Creative SB X-Fi Surround Pro 5.1 - kwestia dźwięku przestrzennego

Witam serdecznie odwiedzających mój wątek,

 

Na wstępie chciałbym zaznaczyć, iż jestem użytkownikiem zewnętrznej karty dźwiękowej wymienionej w tytule.

Sprzęt działa pod laptopem. Gdy posiadałem pc’a miałem kartę dźwiękową creative SB audigy se. Dzięki zmodyfikowanym sterownikom od nijakiego Daniel’a K, wszystkie głośniki grały identycznie, mam na myśli, iż nie generowały one dźwięku przestrzennego lecz ciągły, identyczny na każdym z 5 głosników. W tej karcie dźwiękowej niestety nie mogę ‘wypełnić’ głośników, gdyż oprogramowanie dołączone przez producenta noszące nazwę Entertainment Console na to po prostu nie zezwala.

Moje pytanie jest następujące. Czy posiada ktoś wiedzą nt. tego, jak sprawić, by każdy głośnik “grał na 100%” i tym samym generował pełne pasmo dźwięku? Nie jestem zbytnio zainteresowany dźwiękiem przestrzennym (na niektórych mp3 gra center a reszta jedynie szumi), dlatego zależy mi na rozwiązaniu, którego używałem w SB Augidy SE. Byłbym zapomniał. Rzecz jasna, do karty podpięte są głośniki Logitech X-540, te same, które grały pod pc’em. System operacyjny Windows 8.1.

 

Dziękuję za wszelkie odpowiedzi,

Pozdrawiam.

 

p.s. W razie jakichkolwiek pytań dotyczących screenów oczywiście wykonam i udostępnie wszystko, co konieczne.

Musisz mieć zainstalowane Creative Console Launcher.Tam zaznaczasz w 3D stereo surround. Oczywiście wcześnie instalujesz kodeki, polecam K-lite Codec Pack Full.

Mam jeszcze creative audio control panel, ale tam również próżno szukać pożądanej przeze mnie opcji. Creative Console Lanucher mogę dościągnąć ze strony producenta? A K-lite zaraz zainstaluję, przypomina mi się, że chyba na pc’ie też je posiadałem.

Pobierz ten pierwszy, tam wszystko podczas instalacji możesz wybrać. Tylko ja bym wcześniej wszystko od Creative odinstalował.

 

http://support.creative.com/Products/ProductDetails.aspx?catID=1&catName=Sound%20Blaster&subCatID=208&prodID=20055&prodName=Sound%20Blaster%20X-Fi%20Surround%205.1%20Pro&bTopTwenty=1&VARSET=prodfaq:PRODFAQ_20055,VARSET=CategoryID:208

Zainstalowałem wszystko zgodnie z instrukcją. Niestety “nowa” konsola jest odzwierciedleniem mojej starej. Folder Console Launcher zawiera tylko entertainment console oraz wavefile, gdzie znajdują się jakieś pliki. Jeśli wyłączę opcję ‘surround’ to tył w ogóle już nie gra. Poniżej screen jak to wszysto wygląda:

Mam tę kartę, tylko wcześniejszy model (bez Pro) i wszystko śmiga jak należy (5.1, 2.1 itd). Creative Console Launcher wersja 2.61.43. Jak widać kwestia sterowników. Mam też drugą kartę X-Fi HD, obie zainstalowane na jednym lapku i nie ma problemu z niczym, nic się nie gryzie, tylko kwestia ustawień. Nie wiem co poradzić, może starsze sterowniki będą odpowiednie… Nie wiem musisz sam pokombinować. Zainstaluj jeszcze AC3filter najlepiej wersję 1.63b i tam spróbuj z ustawieniami 5.1 itp…

Spróuję jeszcze z tym wszystkim się pobawić. Generalnie śmiga mi 5.1 tylko wiesz, jest efekt surround. Chciałbym, żeby każdy głośnik dawał 100% mocy i generował jednolity dźwięk jak w moim starym augidy se. Zajmę się tym w środę/czwartek i dam znać jak rezultaty. P.S. Opcja której szukam to CMSS 3D. Tak nazywała się dokładnie w poprzedniej dźwiękówce

Sprawdź jeszcze PPM na głośnik na pasku, urządzenia do odtwarzania, zaznacz głośniki które używasz, konfiguruj … ja mam tak: 5.1 surround, dalej, wszystko zaznaczone (oprócz para boczna), dalej, tutaj nie mam nic zaznaczone. Chyba tak jest najlepiej, przynajmniej w duzym stopniu eliminujesz efekty.

Niestety po wielu próbach bez efektu. Najwidoczniej  nazwa karty ‘surround pro’ sama w sobie wyklucza inny dźwięk niż surround. Serdecznie dziękuję za pomoc, pozdrawiam.

Chciałbym odgrzać temat - jestem kompletnie zirytowany taką pracą głośników. Być może przez ten czas ktoś miał podobny problem i wie jak go rozwiązać? Nie chcę dźwięku przestrzennego - każdy głośnik ma grać na 100%. Jeśli ktokolwiek potrafi rozwiązać tą kwestię - będę olbrzymie wdzięczny.

Nie masz tam opcji odtwarzania w mono?

Nic z tych rzeczy. Brakuje opcji CMSS 3D, którą miałem na Audigy Se kilka lat temu. Czyżby “surround pro” w nazwie karty wykluczało jakąkolwiek inną konfigurację?

Nie powinno, bo to by było totalnie chamskie zachowanie ze strony producenta.

Nie wiem dlaczego nie masz tam takich ustawień, ale powinny być one ogólnie dostępne.

Obawiam się, że tak właśnie jest. Audigy SE mimo swoich lat wiernie służyła a głośniki grały dosłownie o niebo lepiej. Teraz doszło do tak kuriozalnej sytuacji, że korzystam z wbudowanych w laptopa - system bang&olufsen + sub. Jeśli ktokolwiek słyszal o jakiś nieoficjalnych sterownikach np. od Daniela K’ pod tą kartę bądź o jakimkolwiek innym rozwiązaniu mojego problemu - uprzejmie proszę o info.