Cybersquatting domeny?

(Fojump) #1

Witam,

mam pewien problem. Otóż kilka dni temu dostałem maila od chińskiego rejestratora domen http://www.fowa-china.com/ w którym było pytanie odnośnie tego, czy nazwa mojej domeny jest zarejestrowana jako znak firmowy mojej firmy i czy mam jakiś związek z firmą która złożyła wniosek o rejestrację domeny którą ja posiadam (tak to przynajmniej zrozumiałem). Odpisałem, że nie jest to zarejestrowane jako znak handlowy i że nie mam nic wspólnego z tamtą firmą. Dostałem kolejnego maila, z którego już niewiele rozumiem... Poniżej treść:

Czy mógłbym prosić, by ktoś dokładnie przetłumaczył o co im chodzi? I co ewentualnie powinienem zrobić (lub co im odpisać), gdyż moja znajomość języka angielskiego wydaje się być niewystarczająca :stuck_out_tongue:

Z góry dzięki za pomoc, pozdrawiam :slight_smile:

(Veers) #2

Rzeczywiście masz problem. Twój filtr antyspamowy nie działa. :smiley:

(Fojump) #3

hm, czyli sugerujesz że to scam? w takim razie gmail dał ciała :stuck_out_tongue: (a do googlowskiego filtra antyspamowego mam zaufanie więc myślałem że raczej to nie jest spam...)

chociaż zastanawiające dla mnie było to, że nigdzie w necie nie znalazłem informacji o firmie która (rzekomo?) chciałaby coś od mojej domeny. ale sam rejestrator domen który do mnie napisał wydaje się być prawdziwym...

więc sam już nie wiem co robić :confused: olać ich? czy odpisać cokolwiek?

boję się trochę, że w końcu okaże się że moja domena zmieni właściciela bez mojej zgody, a tego BARDZO bym nie chciał

(muchozol) #4

Faktycznie strona http://www.fowa-china.com/ nie wygląda na żadną typową spamownie, pytasz czy odpisać, czy nie, to już zależy od ciebie. Ja bym sobie dał spokój.

(Methylz) #5

To raczej dowód na to, że nie są to poważni ludzie. Tego typu emaile pisze się jak dokumenty, a w tych nie używa się potocznych skrótów.

(karololszak) #6

Treść:

Gdyby nie ostatni akapit, wiadomość brzmiała by dosyć 'normalnie' i poważnie, a generalnie chodzi o to, że jakiś podmiot chciał zarejestrować domenę którą Ty masz w posiadaniu [tak wnioskuję z maila], no a Ty powiedziałeś że to Twoje - teraz próbują Cię namówić na to, żeby oni jeszcze raz przerejestrowali domenę, na Ciebie -- IMO próbują albo ją [domenę] od Ciebie wyłudzić, albo próbują wyłudzić Twoje pieniądze (wiadomo, rejestracja domeny kosztuje)..

Co by się przydało:

pierwszy email od nich

Twoja odpowiedź..

(Zoozoolek) #7

Mówiąc krótko, zarejestrowali domenę o takiej samej nazwie z inną końcówką, i ktoś chce od nich kupić tą domenę, lecz oni są tacy mili i piszą do Ciebie czy nie dasz więcej kasy :wink:

Olej!

(Fojump) #8

dzięki wielkie za zainteresowanie i pomoc!

Właśnie mnie też trochę dziwiło że taka firma używa potocznych skrótów w takiej wiadomości...

no więc zacytuję ich (mam nadzieję, że nie łamię przez to jakoś tajemnicy korespondencji czy coś w tym stylu)

pierwsza wiadomość od nich:

najistotniejszy fragment mojej odpowiedzi:

i kolejną wiadomością od nich była ta z pierwszego posta.

co mnie zaintrygowało to to... że wszystkie z domen z tymi innymi końcówkami nie są zarejestrowane (ja mam domene .info)! wciąż można je zarejestrować! wydało mi się to podejrzane, bo gdybym ja np. chciał założyć firmę i zarejestrować sobie domenę, to w pierwszej kolejności rejestrowałbym te wolne a dopiero później starał się o te z innymi końcówkami... a po za tym jak już wspominałem nigdzie nie znalazłem żadnego info nt. "Shor Product Sales Inc"

jako ciekawostkę dodam, że pod domeną z końcówką .com istnieje dosyć duży serwis, jestem ciekaw czy do nich też wysyłali taką wiadomość jak do mnei.. :slight_smile:

pozdrawiam!

(karololszak) #9

Chodzi o to, że ta firma "Shor Product Sales Inc" chce zarejestrować Twoją domenę jako swoją markę (tak jak np. niektóre firmy jako nazwę mają adres swojej strony internetowej) no i chce kupić tą domenę.. Oni pewnie chcą wykupić wszystkie tego rodzaju domeny (tak jak np. google ma dużo domen, a wszystkie prowadzą praktycznie na tą samą stronę - tyle że w innym języku).. Domeny takie jak .info i .com są postrzegane jako międzynarodowe (przynajmniej ja tak sądzę :wink: ) i pewnie dlatego też takie chcą.. I pewnie dlatego, że pod .com istnieje dość duży serwis (jak sam wspomniałeś) .com raczej nie kupią, więc kierują się z prośbą o możliwość zakupu .info

Ja bym im odpowiedział mniej-więcej tak:

Możesz też ich olać, bo generalnie jest tak jak napisał/(a?) zoozool :wink:

(Fojump) #10

chyba im jednak odpiszę. co prawda jestem przyzwyczajony do swojego adresu, mam go już 3 lata i szkoda by było trochę... ale a nuż widelec zaproponują jakieś $$$ z kilkoma zerami po prawej stronie, to bym się musiał zastanowić.. hehe :wink:

jeszcze raz wielkie dzięki, jeśli wyjdzie z tego coś ciekawego napiszę o tym tutaj :slight_smile:

pzdr.