Creative ZEN - problem z podłączeniem

Kupiłem sobie dziś powyższy odtwarzacz i mam problem z podłączeniem go do portu USB.

W sumie zadziałał tylko raz - podczas instalacji.

Teraz próbuję podłączać go do różnych wejść i nawet różnymi kablami i nie działa.

Zainstalowałem sterowniki i oprogramowanie.

Co może być przyczyną tego ?

EDIT.

Za którymś razem udało mi się podłączyć odtwarzacz, ale nie jest on wykrywany, ani w żadnym programie, ani jako dysk wymienny.

Co robić ?

Zacznijmy od tego, że CREATIVE ZEN wykorzystuje MTP, więc system sam Ci go nie wykryje. Sprawdź, czy kabelek USB włożyłeś do końca w odtwarzacz, ponieważ ja miałem podobny problem i to właśnie było przyczyną. Jak już podłączysz ZEN’a, wejdź w Mój Komputer i powinieneś mieć coś związanego z CREATIVE, na samym dole i tam już wybierzesz interesującą Cię opcję.

No właśnie, mam to coś od Creative i tam jest napisane (mimo podłączonego odtwarzacza) że nie jest on podłączony.

Hm… może spróbuj innym kablem.

Próbowałem.

Jest podłączony (ładuje się), ale w programie nie widać go.

A jak go włączyć, żeby słuchać ? Tzn którym przyciskiem.

Z boku masz takie coś do przesuwania i przesuń to w dół.

Martwi mnie to, że nie chce go widzieć w tym programie ;(

Spróbuję po naładowaniu, wieczorkiem zobaczyć jeszcze raz.

Może ma ktoś jeszcze jakiś pomysł ?

Bardzo śmieszne… zamiast pisać bzdury hose byś może pomógł? A “mlotem” to sam się walnij. A i o ile się nie mylę, to na forum od 13 lat można się rejestrować, a ty masz 9! !!

Też miałem taki problem, po podłączeniu creative zen microphoto, system nie wykrywał go. Znalazłem w google że po zainstalowaniu sterowników MTP(Media Transfer Protocol) problem MOŻE minąć. Zawiodłem się ponieważ system, po podłączeniu Zen’a, wykrył urządzenie ale tylko na kilkanaście sekund. Wszedłem w Menadżer urządzeń a tam w zakładce “portable devices” pojawił się “creative zen …” ze znaczkiem czarnego wykrzyknika na żółtym tle. Bez muzyki na rowerze ciężej było mi pedałować(bez durnych skojarzeń :smiley: ) to postanowiłem przeinstallować XP. Pomogło. Jednak Tobie proponuję też poszperać w google “MTP drivers Download” zainstalować i zobaczyć czy coś pomoże jak nie to zrobić backup ważnych plików i przeinstallować windows.

Można też zainstalować Ubuntu 8.10 + biblioteka MTP i Gnomad 2 i powinno działać, ale to tak jakby już wszystkie sposoby zawiodły, ponieważ myślę, że autor wątku używa windowsa, a do Linuxa zmuszać nie chcę. A i wtedy fajne rzeczy dzieją się z odtwarzaczem :D.

W sumie to używałem Ubuntu 8.04 przez jakiś czas.

Teraz używam Debiana, ale do uruchomienia odtwarzacza użyłem Windowsa, bo Debian jest trochę trudny w obsłudze (przynajmniej na początku).

Teraz mam pytanie jeszcze :

Jak długo go ładujesz?

Bo ja już prawie 4 h i nadal jest 3/4 baterii.

Ładuje się około 4 godzin, ale pamiętam pierwsze ładowanie trwało dłużej. Jeśli chcesz, to mogę spróbować Ci wytłumaczyć jak wgrywać na niego muzykę na Linux’ie.

Znaczy tak - dziś jeszcze muszę spróbować na Windows z Sp3 (chyba że w jakiś sposób spróbuje zainstalować SP2) bo debiana mam Stable i na razie 3/4 programów raczej nie będzie działać.

Ale możesz powiedzieć co i jak pościagac :smiley:

A to MTP ściągnąłem i nie wiem czy będzie działać.

Zacznijmy od tego, że dokładnie nie wiem, jak wygląda Debian, lecz podobno jest podobny do Ubuntu. A więc w menu System->Administracja powinieneś mieć Synaptic’a, (przynajmniej w Ubuntu jest) jak już uruchomisz Synaptic’a poszukaj pakietu gnomad2, zaznacz go do instalacji, on potem sam jeszcze zaznaczy sobie niezbędne paczki do instalacji i zatwierdź wszystko, potem kliknij na Zastosuj. Z menu Programy->Dźwięk i obraz wybierz Gnomad 2 i on sam powinien wyszukać ZEN’a. Oczywiście zamiast Dźwięk i obraz w Debianie może się to nazywać inaczej, ale raczej znajdziesz. Jeśli napisałem trochę niezrozumiale, to przepraszam.

Bardzo zrozumiale, dzięki :slight_smile:

Wiadomo - najłatwiej skorzystać z synaptica hehe :smiley:

Jakby co to jeszcze napisze :slight_smile:

Na razie czekam aż się naładuje :wink:

Sterownik ściągnąłem za pomocą menedżera urządzeń, wyszukał on mi go automatycznie w internecie.

Jedyny problem to straszna wolna prędkość kopiowania ( bez oprogramowania Creative, nie wiem jak jest z nim).

Jak możesz to napisz czy u Ciebie też tak wolno się kopiuje ?

W moim przypadku, proces kopiowania mp3 na odtwarzacz jest nieco dłuższy niż np. z dysku C na dysk D, jednak gdy podłączam Zena, na pasku zadań obok zegara wyskakuje mi komunikat że : To urządzenia może działać szybciej … coś tam … jak podłącze go do portu usb hi-speed, jednak mi to aż tak nie przeszkadza.