Crashowanie systemu, bluescreeny

Witam. Od kilku tygodni nękają mnie nie spodziewane resety komputera oraz bluescreeny po których wiadomo też się resetuje.

Przeskanowałem programem “Malwarebytes Anti-Malware” ale nic nie wykrył więc wstawiam logi z OTL.

OTL

Extras

Podaj przyczynę “Ekranów śmierci” - instrukcja szukanie-przyczyny-bsod-pomoca-bluescreenview-t376739.html

Przed chwilą miałem znowu reset przy czym po wyłączeniu miał problem ze startem. Próbował tak ze 3 razy aż w końcu zaczął mocno dmuchać wentylator i nie nie ruszało więc wyłączyłem go trzymając dłużej przycisk power i dopiero odpalił. Nie widniały przy tym żadne bluescreeny ani nie wykrywa tego zdarzenia program “BlueScreenView” gdyż ostatni znaleziony plik zrzutu jest z 2013-01-01 21:46:26.

Link do bluescreenow (wklej.org)

*braun878- poguglować nie łaska- poczytaj : http://support.microsoft.com/kb/137539/pl

albo tu: http://forum.pcformat.pl/Bledy-krytyczne-vademecum-t

Sprawdzenie dysku - pierwsza metoda

  • pobierz i zainstaluj HD Tune,

  • u góry w HD Tune wybierz dysk twardy,

  • w HD Tune przejdź na kartę Error Scan i kliknij Scan.

Sprawdzenie dysku - druga metoda

Jeżeli dysponujesz innym komputerem i kieszenią na dysk, to można sprawdzić dysk w inny sposób:

  • wyjmij dysk z laptopa, w którym podejrzewasz uszkodzenie dysku

  • włóż dysk do kieszeni i podłącz go do sprawnego komputera

  • jeżeli dysk nie zostanie wykryty przez system to prawdopodobnie jest poważnie uszkodzony

  • jeżeli dysk zostanie wykryty przez system to pobierz i zainstaluj HD Tune, u góry w HD Tune wybierz dysk twardy który znajduje się w kieszeni, w HD Tune przejdź na kartę Error Scan i kliknij Scan.

Sprawdzenie dysku - trzecia metoda

  • pobierz Hirens.BootCD.15.2.zip

  • rozpakuj plik Hirens.BootCD.15.2.zip (prawy przycisk myszy na plik - Wyodrębnij…)

  • po rozpakowaniu otrzymasz plik Hiren’s.BootCD.15.2.iso, nagraj go na płytę jako obraz, nie rozpakowuj tego pliku

Aby nagrać obraz ISO na płytę możesz użyć Active ISO Burner, nagrywaj najmniejszą możliwą prędkością

  • uruchom komputer z płyty którą nagrasz

  • w głównym menu przy pomocy strzałek w górę i w dół na klawiaturze wybierz Mini Windows Xp i naciśnij Enter

hiren1.gif

  • poczekaj

hiren2.gif

  • po uruchomieniu Mini Windows XP uruchom z pulpitu HBCD Menu

hiren3.gif

  • w HBCD Menu wybierz Programs - Hard Disk \ Storage - HD Tune

  • u góry w HD Tune wybierz dysk twardy który znajduje się w kieszeni, w HD Tune przejdź na kartę Error Scan i kliknij Scan.

hiren4.gif

Sprawdzenie dysku - wyniki

Czerwone bloczki - bad sectory (uszkodzenia), zielone bloczki - ok.

Jeżeli będą czerwone bloczki, to dysk do wymiany.

Czas sprawdzania dysku - przykładowo dysk 500 GB SATA sprawdzałem 330 minut (5 i pół godziny).

hdtune_samsung.gif

Sprawdzanie pamięci

  • pobierz Hirens.BootCD.15.2.zip

  • rozpakuj plik Hirens.BootCD.15.2.zip (prawy przycisk myszy na plik - Wyodrębnij…)

  • po rozpakowaniu otrzymasz plik Hiren’s.BootCD.15.2.iso, nagraj go na płytę jako obraz, nie rozpakowuj tego pliku

Aby nagrać obraz ISO na płytę możesz użyć Active ISO Burner, nagrywaj najmniejszą możliwą prędkością

  • uruchom komputer z płyty którą nagrasz

  • w głównym menu przy pomocy strzałek w górę i w dół na klawiaturze wybierz Memtest86+

hiren1.gif

Jak sprawdzać pamięć

Pamięć należy sprawdzać w ten sposób, że zostawiasz w komputerze jedną kość pamięci i uruchamiasz test. Potem wyjmujesz pierwszą kość pamięci i wkładasz drugą kość pamięci i uruchamiasz test. Czyli każdą kość pamięci sprawdzasz osobno. Inaczej mówiąc, jedna kość pamięci jest w komputerze, a druga na biurku i robisz test. Potem zamieniasz kości miejscami- ta, która dotąd leżała na biurku jest w komputerze, a ta która dotąd była sprawdzana w komputerze leży na biurku. I znowu uruchamiasz test.

Sprawdzenie zasilacza (jeżeli to komputer stacjonarny)

jak-prawidlowo-sprawdzic-napiecia-zasilacza-komputerowego-t9809.html

http://www.dobreprogramy.pl/GBM/Podstaw … 25460.html

Sprawdź temperatury

Program HWiNFO http://www.dobreprogramy.pl/HWiNFO32,Pr … 15982.html ma opcję monitoringu temperatur (Monitoring - Sensor status - Logging start), i plik który zostanie utworzony otwieramy np. w Excelu i przeglądamy albo wrzucamy np. na http://www.speedyshare.com/ żeby skonsultować się z innymi.

@arapo, łaska - już to czytałem.

@adam9870, dzięki za instrukcję. Zaraz sprawdzę dysk pierwszą metodą.

Co do sprawdzania pamięci RAM to czy mogę użyć programu “MEMTEST” czy raczej zalecałbyś “Hirens.BootCD” ?

Jeżeli “Hirens.BootCD” to czy mogę go z bootować nagrywając pendrive czy koniecznie to musi być płyta?

Na jedno wychodzi. To samo narzędzie. W Hiren’s Boot masz też inne narzędzia. Sam Memtest to sam Memtest - nieważne czy uruchomiony z płyty Hiren’s Boota czy normalnie z obrazu Memtesta, który jest na stronie producenta.

Jeżeli dasz radę umieścić Hiren’s Boota na pendrive, to może być z pendrive.

Dysk i RAM sprawdzony - 0 błędów.

Od wczoraj wieczór kiedy rozebrałem laptopa i go złożyłem się nie zresetował ale wątpię, że to nie nastąpi…

Edit:

W speedfunie pokazuje mi płomienie przy temperaturze.

Obecna:

GPU 61C (maks. 68)

HDD 38C (maks. 38)

CORE0 67C (maks. 79)

CORE1 64C (maks. 77)

Przy tych temperaturach się jeszcze nie wyłączył ale wcześniej miałem z 5 resetów pod rząd bez żadnych bluescreenów.

Orientuje się ktoś może przy jakiej temperaturze się automatycznie wyłącza i przy której powinien maksymalnie i średnio pracować?

Używam podkładki chłodzącej, laptopem jest przeczyszczony w środku. Niestety oprócz wentylatora którego nie potrafię rozebrać.

Posiadam tego laptopa już ponad 2 lata. Czy powinienem wymienić jakieś pasty termo przewodzące?