Css - link czy style ? Szablony

Zastanawiam się nad zagadnieniem, których opcji wybierać. Ogólnie przyjęte jest, aby oddzielić html/style/javascript. Niemniej jednak jeżeli stronę tworzymy w oparciu o szablony, czy to smarty, ‘zend’ - chodzi o podział na stronę bazową i pliki zawartości. Czy wpychanie wszystkiego do main.css nie jest przesadą, jeżeli dajmy mamy jeden element w pliku zawartości .phtml i możemy w prosty sposób dać mu jakąś właściwość poprzez style. Czy idea umieszczania właściwości w pliku zewnętrznym odnosi się jedynie do elementów(właściwości) powtarzających się na kilku podstronach, a pojedyncze umieszczamy poprzez style na tych podstronach? Proszę o potwierdzenie, ewentualnie opinie co i jak

Każdy pisze jak lubi, jeśli chodzi o działanie to nie ma to chyba najmniejszego znaczenia. Ja osobiście większość piszę w zewnętrznym arkuszu stylów, natomiast rzeczywiście jeśli jakiś element występuje jednorazowo na jednej podstronie to wpisuję go w dokumencie wewnętrznym HTML. Wydaje mi się że tak jest optymalniej ponieważ z tego co wiem styl bezpośrednio z dokumentu HTML ma pierwszeństwo? Poza tym to chyba indywidualna sprawa