Cudzy utwór jako tło w filmiku na www?

(Gutar) #1

Witam,

Nie wiem czy w dobrym dziale, ale nie chyba najbliższy temu o co chce się spytac. Otoz chce zrobic pewien filmik (z materiałów video nagranych przezemnie) i umieścić go na stronie www. Strona www ma charakter niekomercyjny, nie ma na niej żadnych reklam przynoszących zyski (innych zresztą też), filmik także ma mieć charakter niekomercyjny, ma być poprostu pewnym filmikiem podsumowującym nagrane przezemnie wydarzenia. Moje pytanie brzmi: "czy mogę jako tło do tych nagrać video wykorzystać utwór muzyczny cudzego autora?"

Znalazłem na necie takie coś: http://www.artserwis.pl/index.php?f=1&f ... qid=61#f61

Z tego zrozumiałem, że chyba nie mogę takiego czegoś zrobic (dobrze zrozumiałem?). A czy mogę zrobić np. tak, że dam jakiś utwór i na końcu mojego filmiku umieszcze tekstowo jego wykonawce i tytuł ?

(adpawl) #2

Hmmm... może nie wiesz, ale utwory muzyczne również dzielą się na te darmowe (np. te rozpowszechniane przez mp3.wp.pl) i nie.

Wszystko zależy więc na jakich prawach jest on rozpowszechniany.

Jeżeli więc kawałek nie jest free, nie możesz go ot tak sobie użyć, nawet w niekomercyjnym projekcie.

(Airborn) #3

nawet jeżeli jest free, nie oznacza to od razu, że może być on wykorzystywany w dalszych utworach