CrystalDiskInfo 99%

Mam 2 dyski SSD w laptopie od roku. W programie CrystalDiskInfo jako Stan - dobry , pisze 99 i 98 %.
Co to znaczy?
Na jednym mam odczyty i zapisy około 30000 GB a na drugim 10000 GB
Czy to znaczy , że się psują ? Czy mogę się obawiać o utratę danych ?

ps. na 10 letnim HDD mam 100%

To zależy.
U mnie w Crucialu liczy stan w % na podstawie ilości zapisów. Natomiast w Samsungu obniża % na podstawie ilości błędów wykrytych w SMART.

Jak dla mnie - to znaczy że dyski jak nowe

Dyski SSD mają współczynik TBW - czyli ile razy można zapisać komórkę. Np jeżeli dysk 1T ma 300 TBW to można zapisać 300T. Czyli po każdym zapisanym 3T będzie ci się zmieszało o 1%. Wszystko jest ok. Wykorzystałeś już 1 i 2 % zapisów.

To zależy od dysku.
Mój Samsung stał się nieużywalny przy 93%.

A tutaj mój wcześniejszy temat. Przy stanie 99% już wyczuwałem, że zaczął zamulać.

Samsung 980 PRO PCle 4 NVMe M.2 1TB i drugi bez PRO na PCIe 3 też 1TB

MTBF 1 500 000 godz
TBW 600 TB

Nic mi to nie nie mówi

Pokaż SMART to zobaczymy czy jest OK.

A co to jest smart? ja nie wiem :wink:

Zapełniłem dysk i teraz niby ma zapisaywać 5000mb/s a zapisuje 2000mb/s
A odczyt spadł z 7000 na 6000, co to ma być, znowu mnie oszukali, a mam i7 11gen Tiger Like

Nie myl TBW z uszkodzeniem-relokacją sektorów. Zobacz u mie:

Pokaż to co ja pokazałem niżej - ten obrazek. Bez tego szkoda gatki

Dobrze. Ty nie myl czasu pracy dysku z temperaturą.

Nie rozumie ja nic nie mówie o temperaturze. Ja ma stan 99% i zużycie 1%. Mój ma TBW 600. I zapis 9455 GB czyli już przekroczył 6000 GB stąd 1% po 12000 będzie 2%

OK Dysk jest bardzo bobry

No nie wiem, dużo przetwarzam danych, teraz dużo piliki ważą po 500GB, kiedyś 10 lat temu gość mi powiedział - panie te 200GB nigdy nie zapełnisz, nawet sam Gates powiedział że 64kb ramu wystarczą

Według mnie jak ci nie padnie to starci Ci jeszcze na 10 lat co jest bez sensu bo pewnie sobie wcześniej kupisz nowy kom z nowym dyskiem. Nie przejmuj się wszytko jest OK. Pozdrawiam.

Dysk wygląda OK, aczkolwiek temperatura dosyć wysoka. Był pod obciążeniem?
Pokaż jeszcze smart drugiego dysku

Pewnie miał na myśli 64GB. :upside_down_face:

Mało rozumiesz.

Możliwe, tylko epoki mu sie pomyliły, nie wie że wszystko się rozwija i idzie do przodu :wink:

Podobno cały ten cytat to jakiś fejk.