5 V

12 V

Smart Q-Fan (jak coś - “oprogramowanie” sterujące wiatrakami - mam płytę ASUS a oni takie gówna dają zawsze :D) - ustawione na ENABLE

i teraz jak dam w Smart Q-Fan Disable, to nie ma tych opcji, a jak jest ENABLE to są:

Fan Auto Mode Start Voltage - Mogę zmieniać 4V do 6 V co 0,5 V

Fan Auto Mode Start Speed Temp - ustawione na 25 stopni

Fan Auto Mode Start Full Speed Temp - ustawione na 55 stopni

To co jest pogrubione da się zmieniać, reszty nie mogę przełączać/zmieniać.

Może spróbuj zaktualizować bios.Albo przywróć domyślne ustawienia.

Coś musi być nie tak skoro tu nie można nic zmienić:

Tam mam informację z jaką prędkością obraca się wentylator, około 2100-2200 RPM (zmienia się)

BIOS najnowszy, kliknąłem coś w stylu wczytaj podstawowe ustawienia i nic

@EDIT

To pomoże ktoś ?

Dodane 06.01.2012 (Pt) 1:09

Wyczytałem, że jak mam PWM (4 pin) to mogę sterować obrotami, ale jak ?

PS wycinek z programu SpeedFan, proszę zwrócić uwagę na napięcia +5V i -5V, czy wszystko jest w porządku ??

beztytuugvw.jpg

Zmierz miernikiem, nie jestem pewien ale gdyby taka sytuacja była w rzeczywistości to komputer nie odpaliłby, ale pewności nie mam. Programy lubią przekłamywać :wink:

Dobra, walić napięcia, SpeedFan musi mieć coś “zrytego” bo w BIOS pokazuje normalne. Kolejna ciekawostka, program EVEREST Home pokazuje że CPU Cooler wykręca ok. 4400 RPM, a AIDA64 pokazuje że robi 2000 RPM… Ja tego nie rozumiem. I jeszcze jedno, do Coolera grafy, działa mi RIvaTuner, to se myślę, że SpeedFan też może zacznie działać, ale niestety nic. Naprawdę jest tylko 1 program na świecie do kontrolowania prędkości wentylatorów ?

Zobacz co ci w tym programie pokaże http://www.dobreprogramy.pl/Speccy,Prog … 15677.html

Dobra, ostateczna diagnoza (program Speccy)

CPU średnia temp. 46 stopni w IDLE

GPU jak wyżej

CPU 2000-2100 RPM

To jak, jest jakiś program do regulacji obrotów CPU Coolera ???

Jeśli płyta główna nie potrafi Ci regulować wentylatora z coolera CPU, to musisz go spróbować podłączyć “na sztywno” np. pod 9V (jeśli nie poodkręcasz i nie renderujesz, to nie musisz się obawiać wystarczą obroty rzędu 1400-1500 RPM).

Tyle że ja mam 4 PIN :stuck_out_tongue: No niestety jak nie ma żadnego programu na świecie, który reguluje obroty CPU Coolera, to chyba będę musiał znosić ten hałas ew. kupić nowe chłodzenie.

Speedfanem próbowałeś:

http://www.forumpc.pl/index.php?showtopic=46358

Taniej wyjdzie Fanster + przedłużacz, lub Scythe Kaze Q3,5

Tobi, gdybyś przeczytał moje posty, wiedziałbyś że próbowałem SpeedFanem. Może się zdecyduje na tego fanstera…

@EDIT

Ha, i wyszło ! Mój Cooler to Zalman CNPS9300 AT, pierwsza lepsza strona:

a na ceneo.pl w każdej opini:

Gdybym znał się te 2 lata temu, kiedy brałem kompa… No nic, powiem tacie żeby mi dał z 250 zł, to się coś kupi fajowskiego, może jeszcze dołożę z 50 zł :stuck_out_tongue:

Dzięki za chęci i pomoc panowie, problem teoretycznie rozwiązany.

@ PS model był tak ukryty, że wcześniej nie mogłem go dojrzeć.

@EDIT 2

Jeszcze mi powiedzcie jak 4 pinowy wentyl podpiąć do molexa 5V, zawsze tańszy koszt niż nowy Cooler.

To powinno pomóc - http://www.ilubek.republika.pl/wstemp.html