CPU Cooler głośno chodzi

Siemka. Mam taki problem, otóż mój CPU Cooler od Zalmana potwornie głośno chodzi, procek ma 40 stopni (miał tyle samo bez żadnej pasty, teraz ma Zalmana STG2 ) a wiatraczek kręci się na około 2050 RPM (według BIOS’u i programu AIDA64 Extreme). W BIOS’ie ustawiłem mu nawet napięcie 4V bo miał 5V ale to kompletnie nic nie zmieniło… Rozebrałem go, przedmuchałem i pokropiłem jakimś olejo-smarem, dalej chodzi tak samo… Ja widzę na forum że niektórzy mają nawet 6000 RPM, a mój na 2000 RPM chodzi głośno jak potwór Proszę o rady/pomoc.

Chyba każdy wiatrak na 2000RPM chodzi głośno. 6000RPM? Tyle to chyba nie ma najwydajniejsza Delta (ale głośna strasznie)

To co mam zrobić ? Nie dość że temperatura bez pasty jest taka sama jak z pastą (na darmo 25 zł) to jeszcze w żaden sposób nie idzie wiatraczka wyciszyć… Z tym 6000 RPM przesadziłem, ale jest dużo tematów w których ludzie mają nawet 5500 RPM.

TEN jest extremalnie wydajny ale też extremalnie głośny i szybki - kręci się ok. 4600RPM i nie ma szybszego z tego co wiem :stuck_out_tongue:

To może wszyscy użytkownicy mają zryte programy i im źle pokazuje obroty :stuck_out_tongue: No mniejsza z tym, pozostaje problem tego, że na sucho (bez pasty kompletnie) i z pastą Zalman STG2 jest taka sama temperatura (dokładnie) i tego że mam jakiś dziwny wiatrak i nie wiem co z tym zrobić :smiley:

Może się przyda to że mam płytę ASUS m4a785t-m i procesor amd phenom 955 BE, cooler nie wiem dokładnie jaki, wiem tyle że od Zalmana i ma wszystkie te blaszki miedziane.

@sla17 kiedyś boxowe coolery robiły po 5000 RPM. To było wycie.

@TruFaith jeżeli nałożyłeś odpowiednią ilość pasty, to na pewno da jakiś efekt. Pamiętaj, że pasta w sposób odczuwalny zaczyna działać po kilku dniach, a nawet tygodniach. Kupiłem Arcitc Silver i początkowo temperatury sięgały 55 stC, a teraz z trudem dobija do 50stC (temperatura w pokoju taka sama). W każdym razie mój Phenom zawsze był cieplejszy niż u brata, a teraz mam chłodniej.

Aha, to fajowo, pasta nałożona najlepszy sposobem według kilku rankingów mianowicie X i starałem się dawać dosyć mało, ale tak żeby to miało jakąś grubość

Ja zawsze nakładam na płasko rozsmarowywując paluchem.

Wyczytałem że ta metoda jest mniej wydajna o około 1-2 stopnie od X

Podłacz ten wentylator na stałe na 5 v,i wyłącz w biosie sterowanie wentylatorem, ja tak mam 4 lata ciszy

Jak podpiąć go pod 5V ? Mam go wpiętego do płyty głównej w malutkie białe gniazdo CPU Cooler czy jakoś tak a w BIOS cośtam pisze że 5V tylko nie wiem dokładnie co

Ja podłączyłem wszystkie wentylatory bezpośrednio pod zasilacz (nie mam nic podpięte do płyty główmej i nie mam podkręconego procka )

Sa odpowiednie przejściówki z 12w na 7w i 5w podłączane po wtyczkę typu molex

Aha, to dzięki, jutro spróbuję (dzisiaj już każdy śpi, nie chce się tłuc bo komp z takiej blachy dziwnej :D)

Potwierdzam :slight_smile:

Dobra to tak

:arrow: Jak ma wyglądać ta przejściówka

:arrow: Jak sprawdzić jakie napięcie ma mój CPU Cooler

Wtyk masz 4 pin PWM czy 3 pinowy?

Możesz pod regulator podpiąć i płynnie regulować w zakresie 5 ~ 12V:

http://www.cooling.pl/silentiumpc-fanst … t,930.html

W przypadku jeśli masz 4 pin PWM to potrzebował byś jeszcze przedłużacz i z jednej strony wyłamać plastik żeby wpiąć wentylator 4 pin PWM (poza wtyk 3 pin wystawała by część wtyczki z niebieskim kablem). Żeby do fanstera podpiąć 4 pin musiał byś łamać obudowę regulatora, a lepiej przedłużacz poświęcić do przeróbki niż kontroler.

http://www.cooling.pl/silentiumpc-snake … 52079.html

Adapter który zredukuje na sztywno do 7V, Phoby i Bitfenix są jeszcze 5\9V

http://www.cooling.pl/phobya-adapter-3p … 52719.html

Wentylator masz na pewno 12V, ale na sztywno bym go nie podpinał do 5V bo może nie wystartować na takim napięciu, odpalałem parę wentylatorów zalmana i często na 5V nie startowały, lepiej fanstera kup który pozwoli na podbicie napięcia jeśli wentylator by na 5\6V nie chciał ruszyć.

O to chodzi że wszystkie inne wiatraki w kompie mam 3 pinowe a od CPU ma 4 piny :smiley: A nie ma fanstera w wersji 4 pin ?

@EDIT

Powracam do pytania czy można sprawdzić na ile V mam wiatraczek ? Bo jak jednak mam na 5V, to szkoda kasy.

Powinieneś w biosie mieć możliwość ustawienia prędkości wentylatora na cpu.

No w tym problem że nie mam, albo jej nie widzę. Zaraz wam powiem co tam mam ( w zakładce od wiatraków )

Jest kontroler w zatokę 5,25’’, ale kosztuje 10x tyle co Fanster:

http://www.cooling.pl/zalman-multipanel … 53592.html

lub tańsza wersja ma wtyki 3 pin, ale przedłużacze są kompatybilne z 4\3 pin:

http://www.cooling.pl/scythe-kaze-q-35- … 51990.html

W biosie sprawdź może masz wyłączone PWM np CPU Fan SMATRT Control może jest na disabled, nie wiem jakie masz opcje w biosie.