Cpu zwolnił i się przegrzewa

2 dni temu nagle zauważyłem, że komputer wolniej chodzi nawet Skyrim, który chodził płynnie teraz się zacina.

Sprawdziłem temperaturę CPU w SpeedFan i wynosi ona 90C !!

W menedżerze zadań niby jak nic nie robię zużycie cpu wynosi 0%-5% jak ruszę myszką już wzrasta do 10%-30% a przy włączaniu przeglądarki 100% (potem spada do 20% a jak otworze jakąś strone znowu wzrasta do 100%)

Kiedyś sprawdzałem temperaturę cpu na tym komputerze i wynosiła max 70C

co mogło się stać tak z dnia na dzień? 

 

Dual core Intel Pentium D 2800MHz 

Windows 7 professional 32bit

2,5 GB ram

Nvidia GForce GT 220

płyta główna: Hewlett-Packard HP Compaq dc7600 Convertible Minitower

Mam jeszcze procesor core 2 duo ale nie wiem czy ta płyta główna obsługuje c2d

Mogę ci powróżyć, że może chodzić o plemię Czuczunów… nic więcej powiedzieć nie mogę, gdyż Wielki Manitou będzie się gniewał za brak OTL i innych - jakże istotnych - danych.

 

P.S. To jest notebook HP? Chłodzenie ci poszło - wada fabryczna.  

Witaj, popraw proszę tytuł tematu tak aby wstępnie informował o problemie, użyj przycisku EDYTUJ , który znajdziesz w prawym dolnym rogu Swojego posta-> następnie skorzystaj z opcji Użyj pełnego edytora. Dziękuję za uwagę.

Tip: Unikaj słów: “problem”, “help”, “pomocy” i.t.p. Tego typu słowa nie spowodują szybszej reakcji a mogą odnieść odwrotny skutek od oczekiwanego, tytuł tematu ma być skróconym opisem Twojego posta- powodzenia.

Nie. Ta płyta główna była dokupiona bo poprzednia się spaliła. Została kupiona wraz z procesorem i pamięcią ram, do tej płyty dołożony był tylko mój zasilacz, obudowa, karta graficzna i cooler

Gorąco mamy i problem.

 

Może trzeba odkurzyć wnętrze kompa, szczególnie wszystkie wentylatory.

Niedawno go czyściłem teraz otworzyłem i ma czysto jeszcze. Watpie, że od tego, że gorąco mamy dochodzi aż do 90C

jakie informacje dokładnie potrzebujesz?

Pierwsze jakie to ma chłodzenie, jeżeli jest możliwe zmień je na coś wydajniejszego, może wentylator nie wyrabia? Ewentualnie pomyśl nad zmianą obudowy tego HP.

Buczy jak zawsze (głośno) 

Z naklejki na chłodzeniu wynika, że to igloo 5072 pwm glacialtech

takie coś? Daj fotki obudowy i jak to w środku wygląda jak możesz.

Tak tylko, że z wiekszym radiatorem

Ten ma 92 x 92 x 85 [mm], a ten Twój ile ma? Może większy wentylator mu dać, przez np taki adapter

I jeszcze jedno kiedy pastę termo przewodzącą wymieniałeś?

Paste wymieniałem chyba jakiś rok temu.

Własnie zamierzam nową dać.

lepszych zdjęć raczej nie uda mi się zrobić.

http://pokazywarka.pl/gnmlc2/

radiator jest wielkości tego wiatraka.

Zapomniałem dodać, że Youtube mi sie też zacina. Gdy włączam filmik przez jakieś 5 sekund jest czarne tło zamiast filmiku potem filmik “zacina sie” 

Wentylator wcześniej zwalniał a teraz jest ciągle na maxymalnych obrotach 

Coś mi się wydaje, że ten wentylator nie wyrabia, ile speedfan pokazuje obrotów przy obciążeniu. CO do procka na 99% nie obsłuży go:(

A sprawdziłeś, czy, któraś zapinka się nie odpięła? Bardzo częsty przypadek :slight_smile: Dotknij radiatora, zobacz czy “nie lata”, poza tym, sprawdź palcem czy jest gorący, przy 90°C powinien już parzyć.

4817 RPM

Nie lata. Stabilnie jest wkrecony

Jest cieply ale nie goracy. Moze cos z systemem sie stalo? Bo teraz mi wskazuje ze mam -128C

Ide robic format. Z tego co pisze na stronie z tym chlodzeniem jest specialnie dla procesorow core 2 duo i pentium d

Sprawdź temperatury w BIOS, bardziej wygląda na uwalony czujnik…

Mojemu bratu ciotecznemu też ten program wskazywał -128C … coś jest z nim nie tak

Ukryta ta opcja bardzo być. Wysilić się musisz jej szukając. Może pod PC Health ją powinieneś znaleźć… 

 

Swoją drogą nawet jeśli czujnik jest uwalony, to raczej domyślnie jest włączone odłączanie procesora powyżej 70 stopni C. Jak komputer włączasz, to normalnie się odpala czy trzeba zrobić herbatę, wyjść z psem na spacer, pobawić się w ogródku?

Od 2 tygodni zaczął się właczać z 5 minut wcześniej trwało to błyskawicznie. Mi się zdaje ze jednak system szwankuje bo teraz nie chciał się odpalić… przenoszę pliki na inna partycje i robię format.

A może po prostu płyta umiera, kondensatory są napuchnięte?