Czarne pasy po bokach w grach

Witam,

jako że dawno w nic nie grałem zainstalowałem ostatnio D2 LoD. Po bokach ekranu czarne pasy. Myślałem, że to wina gry i jej zgodności, ale by się upewnić zainstalowałem też Stronghold Crusader Extreme. Przy tej instalacji zainstalowałem też DirectX 9.0 i też są czarne pasy po bokach! Czyli problem jest w komputerze, nie grach. Gdzie i jaki?

D2 nie było pisane z myślą o rozdzielczościach panoramicznych - nie wiem jak to jest, że trudno każdemu dogodzić - mnie zawsze denerwuje, jak obraz jest rozciągany do natywnych proporcji monitora… :wink:

Nie mam panoramicznego monitora - zwykły, gram na nim w obie gry od wielu lat i wystąpiło to pierwszy raz.

Dodane 03.07.2012 (Wt) 12:04

Zdjęcie monitora podczas gry

http://w694.wrzuta.pl/obraz/83yzjLrnVjO/monitor1

To jest zwykły monitor CRT. Sprawdź w grze ustawienia grafiki, być może w nich jest zła częstotliwość odświeżania ustawiona, bo taki efekt jest jak jest ustawiona mniejsza niż maksymalna jaką obsługuje monitor. Jeżeli będzie ok, to prostu wejdź w menu monitora i poprzez jego ustawienia rozciągnij obraz i już będzie ok, jednak mimo wszystko sugerowałbym wywalić na śmietnik tego starocia i zainwestować w LCD, ponieważ są takie monitory LCD, które automatycznie rozciągają obraz na cały ekran, a jak tego nie zrobi, wystarczy nacisnąć jeden przycisk i już jest ok. Ja właśnie mam monitor z taką opcją i ani razu nie miałem problemu z pasami.

Możesz spróbować tego sposobu:

Start -> Uruchom (logo Windows + R) -> wpisz: dxdiag

Więcej pomocy -> Zastąp -> Wartość zastępcza -> Wpisz częstotliwość jaką masz ustawioną w systemie

Chciałbym to zrobić, gdybym mógł - ani w Stronghold, ani w D2 nie ma ustawień częstotliwości odświeżania.

W ustawieniach jest taka opcja

http://w38.wrzuta.pl/obraz/8T0mUuMXPsi/ … -03_185757

Czy jak ta opcja “Ukryj tryby…” jest zaznaczona to dobrze?

Chodzi o to menu właczane przyciskami które są na nim? P

Gdyby tylko było mnie stać. Jaki jest Twój model monitora i cena?

Tak

Asus VH192D. Najtaniej kupisz go na Allegro przez kup teraz za 319 + koszty wysyłki, ale nie wiem czy nie kupisz jakiegoś innego monitora z tą funkcją taniej - akurat nie siedzę w monitorach, tak więc ciężko mi się tutaj wypowiedzieć.

Dodane mniej niż minutę temu

Tak. Swoją drogą ustawienia Windowsa nic do tego nie mają, bo jakby miały, to na pulpicie też miałbyś pasy.

W monitorach CRT zapamiętywał ustawienia rozciągnięcia i położenia obrazu dla kilku rozdzielczości. Na moim starym IBM więc przy takim efekcie zmieniłem ustawienia i było ok (chyba miał pamięć 5 rozdzielczości).

Kręcenie monitorem nic nie dało, już jest na full, zresztą problem dotyczy tylko gier. Co jeszcze mogę zrobić? Grzebanie w CCC pomoże?

W dodatku teraz podczas gry monitor piszczy. Spotkaliście się z czymś takim?

Skoro piszczy, to po mojemu szlag go pomału trafia.

To możliwe, ma 8 lat a dotąd piszczał tylko przy grach z rozbudowaną grafiką. Ale żeby przy takich starych? Póki co przestał.

Można coś jeszcze zrobić w sprawie tych pasów? Np. pogrzebać w CCC?

Niektóre monitory nie mają blokad na częstotliwości których teoretycznie nie obsługują, stąd czasem taki pisk. Ale faktycznie może już coś się wypala.

Już dwa razy owe pasy pojawiły się nie w grze, lecz tylko na ekranie. W dodatku nie można było ukryć trybów(szczegóły w załączniku). Restart przywrócił normalny stan. Co wy na to?

http://w463.wrzuta.pl/obraz/6jxEDmlj6pB … -08_111400