Crossfire, dwie karty nvidia, dwa monitory, skok wydajności? Proszę o wyjaśnienie

Na początku bardzo przepraszam jeśli napisałem w nieodpowiednim dziale.

 

Mam otóż pewien dylemat odnośnie działania technologii Crossfire/SLI na płytach głównych wyposażonych w dwie lub więcej złącz PCIEx. Moja płyta główna to gigabyte ga-970a-d3sp (rev 1.0) z dwoma złączami PCI Ex, niestety jednym x16 a drugim zmniejszonym tylko do szybkości 4x (nie wiem na celu jaki miał ten zabieg). “Główną grafiką” jest Nvidia GTX750 (1GB), która dośc dobrze sobie radzi zarówno w renderingu oraz obróbce jak i w bardziej wymagających grach (nie mam CPU jakoś specjalnie dobrego bo jest nim AMD Phenom II X6 1045T jeśli to pomoże w określeniu mojego problemu). Z racji tego że potrzebuję drugiego monitora do usprawnienia mojej pracy przy komputerze zastanowiłem się nad ewentualnym dorzuceniem drugiej grafiki (słabszej) do drugiego slotu działającego z prędkością 4x. A że płyta wspiera jedynie Crossfire nie będą (przynajmniej nie powinny) działać karty Nvidia.

Ku mojemu zdziwieniu, po podpięciu Nvidia GT430 (mojej starej grafiki) w ładny sposób pojawiły się obydwie w panelu nvidia (to akurat normalne :mrgreen: ) ale mogłem je sobie swobodnie skonfigurować np. która ma wykorzystytwać procesor do PhysiX a która do reszty zadań. Z tego co wyczytałem Crossfire umożliwia łącznie dwóch kart w taki sposób że jedna będzie służyć do “bardziej wymagających obliczeniowych zadań” a druga do “renderingu czy mniej znaczacych działań”, w przeciwieństwie do SLI gdzie tam chyba sprawa wygląda nieco inaczej (nie ma takiego podziału).

 

Co ciekawe wydajność w grach również się znaczaco zwiększyła (np. Tomb Raider działa teraz mi na wysokich detalach w 720p z włączonym TressFX, gdzie na jednej karcie miałem pokaz klatek na dowolnej rozdziałce i jakości)

 

Mam pytania odnośnie tego działania crossfire na kartach nvidia:

  • Jak to w końcu jest z tym zwiększeniem/zmniejszeniem wydajności? Bo teoretycznie nie są one w żaden sposób połączone “kabelkiem”, ani też zbytnio nie obsługują SLI (nawet GTX750, chociaz w specyfikacji jest napisane że taka możliwość istnieje), jest to coś na zasadzie kart w laptopach? tjb. intel + nvidia ?
  • Czy w takiej konfiguracji działanie dwóch monitorów nie spowoduje spadku wydajności w grach (i ogólnej) ?
  • Zauwazyłem że rdzenie/procesory CUDA mogą być łącznie wykorzystywane z obu kart grafiki,  ale już PhysiX względnie z jednej
  • Czy surround będzie w takiej konfuguracji działał jak nalezy? (Mam zamiar podpiąć dwa monitory takie same, jeden do słabszej drugi do lepszej)
  • Wiem wprawdzie że drugi slot działa z obnizoną efektywnością, ale zastanawia mnie to czy dokupienie drugiej GTX750 do tego zestawu miałoby jakikolwiek sens?

No i przede wszystkim, niech ktoś mi w prosty ale klarowny sposób wyjaśni na czym polega działanie tej technologii od tej (SLI <> CrossfireX), bo teraz po podłączeniu dwóch kart z innej firmy niż zalecane nic się zbytnio nie pogorszyło (a wręcz się polepszyło)

 

Generalnie nie mam zmiaru już 3 raz zmieniać płyty głównej (modernizowałem sobię płytę z racji przejścia z sata II na III oraz USB 3.0, płyta z dwoma PCIEx czysty przypadek :P), a co gorsze grafiki (GTX750) na jakąś inną, zwłaszcza że w moim przypadku sprzęt chodzi doskonale. Aczkolwiek, chciałbym przeczytać waszą opinię jaka by pasowała ewentualnie dobra konfiguracja kart AMD? (Tak wiem, zawsze lepsza będzie jedna mocniejsza niż dwie słabsze). Zaznaczam że komputer w głównej mierze jest do pracy z filmami  (a więc potrzebuję m. in. w miare szybko wyrenderować filmy) oraz przy grafice wektorowej i rastrowej, lecz także czasem lubię sobie w coś pograć :slight_smile: .

 

Z góry dziękuję za pomoc i wyjaśnienie nurtujących mnie pytań odnośnie tej sytuacji.

no no nie powiem rozpisałeś sie ale widać nie wiesz co dokłądnie robi sli i crossfire.

 

możesz używać dwóch różnych kart lecz sli nie masz niestety dlatego nie wykorzystasz mocy dwóch kart w 1 aplikacji.

 

za wyjątkiem są np aplikacje korzystające z cuda tego tress fx physx itd. dlatego mogłeś odczuć wzrost wydajności w grze.

 

chodz ten gtx 750 powinien sb dawać rade bez problemu z 2 monitorami. 

 

te pci expresss miałby sens x16 jakbyś miał dwie karty za 1000 zł.

 

nie raz podłączałem mocne karty do różnych pci-e i różnica w wydajnosci była żadna. chyba że w jakiś dziwnych benchmarkach.

 

jak masz jakieś jeszcze pytanie to pytaj:)

Dziękuję za szybka odpowiedź, tak to prawda odnośnie łączenia kart w SLI czy Crossfire jestem noga dlatego zastanawiałem się dlaczego mi po takim podłączeniu chociazby w TR zaczeło coś ruszac. Niestety do GTX750 nie podłącze dwóch monitorów (czy to pod DVI czy VGA) gdyź mi w opcjach nie pokaże się rozciągnięcia pulpitu na dwa ekrany (nvidia surround), dlatego ważne jest dla mnie żeby przypadkiem jakiś problemów nie było gdy z jednej grafiki sygnał pójdzie na monitor i z drugiej słabszej.

 

GTX750 jest mocno o dziwo jak na swoją cenę i wydajność, aczkolwiek 1GB trochę ogranicza mi możliwości w grach bo FC4 dławi się przy teksturach “wysokich” , dlatego myślałem że dorzucenie takiej samej GTX750 dod rugiego slotu poprawi sytuacje, no ale tak jak napisałeś takie coś można uzyskać raczej w b. drogich kartach.

 

Odnośnie aplikacji, czy wykorzystanie renderingu sprzętowego obu grafik będzie możliwe w jakimkolwiek stopniu czy jednak muszę wykorzystywać do tego mocniejszy układ? (Niestety, Sony Vegas widzi oddzielnie GT430 i GTX750 tak samo jak w Adobe).

Odnośnie technologi TressFX oraz Physix, w jakim stopniu obciąża ona GPU, bądź CPU?

 

Pozdro :wink: