Czarne jpeg-i po zapisie

Witam
Kilka dni temu wyciągnąłem komputer na którym dawno nie pracowałem na kompie jest windows 7 Profesjonal plus programy graficzne komputer był używany wyłącznie do obróbki foto . W tej chwili zapisując obrobione zdjęcie do jpega zdjęcie jest w zasadzie czarne tzn w programie graficznym wygląda super po zapisaniu-masakra. Nawet z painta dzieje się to samo. Monitor skalibrowany. Nic nie było grzebane w oprogramowaniu. Co może być nie tak ?

A czym otwierasz zdjęcie po zapisaniu?

Sterowniki graficzne zainstalowane ?

Przecież te do obrazu 800x600 od MS nie zrobią ze każdy JPG będzie czarny.

Dziwny profil kolorów Photoshop raczej zachowa kontur obrazu - mam przykładowo ciemno niebieski co poprawnie wyświetla się tylko w Firefox (Chrome, IfranView i Paint generują zniekształcone kolory ale nie plamę).

Za mało szczegółów podałeś. Czym zapisujesz (pomijając tego mspaint), z jakimi konkretnie ustawieniami JPEG. Czym otwierasz owe *.jpg. I czy nie mylisz JPEG z JPEG2000?

Jeśli otwierasz przeglądarką zdjęć wbudowaną w Windows 7 to ta ma problemy z profilami kolorów. Te z Windows 10 i 11 są jeszcze uboższe.

Mam zainstalowane sterowniki , otwieram standardową przeglądarką Windowsa (zawsze tak robiłem i było ok ) programy to photoshop, lightroom zapis do JPEG. na miniaturkach wszystko jest ok.

A jak w Paincie namalujesz coś, to też JPG robi się czarne zaraz po zapisie?

Może masz wirusa co robi podśmiechujki z koloryzowaniem „jpg” na kolor czarny.


Niby można się pobawić z rozszerzeniem pliku np. .jfif czy .jpe jak wirus jest „głupi” i ma tylko wariant skanujący .jpg i .jpeg. Jak jest wyrafinowany to pewnie sprawdza nagłówek a nie rozszerzenie.

A jak otwierasz Photoshopem zapisany chwilę wcześniej obrazek to tez jest czarny?

Co ciekawe problem pojawia się na wielu JPEG-ach nie tylko na tych co teraz zapisałem, co ciekawe po wrzuceniu z powrotem do np PS ciemnego zdjęcia (jpeg)w PS jest ideale takie jak po obróbce, teraz już kompletnie nic nie rozumie. Jeszcze jedna rzecz którą przeoczyłem , jak wspomniałem we wstępie komp był długi czas nie używany w zasadzie to bardzo sporadycznie padła mi w nim karta graficzna i wtedy pojawiły się problemy tzn podłączyłem monitor pod kartę wbudowana, ale nie wiem czy to by był powód.
Po Przeniesieniu obrobionych zdjec (tych zepsutych) na inny komputer sa wyswietane poprawnie tak jak w PS.

Czyli problem jest z przeglądarką zdjęć. Zainstaluj alternatywną np. IrfanView i po kłopocie

Albo odpal sfc /scannow kilka razy z CMD odpalonego jako administrator i może się naprawi systemowa PhotoViewer.dll.

Dziękuję Wszystkim za pomoc problemem sie okazała przeglądarka Windowsa.