CV w pdf >1MB

Witam,

mam problem z zapisaniem mojego projektu CV do .pdf, tak, aby miał on max 1MB. Chciałabym wysyłać CV mailowo i drukować, więc potrzebuje dobrej rozdzielczości. Jeśli już uzyskuje plik do 1MB - czcionka jest zupełnie niewidoczna, a elementy graficzne rozpikselowane.

Chciałabym uzyskać efekt - wyraźnej czcionki i dobrej grafiki (zdjęć i elementów graficznych). Proszę o radę. Może powinnam używać innego programu?

Nie piszesz z jakiego programu korzystasz … więc nie wiem czy powinnaś użyć innego :wink: Zdjęcie w CV nie musi być “super” jakości, powinno zajmować maly obszar. Po pierwsze - sprawdź w jakim formacie wstawiasz zdjęcie - myślę, że tu tkwi problem. Jeśli jest możiwość skonwertuj do *.png Po drugie - w programie, którego używasz poeksperymentuj z ustawieniami kompresji PDF. Jako inny program możesz użyć LibreOffice -> funkcja eksportu do PDF. Standardowo jedno-dwustronicowe dokumenty tego typu (tekst + grafika) po eksporcie zajmują mi ~40 KB.

Używam Photoshopa, czasem Corela. W każdym razie w corelu liternictwo wychodzi świetnie, w PS niekoniecznie. I nie rozchodzi mi się o zdjęcie, bo czasem go nie wstawiam tylko o inne elementy graficzne.

Witam,

Wg mnie to zbyt skomplikowałeś sobie sprawę. Wprawdzie nie napisałeś co w tym CV masz umieszczone, ale z doświadczenia i opowieści koleżanek i kolegów HR’owców powiem Ci, że CV powyżej 2 stron jest za długie.

Do napisania porządnego zgrabnego CV użyj jakiegoś edytora np. Writera z Open Office’a (lub LibreOffice jak napisał kolega marcin’82). W tym programie jest od razu możliwość eksportu do pdf’a. Jeżeli używasz innego oprogramowania (np. Word’a), które nie ma możliwości eksportu do pdf’a zainstaluj sobie w systemie wirtualną drukarkę np. PDFCreator’a. Drukujesz normalnie tylko wybierasz drukarkę PDF.

Jeżeli chcesz dołączyć swoje jakieś prace np. grafiki to nie rób tego bezpośrednio w CV, tylko zrób oddzielny plik (albo kilka plików) ze swoimi pracami.

Powodzenia.

Word od 2007 ma opcję zapisu w pdf :stuck_out_tongue:

No w końcu nauczyli ten program eksportować do pdf’a :slight_smile: Dzięki za informację i wzbogacenie mojej wiedzy na temat tego produktu. Osobiście nie używam Word’a, albo jeżeli muszę (w pracy) to mam jakąś starszą wersję.

No w takim razie, jolgaw, jeżeli korzystasz z Worda 2007, OO lub LibreOffice to nie ma problemu (nie musisz instalować wirtualnej drukarki), możesz dokument wyeksportować do pdf’a.

Ale :slight_smile: ja wiem jak wyeksportować do pdfa, to nie jest mój problem. Nie o to pytam. Pytam czy wiecie jak zapisać plik w pdfie, żeby zajmował max 1MB, ale żeby był super jakości. Tu chodzi o plik z grafiką i tekstem i żaden word w gre nie wchodzi, gdyby o to chodziło nie pisałabym a forum “Grafika”.

Co to za grafika w CV? Jedyna grafika jaką się umieszcza w CV (wg mnie) to zdjęcie. No chyba, że to jakieś nowe standardy pisania CV.

A tak do rzeczy. Jeżeli całe CV masz jako grafikę i eksportujesz do pdf’a to w 1 MB raczej się nie zmieści. Dlatego polecałem coś w czym tekst nie jest traktowany jako obiekt graficzny.

Może zrób skład w programie Adobe Writer. Tam da się osadzić grafiki pośród tekstu - powinno to zmniejszyć rozmiar, bez widocznego pogarszania jakości.

A poza tym skąd takie ograniczenie 1MB?

Nie wiem jakie są opcje eksportu z Photoshop’a i Corel’a do pdf’a na co masz wpływ. Ale np. w PDFCreator’ze możesz oddzielnie ustawić opcje kompresji tekstów i obrazów różnych typów.

Powodzenia.

Jeśli się nie spłaszczy (zrasteryzuje) tekstu, przy zapisie do PDF normalnie jest osadzana czcionka i wszystko jest git, kompresja i zmiejszanie rozdzielczości wpływa tylko na użyte grafiki. Okno zapisu prawie identyczne jak w InDesignie czy Ilustratorze.

Może problem w jakości tekstu wynika stąd, że jolgaw wszystko spłaszcza? Wtedy całość jest traktowana jako wielka bitmapa i będzie kaszanka przy próbie zapisu strony A4 rozdzielczości 300 dpi i rozmiar mniejszym niż 1 MB.

Dodane 06.07.2011 (Śr) 17:43

Nie, niestety to nie ten problem - nic nie spłaszczam, wtedy w ogóle tracę na jakości.

Ok, dzięki, będę próbować.

Hm, a może przybliż nam, w jaki sposób to wszystko robisz, ogóle jak to CV wygląd? Może jakiś screenshot, albo link do Twojego pliku? Musi to być robione w Photoshopie?