CPU Over Temperature Error - problem

Witam

Podczas gry w RomeTW mój laptop sam się wyłączył a po włączeniu pojawił się taki mniej więcej komunikat (biosu?):

CPU over temperature error.

press f1 to contimue

Wcześniej mi się to nie zdarzało.

Domyślam się że jest jakiś problem z chłodzeniem. Z resztą laptop nieźle się nagrzewa podczas gry a i poza grą wentylator nieźle szumi.

Mam kadłubka S96S C2D 1,8ghz, 2ram, GF8600GS 256

Można sobie z tym jakoś poradzić “domowymi sposobami”? - jak najtaniej.

Może to kurz, może trzeba nasmarować łożysko wenylatora, a moze wymienić wentylator (nie wiem czy to możliwe w lapkach i ewent. ile kosztuje nowy).

Co myślicie o tym problemie?

kup kilka wentylatorow (tyle ile masz miejsca w obudowie):

http://allegro.pl/item666886179_pentagr … _w_wa.html

ja je mam i bardzo polecam. znizyly mi temperature kompa o jakies 10 stopni

Kiedy kadłubek był kupiony?

Czy od tego czasu ktoś ruszał coś w środku?

Jest jeszcze na gwarancji?

Czy było tak od początku, a jeżeli nie to od kiedy (jakiś konkretny moment?) to się dzieje?

Czytanie ze zrozumieniem niektórym sprawia poważne problemy :shock: Są różnego rodzaju podkładki chłodzące do laptopa, może warto się za jakąś rozejrzeć, a może samo przeczyszczenie przyniesie jakiś pozytywny skutek :slight_smile:

Kadłubek nie jest na gwarancji, był kupiony ponad 2 lata temu, kiedyś została w nim wymieniona płyta główna a poza tym nic.

Problem pojawił się na dniach, wcześniej co prawda też się nieźle nagrzewał-(wszystkie S96S już tak mają) ale nigdy nie prowadziło to do samoczynnego wyłączenia.

Sprawdziłem wczoraj temperaturę w biosie, po 30 min. przeglądania www - CPU 99/100 st. C a VGA -74 st. C.

Myślę ze radiator nie wyrabia. W ostanich miesiącach zaczął z resztą wyraźnie głośniej chodzić, zwłaszcza w grze. Czuję ze dzieje się z nim coś niedobrego.

Z drugiej strony - to jest proste urządzenie, które albo jest dobre albo złe tzn. tam chyba nie ma co się “trochę” zepsuć. Albo pada cały wentylator albo nie, z resztą sam już nie wiem dlatego właśnie pytam się tu mądrzejszych od siebie.

Co do podkładek to może byłby to i pomysł gdyby nie to że myślę o sprzedaży tego lapka.

Nie chcę tylko wcisnąć komuś kitu, wolałbym go najpierw doprowadzić do stanu chociaż względnej używalności .

Odwróć laptop i odkręć co się da (no bez przesady, całej obudowy rozbierać nie musisz, tylko te miejsca z dziurami wentylacyjnymi) i przeczyść wszystko z kurzu i brudu, a następnie (można odkurzaczem) wyciągnij co się da z wylotu wentylatora (to ta dziura gdzie powietrze ciepłe ucieka) no i powiedz ile tego kurzu było i jak temperatury spadły.