CrossFire na HD4850 słaba wydajność

Witam!

Nie będę się rozpisywać zbyt dużo bo nie o to chodzi. Mało kto widzę robi crossfire bo wiele osób wciąż sądzi że to jest mało potrzebne i niech tak dalej będzie ale jednak wolałem sam sprawdzić jak to wygląda…

Historia ma się tak - po pierwsze mój zestaw który posiadam to:

System - Win 7 x64 > tak mam najnowsze stery.

Typ procesora AMD Athlon II X3 435

Nazwa płyty głównej Asus M4A77TD Pro

Pamięć fizyczna 4096 MB

DIMM1: Kingston 99U5458-002.A00LF 2 GB DDR3-1333

DIMM2: GoodRAM GR1333D364L9/2G 2 GB DDR3-1333

Ekran:

Karta wideo [HIS] ATI Radeon HD 4800 Series (512 MB)

Karta wideo [Gainward] ATI Radeon HD 4800 Series (512 MB)

Zasilacz ModeCom 530W

Dalej wygląda to tak - na początku nie chciało działać zbyt dobrze na myśli mam to że mimo wszystko że spadków napięć nie było na samym zasilaczu to podczas uruchamiania ETS 2 komputer się wyłączał… po czym za aplikowałem drugi mostek CrossFire do tych kart tak dla samego sprawdzenia o dziwo problem się rozwiązał [wcześniej jednak dostawałem komunikat o BSOD 124 < czy jakoś tak] wielkie zdziwienie z mojej strony że to była kwestia mostka.

Czas na testy w stresie - najpierw furmark aby sprawdzić jakie max temp. osiągnie ta para kart:

  1. HIS max 90*C > to jest karta prowadząca

  2. Gainward max 70*C

FPS na 1280x720 bez postów i w oknie max 26 avg 23 > temp ciągle ten sam

Zamiana kart graficznych aby sprawdzić jak to będzie wyglądać:

temp;

  1. Gainward prawie 105*C :o > jako karta prowadząca > teraz zmieniłem chłodzenie na Accelero Twin Turbo i jest max 70-80*C

  2. HIS 60*C

FPS taki sam bez zmian.

Znów zmiana kart abym nie musiał się stresować o temp.

Teraz 3D Mark Vantage:

1.P7450

2.P7420

3.P7340 > wyniki mieszane

Temp.:

  1. HIS 80*C

  2. Gainward 70*C

Co bardziej zabawne że na dwóch kartach i nawet na samych pojedynczych mam tyle samo punktów. zawsze w przedziale 7400.

Próbowałem jakoś na siłę software-owo uruchamiać Crossfire przez Programy RadeonPro i ATI CF Xtension Tool tworząc różne i różne profile. Mało pomogło więc teraz czekam na odpowiedzi specy może jest coś o czym nie wiem albo jest to wina mojego proca bo przez niego zatyka mi sie szyna.

Pozdrawiam i życzę miłego rozgryzania tematu…

A sprawdzałeś w grach w których działa crossfire?

NFS MW 2012 bez uruchomienia przez Radeon PRO ma tyle samo FPS jak po uruchomieniu czyli 30

MOH W 2012 max 30 na jednej karcie jak i na dwóch i to samo na NFS MW… sprawdzałem ALL możliwe opcje.

w CCC włączyłeś crossfire ?

Litości… Naprawdę wcale nie grzebie w CCC… ja nie kupiłem tej drugiej karty po to aby nie włączyć funkcji w CCC… :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: proszę bo zaraz wyskoczę przez okno ze śmiechu… naprawdę jak ktoś ma jeszcze jakieś pomysły na rozwiązanie tego to proszę konkrety, a nie takie śmieszne rzeczy które się robi z automatu… tylko blondynki piszą posta w stylu “nie działa mi druga karta pomocy”, a zaraz pod tym postem znajduje się ten “w CCC włączyłeś crossfire ?”… nie po to się spuszczam nad tym przez tydzień szukając rozwiązania w google na 200-setnej stornie aby ktoś zadawał mi takie pytania.

