Czarne pasy po bokach w grach


(Zaylen) #1

Witam,

jako że dawno w nic nie grałem zainstalowałem ostatnio D2 LoD. Po bokach ekranu czarne pasy. Myślałem, że to wina gry i jej zgodności, ale by się upewnić zainstalowałem też Stronghold Crusader Extreme. Przy tej instalacji zainstalowałem też DirectX 9.0 i też są czarne pasy po bokach! Czyli problem jest w komputerze, nie grach. Gdzie i jaki?


(majcovsky) #2

D2 nie było pisane z myślą o rozdzielczościach panoramicznych - nie wiem jak to jest, że trudno każdemu dogodzić - mnie zawsze denerwuje, jak obraz jest rozciągany do natywnych proporcji monitora... :wink:


(Zaylen) #3

Nie mam panoramicznego monitora - zwykły, gram na nim w obie gry od wielu lat i wystąpiło to pierwszy raz.

-- Dodane 03.07.2012 (Wt) 12:04 --

Zdjęcie monitora podczas gry


(Piotrkijak) #4

To jest zwykły monitor CRT. Sprawdź w grze ustawienia grafiki, być może w nich jest zła częstotliwość odświeżania ustawiona, bo taki efekt jest jak jest ustawiona mniejsza niż maksymalna jaką obsługuje monitor. Jeżeli będzie ok, to prostu wejdź w menu monitora i poprzez jego ustawienia rozciągnij obraz i już będzie ok, jednak mimo wszystko sugerowałbym wywalić na śmietnik tego starocia i zainwestować w LCD, ponieważ są takie monitory LCD, które automatycznie rozciągają obraz na cały ekran, a jak tego nie zrobi, wystarczy nacisnąć jeden przycisk i już jest ok. Ja właśnie mam monitor z taką opcją i ani razu nie miałem problemu z pasami.


(Atis) #5

Możesz spróbować tego sposobu:

Start -> Uruchom (logo Windows + R) -> wpisz: dxdiag

Więcej pomocy -> Zastąp -> Wartość zastępcza -> Wpisz częstotliwość jaką masz ustawioną w systemie


(Zaylen) #6

Chciałbym to zrobić, gdybym mógł - ani w Stronghold, ani w D2 nie ma ustawień częstotliwości odświeżania.

W ustawieniach jest taka opcja

http://w38.wrzuta.pl/obraz/8T0mUuMXPsi/ ... -03_185757

Czy jak ta opcja "Ukryj tryby..." jest zaznaczona to dobrze?

Chodzi o to menu właczane przyciskami które są na nim? P

Gdyby tylko było mnie stać. Jaki jest Twój model monitora i cena?


(Piotrkijak) #7

Tak

Asus VH192D. Najtaniej kupisz go na Allegro przez kup teraz za 319 + koszty wysyłki, ale nie wiem czy nie kupisz jakiegoś innego monitora z tą funkcją taniej - akurat nie siedzę w monitorach, tak więc ciężko mi się tutaj wypowiedzieć.

-- Dodane mniej niż minutę temu --

Tak. Swoją drogą ustawienia Windowsa nic do tego nie mają, bo jakby miały, to na pulpicie też miałbyś pasy.


(ra-v) #8

W monitorach CRT zapamiętywał ustawienia rozciągnięcia i położenia obrazu dla kilku rozdzielczości. Na moim starym IBM więc przy takim efekcie zmieniłem ustawienia i było ok (chyba miał pamięć 5 rozdzielczości).


(Zaylen) #9

Kręcenie monitorem nic nie dało, już jest na full, zresztą problem dotyczy tylko gier. Co jeszcze mogę zrobić? Grzebanie w CCC pomoże?

W dodatku teraz podczas gry monitor piszczy. Spotkaliście się z czymś takim?


(Piotrkijak) #10

Skoro piszczy, to po mojemu szlag go pomału trafia.


(Zaylen) #11

To możliwe, ma 8 lat a dotąd piszczał tylko przy grach z rozbudowaną grafiką. Ale żeby przy takich starych? Póki co przestał.

Można coś jeszcze zrobić w sprawie tych pasów? Np. pogrzebać w CCC?


(ra-v) #12

Niektóre monitory nie mają blokad na częstotliwości których teoretycznie nie obsługują, stąd czasem taki pisk. Ale faktycznie może już coś się wypala.


(Zaylen) #13

Już dwa razy owe pasy pojawiły się nie w grze, lecz tylko na ekranie. W dodatku nie można było ukryć trybów(szczegóły w załączniku). Restart przywrócił normalny stan. Co wy na to?

http://w463.wrzuta.pl/obraz/6jxEDmlj6pB ... -08_111400