CPU Cooler głośno chodzi


(TrueFaith) #1

Siemka. Mam taki problem, otóż mój CPU Cooler od Zalmana potwornie głośno chodzi, procek ma 40 stopni (miał tyle samo bez żadnej pasty, teraz ma Zalmana STG2 ) a wiatraczek kręci się na około 2050 RPM (według BIOS'u i programu AIDA64 Extreme). W BIOS'ie ustawiłem mu nawet napięcie 4V bo miał 5V ale to kompletnie nic nie zmieniło... Rozebrałem go, przedmuchałem i pokropiłem jakimś olejo-smarem, dalej chodzi tak samo... Ja widzę na forum że niektórzy mają nawet 6000 RPM, a mój na 2000 RPM chodzi głośno jak potwór Proszę o rady/pomoc.


(sla17) #2

Chyba każdy wiatrak na 2000RPM chodzi głośno. 6000RPM? Tyle to chyba nie ma najwydajniejsza Delta (ale głośna strasznie)


(TrueFaith) #3

To co mam zrobić ? Nie dość że temperatura bez pasty jest taka sama jak z pastą (na darmo 25 zł) to jeszcze w żaden sposób nie idzie wiatraczka wyciszyć… Z tym 6000 RPM przesadziłem, ale jest dużo tematów w których ludzie mają nawet 5500 RPM.


(sla17) #4

TEN jest extremalnie wydajny ale też extremalnie głośny i szybki - kręci się ok. 4600RPM i nie ma szybszego z tego co wiem :stuck_out_tongue:


(TrueFaith) #5

To może wszyscy użytkownicy mają zryte programy i im źle pokazuje obroty :stuck_out_tongue: No mniejsza z tym, pozostaje problem tego, że na sucho (bez pasty kompletnie) i z pastą Zalman STG2 jest taka sama temperatura (dokładnie) i tego że mam jakiś dziwny wiatrak i nie wiem co z tym zrobić :smiley:

Może się przyda to że mam płytę ASUS m4a785t-m i procesor amd phenom 955 BE, cooler nie wiem dokładnie jaki, wiem tyle że od Zalmana i ma wszystkie te blaszki miedziane.


(slawex1983) #6

@sla17 kiedyś boxowe coolery robiły po 5000 RPM. To było wycie.

@TruFaith jeżeli nałożyłeś odpowiednią ilość pasty, to na pewno da jakiś efekt. Pamiętaj, że pasta w sposób odczuwalny zaczyna działać po kilku dniach, a nawet tygodniach. Kupiłem Arcitc Silver i początkowo temperatury sięgały 55 stC, a teraz z trudem dobija do 50stC (temperatura w pokoju taka sama). W każdym razie mój Phenom zawsze był cieplejszy niż u brata, a teraz mam chłodniej.


(TrueFaith) #7

Aha, to fajowo, pasta nałożona najlepszy sposobem według kilku rankingów mianowicie X i starałem się dawać dosyć mało, ale tak żeby to miało jakąś grubość


(slawex1983) #8

Ja zawsze nakładam na płasko rozsmarowywując paluchem.


(TrueFaith) #9

Wyczytałem że ta metoda jest mniej wydajna o około 1-2 stopnie od X


(Konradpastuszka) #10

Podłacz ten wentylator na stałe na 5 v,i wyłącz w biosie sterowanie wentylatorem, ja tak mam 4 lata ciszy


(TrueFaith) #11

Jak podpiąć go pod 5V ? Mam go wpiętego do płyty głównej w malutkie białe gniazdo CPU Cooler czy jakoś tak a w BIOS cośtam pisze że 5V tylko nie wiem dokładnie co


(Konradpastuszka) #12

Ja podłączyłem wszystkie wentylatory bezpośrednio pod zasilacz (nie mam nic podpięte do płyty główmej i nie mam podkręconego procka )

Sa odpowiednie przejściówki z 12w na 7w i 5w podłączane po wtyczkę typu molex


(TrueFaith) #13

Aha, to dzięki, jutro spróbuję (dzisiaj już każdy śpi, nie chce się tłuc bo komp z takiej blachy dziwnej :D)


(T Luk) #14

Potwierdzam :slight_smile:


(TrueFaith) #15

Dobra to tak

:arrow: Jak ma wyglądać ta przejściówka

:arrow: Jak sprawdzić jakie napięcie ma mój CPU Cooler


(Michal Kolatek) #16

Wtyk masz 4 pin PWM czy 3 pinowy?

Możesz pod regulator podpiąć i płynnie regulować w zakresie 5 ~ 12V:

http://www.cooling.pl/silentiumpc-fanst … t,930.html

W przypadku jeśli masz 4 pin PWM to potrzebował byś jeszcze przedłużacz i z jednej strony wyłamać plastik żeby wpiąć wentylator 4 pin PWM (poza wtyk 3 pin wystawała by część wtyczki z niebieskim kablem). Żeby do fanstera podpiąć 4 pin musiał byś łamać obudowę regulatora, a lepiej przedłużacz poświęcić do przeróbki niż kontroler.

http://www.cooling.pl/silentiumpc-snake … 52079.html

Adapter który zredukuje na sztywno do 7V, Phoby i Bitfenix są jeszcze 5\9V

http://www.cooling.pl/phobya-adapter-3p … 52719.html

Wentylator masz na pewno 12V, ale na sztywno bym go nie podpinał do 5V bo może nie wystartować na takim napięciu, odpalałem parę wentylatorów zalmana i często na 5V nie startowały, lepiej fanstera kup który pozwoli na podbicie napięcia jeśli wentylator by na 5\6V nie chciał ruszyć.


(TrueFaith) #17

O to chodzi że wszystkie inne wiatraki w kompie mam 3 pinowe a od CPU ma 4 piny :smiley: A nie ma fanstera w wersji 4 pin ?

@EDIT

Powracam do pytania czy można sprawdzić na ile V mam wiatraczek ? Bo jak jednak mam na 5V, to szkoda kasy.


(Ciuci) #18

Powinieneś w biosie mieć możliwość ustawienia prędkości wentylatora na cpu.


(TrueFaith) #19

No w tym problem że nie mam, albo jej nie widzę. Zaraz wam powiem co tam mam ( w zakładce od wiatraków )


(Michal Kolatek) #20

Jest kontroler w zatokę 5,25’’, ale kosztuje 10x tyle co Fanster:

http://www.cooling.pl/zalman-multipanel … 53592.html

lub tańsza wersja ma wtyki 3 pin, ale przedłużacze są kompatybilne z 4\3 pin:

http://www.cooling.pl/scythe-kaze-q-35- … 51990.html

W biosie sprawdź może masz wyłączone PWM np CPU Fan SMATRT Control może jest na disabled, nie wiem jakie masz opcje w biosie.