Myślenie włączyć… I czekam na kogoś ogarniętego z wiedzy CF… bo jak na razie to nikt nie umie pomóc.

Pozdrawiam.

Kolejny… się urwał… Naprawdę powinien być filtr na takie posty…

Ściągnąć AMD System Monitor (z tym, że nie jestem pewien czy obsługuje serie R4xxx), odpalić grę* w oknie i sprawdzać jak wygląda użycie obu kart.

*najlepiej taką, w której CF skaluje się niemal idealnie (np. pierwszy Assassins Creed - http://maxforces.com/images/articles/fl … 201680.swf). Procesor na pewno nie jest najwyższych lotów, ale jednak spokojnie radzi sobie z czymś więcej niż jeden R4850, więc jakaś poprawa na dwóch kartach powinna być. Pomijam kwestię mikroprzycięć, braku kompatybilności z wieloma tytułami czy innymi problemami, przez które ludzie wolą (słusznie) darować sobie CF, szczególnie ze starszymi kartami.

Fakt, kolega mógłby być milszy…

Dzięki za konkret… Zaczynam sprawdzać…

Sprawdź i podaj wyniki, bo wg. mnie z tego co napisałeś (konkretnie chodzi mi o temperaturę drugiej karty, w obu konfiguracjach) wynika, że CF nie funkcjonuje wcale.

Nic się nie dzieje są wykresy i na furmarku tylko mój HIS działa, a tamta druga totalnie niccccc.

Tak jak pisałem, tego można się było spodziewać po temperaturach drugiej karty. Uruchom GPU-Z, na dole będzie informacja odnośnie CF (Enabled/Disabled). Co tam masz?

Jest enable… i to jest dziwne… przed momentem reset biosu i odpiąłem jeden mostek.

Zmień zasilacz…

W trayu powinieneś mieć ikonę od sterowników, PPM -> pierwsza karta -> Ustawiania funkcji CrossFire -> Pokaż ikonę stanu. Teraz odpal jakąś grę/benchmark, która na pewno obsługuje CF i sprawdź czy w prawym górnym rogu pojawi się stosowna ikona. Właśnie testuję laptopa w którym działa Dual Graphics (na bazie CF) i odpowiednia ikona pojawia się np. w 3D Marku 11. Tej wersji oczywiście nie odpalisz u siebie, ale przed sekundą uruchomiłem 3D Mark Vantage i działa. Także testuj.

Widziałem ten symbol w NFS jak i MOH W ale i tak nie czuć różnicy z dwoma jak i z jedną kartą…

Gdyby był to zasilacz to komputer by przysiadał, a tak nie jest więc to nie jest zasilacz…

Takie małe sprostowanie, CrossFireX nie działa standardowo w oknie, więc mój wcześniejszy pomysł ze śledzeniem użycia kart w AMD System Monitor był nietrafiony. Podobno można to ustawić w opcjach, ale ja na laptopie z Dual Graphics tego nie widzę (z tym, że to nie jest zwykłe CF, więc może u siebie znajdziesz).

P.S. Mógłbyś wyjąć (nie wyłączać w opcjach) jedną kartę i przeprowadzić jeszcze raz test w 3D Mark Vantage (Performace), bo wynik na poziomie P7400 jest wysoki jak na pojedynczy układ.

Wynik na moim HIS to P7458… a i mianowicie co się okazało przed chwilą odłączyłem wszystkie urządzenie dodatkowe czyli dyski wew. wentylatory itp i po uruchomieniu 3D Marka komputer się wyłączał więc stawiam teraz na zasilacz który po mimo pomiarów obciążenia ogarniał tak teraz nie ogarnia… propos co do punktów to na dwóch grafach powinno być coś koło 10K punktów ale tak nie było. względnie zasilacz jak urządzenie nie posiadające układu priorytetowania i tak omijał moją drugą kartę graficzną… w tygodniu postaram się jakoś dostać zasilacz albo po prostu kupie inny i rozwiąże ten problem na zawsze…