Cyfryzacja a kablówka

Cześć,

Dość dużo słyszy się o cyfryzacji. Moim dostawcą jest UPC. Na 1 tv mam dekoder a na 2 tv mam podłączony kablem. Czy cyfryzacja także dotyczy kablówek? Trochę lipa jak się budzę rano chce obejrzeć wiadomości a tu śnieg…

TV niby wyłapuje ponac 120 kanałów cyfrowych ale co z tego jak są zakodowane i tylko z 3-5 można oglądać…

Raczej tak, ale po stronie dostawcy/usługodawcy (jeśli jeszcze tego nie zrobił), a nie klienta. Jeśli zajdzie potrzeba zmiany dekodera, to przyślą/wymienią Tobie na odpowiedni. Co do ostatniego zdania, nie masz najwyraźniej wykupionych, a te 3-5 masz w standardzie do podpisanej umowy.

Cyfryzacja nie dotyczy kablówek, tylko nadawania naziemnego.

W kablówce nie może być śnieżenia.Jest czysty sygnał.

Śnieżenie występuje przy odbiorze telewizji analogowej gdy nie ma odpowiednio zainstalowanej anteny.

w UPC analog masz i tak powinno zostac aktualnie z 67 bodajze masz juz tylko 50 programów

do cyfrówki dodali parę dni temu parę nowych programów puki co nic sie nie powinno zmienić w tej kwestii

takze mozesz spać spokojnie

a cyfryzacja swoja drogą bedzie szła

Cyfryzacja dotyczy tylko tych,którzy odbierają sygnał analogowy ze zwykłej anteny naziemnej,a nie mają urządzenia z dekoderem mpeg4 i AC3 E-AC3,oni muszą dokupić albo tuner w formie przystawki STB (ok. 150-160 zł),albo wymienić TV na odbiornik z wbudowanym dekoderem mpeg4 AC3 E-AC3,w rejonie Katowic działają już wszystkie 3 multiplexy

Muszę się z tobą nie zgodzić, o ile drugie zdanie jest prawidłowe o tyle to pierwsze jest błędne.

Zakłócenia obrazu przy odbiorze analogowym mogą występować zarówno przy odbiorze z anteny jak i z kablówki.

Aby nie było śnieżenia sygnał musi być odpowiednio mocny ale z drugiej strony jeśli sygnał będzie za mocny to też pojawią się zakłucenia (mają one wtedy postać ukośnych pasów).

W przypadku kablówki jest z pozoru łatwiej niż w przypadku odbioru z powietrza bo sygnał idzie kablem ale kiepski kabel, byle jakie rozgałęziacze i źle zarobione końcówki mogą znacznie pogorszyć odbiór.

Sam wzywałem speców od mojej kablówki bo miałem zakłucenia na obrazie i najpierw wymienili całe okablowanie a potem jak się okazało że nie to jest przyczyną przez ponad godzinę regulowali siłę sygnału.

Co do samej ogólnej cyfryzacji to dotyczy to tylko sygnału cyfrowej tv naziemnej, operatorzy kablowi sami decydują co oferują klientom i z tego co wiem to jedni oferują tylko tv analogową, inni analogową i cyfrową a jeszcze inni tylko cyfrową.

A jeśli chodzi o sam sygnał cyfrowy w kablówce to niektórzy operatorzy oferują cyfrową tv kablową (DVB-C) inni jako dodatek do oferty analogowej dołączają sygnał naziemnej tv cyfrowej (DVB-T) a jeszcze inni mają w ofercie i jedno i drugie.

Co do UPC to akurat ja nie korzystam z ich oferty ale o ile mi wiadomo to oferują sygnał analogowy oraz sygnał DVB-C.

Taaaa oferują… teoretycznie TAK ale w praktyce NIE dadzą Ci klucza do telewizora aby odkodować kanałów… Tylko będą ci na siłe wciskać dekoder…

Więc nie czaję po co TV mają kieszenie na karty…

U mnie w Pile 2 operatorów kablówki robi tak

  1. Masz nowy TV i masz miejsca na karte to dają karte

  2. Masz starszy TV to daja dekoder.

  3. Jak masz dekoder i kupisz nowy TV to bezpłatnie wymieniają na karte. Znam u mnie osoby co mają te karty i bez problemów im to chodzi. Lepsze to niż 2 pilotami się posługiwać TV i dekodera:D

upc tak nie robi…

W Łodzi jeden z operatorów w ogóle nie koduje sygnału w DVB-C - a więc żadna karta nie jest potrzebna. Jeśli telewizor obsługuje DVB-C, wystarczy podpiąć kabel antenowy.

ogólnie rzecz biorąc to w kablówkach czy jak sama nazwa wskazuje telewizjach cyfrowych większość ludzi odbiera telewizję cyfrową i oni raczej nie zamienią tego na DVB-T. Mam Nkę. 40 programów HD. Nie potrzebuje darmowej cyfryzacji bo już ją zrobiłem dobre kilka lat temu.

Dodane 03.09.2012 (Pn) 19:54

lepszy jest dekoder bo karta jeśli się nie mylę nie oferuje podłączenia do neta i nie masz VOD. A to duży minus jak dla mnie. A nie wszyscy też mają smart tv, które w porównaniu z dekoderem ma mniej funkcjonalności na chwilę obecna

Nie czytałem całości, ale:

Sygnał cyfrowy z kablówki jest w standardzie DVB-C, naziemny w DVB-T, a satelitarny w DVB-S.

Cyfryzacja dotyczy wszystkiego - kablówki, satelity, sygnału naziemnego itp. Najdawniej odbyło się to w przypadku odbiorników satelitarnych (mam jeszcze w domu stary analogowy odbiornik PACE). W przypadku kablówek jeśli masz dekoder to znaczy że w kablówce nadawany jest sygnał cyfrowy. Zazwyczaj nadawany jest też analogowy np. u mnie.

Niektóre TV mają wbudowany dekoder DVB-C, wtedy wystarczy wpiąć wpiąć kartę CI, ale nie zawsze to działa, bo dostawca może przypisać nr dekodera do karty i nie chcieć zmienić tego nr na twój.

zgadza się. Przy czym cyfryzację to ja miałem w moim domu dobre kilka lat temu. Teraz wymuszają cyfryzację u tych którzy mają telewizory podpięte do starych analogowych anten. Kablówki mogą owszem nadawać analogowo, ale sam sygnał pewnie jest przetwarzany i tak z cyfrowego tylko w mneijszej rozdzielczości i kijowatej rozdziałce. Część osób mając kablówke ma własnie już telewizję cyfrową i “cyfryzacja” też ich nie dotyczy. W platformach cyfrowych np. N-ka - tutaj wszyscy mają cyfrową telewizję.

Antena nie ma znaczenia, ważny jest sprzęt odbiorczy (telewizor/tuner). Zwracam na to uwagę, bo producenci i sprzedawcy anten czasem wprowadzają ludzi w błąd. Dla anteny to bez różnicy, czy odbiera sygnał analogowy, czy cyfrowy - dla niej to taka sama fala.

Kc21, nie do końca, w przypadku anten zbiorczych w blokach może być filtr tylko na pasmo na którym nadawane są kanały analogowe, który wytnie te 3 muxy.

To nie filtry tylko przemienniki które są zaszłością z lat gdzie telewizory nie były przystosowane do odbioru na kanałach od 21 do 60 i przemiennik przekierowywał sygnał z kanałów wysokich na niskie. Niestety prawdą jest to że mogą one uniemożliwić odbieranie częstotliwości na których nadany jest sygnał z Muxów, dlatego instalacje te wymagają przeróbki.

tak wiem, piszę tylko o tym że cyfryzacja ma sens u osób które korzystają z analogu i nie posiadają sprzętu dekodującego takiego jakiego daje np. platforma N.

Nkę odbierzesz zwykłą anteną?

Zwykłą anteną satelitarną. Taką samą jaką odbierało się analogowy sygnał satelitarny.

A jak się uprzeć, to dałoby się i odbierać DVB-T anteną przeznaczoną do TV satelitarnej. W przypadku DVB-T z takim rozwiązaniem się nie spotkałem, ale popularne jest w paśmie Wi-Fi (gdzie stosuje się również zwykłe anteny Yagi - takie same, jak typowe do telewizji naziemnej).