CPU Smart Fan Target, Phenom X3, czy temp. 50-55*C jest ok?

Zdjęcie CPU Smart Fan Target

Mam taką opcję w BIOS w komputerze stacjonarnym z AMD Phenom X3 2.1Ghz pod AM2+ i włączyłem ją. Ustawiłem tak, aby poniżej 50*C wentylator miał 50% obrotów (ok 1500 obr/min). Niby przyspiesza jak coś się “dzieje”.

Pytanie czy utrzymywanie Phenom X3 pierwszej generacji z temperaturami na poziomie 50-55*C zamiast poniżej 40-45*C nie szkodzi im, nie skraca znacznie żywotności? Wiem że te nowsze procesory mają dużo niższe temperatury niż taki Athlon XP.

Przy 50% ma 1500 obrotów? Co to za “wynalazek” ? Przy 100% ma 3000 RPM. Nie dziwię się Tobie, że chcesz go zwolnić/wyciszyć :slight_smile:

Wymień to “cóś” na wolniejszy i wydajniejszy.

Jeśli chodzi o temperatury to są na akceptowalnym poziomie, choć mogłyby być niższe.

Ja mam na Phenomie II X4@3,1 GHZ 40°C spoczynek, 55°C stres, a witraczek cichutki (mam ustawione AUTO RPM na płycie).

Mój athlon też śmiga na 3400rpm wedle speed fana. Jak obniżę obroty do 1000 to temp dosyć drastycznie rośnie a jak odpalę grę to reset bo się gotuje :stuck_out_tongue:

W komputerze jak w podpisie po 850zł / szt za nowy nic lepszego nie zamontują;-), i tak dużo cichszy od 8-letniego noname na Athlonie;-) Kupię jak zacznie “tutkotać” albo następny właściciel kupi.

Obserwując teraz komputer to przy normalnej pracy rzadko wchodzi na obroty, czyli jednak temperatura ma poniżej 50*C. Widocznie jak wchodzę w BIOS to procek ma 3x2.1 a nie 3x1.05GHz, przez to temperatura utrzymuje się na trochę ponad 50*C. Dodam ze w pokoju temperatura wynosi teraz 26*C (przygrzało się), czyli mam lato, a komputer stoi na biurku.

W sensie w BIOS czy jakoś fizycznie na płycie?

Business is Business :wink:

Wszystkie opcje dotyczące pracy chłodzenia w BIOS-ie na automat.