Czarne okna i brak napisów w Windows XP

Po raz pierwszy spotkałem się z problemem którego nie umiem rozwiązać.
Na laptopie Compaq Presario R3000 z Windows XP SP3 po uruchomieniu nie ma napisów, okna są czarne i bez ikon, brak także paska zadań. O dziwo na pulpicie ikony i napisy są. Okna ustawień menu dialogowe itp. są czarne.
Dziadek, który używa laptopa wspominał coś o tym że próbował ustawić jasność ekranu i coś namieszał.
Tryb awaryjny i ostatnia dobra konfiguracja nie daje efektu.
Antywirus nic nie wykrywa. Co dalej robić?
Nie mam pojęcia co on mógł przestawić, nie kojarzę żadnej opcji tego typu. Format czy próbować z tym walczyć jeszcze?

Sprawdź czy w tym okienku do konfiguracji wyglądu wszystko się zgadza

Zobacz też czy schemat kolorów nie jest ustawiony na jeden z tych kontrastowych

XP Foto 16

W tym oknie (jak we wszystkich innych) nic nie widać. Po prostu czarny prostokąt i tyle.
Zapomniałem napisać. Tapeta też jest czarna.

Sprawdź opcją przywracania systemu restore, może będzie punkt kontrolny sprzed zabawy dziadka :older_man:.

Stwórz nowego użytkownika i sprawdź, czy tam też będzie problem.

@krystian3w nie da się wejść do tej opcji w ogóle. Wyświetla się tylko czarne okno i ikonka dysku. Nic poza tym.

@anon741072 nie mam możliwości zrobienia tego, bo w ustawieniach użytkownika są same ikony bez żadnych napisów ani okien dialogowych czy przycisków.

Wygląda to jakby wysypały się kompozycje, tylko że tam była standardowa kompozycja XP… Bez sensu.

To w trybie awaryjnym z obsługą wiersza poleceń.

Za raz znajdę jak w cmd zrobić konto.


Krok 1: Opcjonalny jak wybierzesz "tryb awaryjny z obsługą wiersza poleceń""

Krok 1: Otwórz okno dialogowe CMD

W systemie Windows XP kliknij Start, następnie otwórz Uruchom … i wpisz “cmd” i kliknij OK.

(On Windows Vista or Windows 7, click Start, search for “cmd” and press Enter)


Krok 2: Dodaj nazwę użytkownika i hasło

Teraz w oknie wiersza polecenia wpisz:

net user /add [username] [password]

Naciśnij enter. Oto przykład:

How to Create an Admin User Account Using CMD Prompt (Windows)


Krok 3: Dodaj jako administratora

Teraz wpisz:

new localgroup administrators [username] /add

Naciśnij enter. Oto przykład:

How to Create an Admin User Account Using CMD Prompt (Windows)

Gotowe!

Dziadek przez przypadek miał wypadek, daj mu piwo.
Gdy chciał rozjaśnić ekran i coś namieszał, to mu przywróć wartości domyślne:


Chyba, że to nvidia, czy inna grafika, to znajdziesz ustawienia korekcji kolorów i przywrócisz domyślne ustawienia.

W XP - usługa kompozycje - wyłączona. Rozumiem, że ustawione czarne litery w czarnym oknie, to ich nie widać.
Trzeba pobawić się zaawansowanymi opcjami wyglądu, dobierać rodzaj czcionek wielkość i kolor: