Czarne tło przy użyciu inteligentnych nożyc w Gimpie


(zgredzio) #1

Witam! Postanowiłem wyciąć twarz ze zdjecia za pomocą tego narzędzia. Wcześniej dodałem przed tłem przezroczystą warstwę i kanał alfa. Na Ubuntu wszystko poszło dobrze, ale na XP cały czas kopiuje mi twarz z czarnym tłem. Jak się tego pozbyć?


(DobryLuk) #2

Nie bardzo rozumiem o co Ci chodzi. Opisz bardziej szczegółowo i obrazowo.

Jak chcesz wyciąć za pomocą inteligentnych nożyc (metoda średnio dokładna), to po prostu na warstwie z osobą objeżdżasz całą twarz i gdy obwód się zamknie, klikasz w środku tworząc zaznaczenie. Teraz możesz wyciąć [Ctrl+X] lub skopiować [Ctrl+C] twarz i wkleić [Ctrl+V] na inną warstw lub do innego pliku.

Inteligentne nożyce działają na podobnej zasadzie jak inne narzędzia selekcji, więc jeśli innymi metodami nie było problemu to i tą być nie powinno.


(zgredzio) #3

I w taki sposób to robiłem i nadal nie wiem, czemu tak mam. Na Ubuntu jest ok, a na XP nie. Jak włączę XP to wkleję fragment zdjęcia, żeby to zobrazować.

PS Jakie są dokładniejsze metody?


(DobryLuk) #4

Najdokładniejszą metodą selekcji w GIMPie jest zaznaczenie ze ścieżki. Niemniej jednak posługiwanie się ścieżkami wymaga odrobiny wprawy.

A co do Twojego problemu - spróbuj warstwę z twarzą zduplikować, następnie warstwę oryginału usuń i wtedy powtórz zaznaczenie za pomocą nożyc tak jak opisałem wyżej. GIMP pierwszą tworzoną warstwę traktuje jako TŁO (pogrubiony napis nazwy warstwy) i w niej nie da się uzyskać przezroczystości. Natomiast gdy zduplikujesz tą warstwę powinno już być OK. Być może to rozwiąże Twój problem - warto spróbować.


(zgredzio) #5

Juz sam nie wiem, co robić. Po ponownej instalacji nadal jest tak samo.

Inteligentne nożyce:

1ea8eef9f94d0e83m.jpg

Ścieżki:

22bedd888e99c3e4m.jpg


(DobryLuk) #6

Zrób screena z oknem warstw - chcę zobaczyć jak to u Ciebie wygląda.

A przy okazji poczytaj:

http://serwis.magazynyinternetowe.pl/artykul/721,1,634,kurs_gimp_od_podstaw_cz_3.html

http://www.gim1.polkowice.pl/edukacja/gimp/selekcje_maski_kanaly.html

http://docs.gimp.org/pl/gimp-tools-selection.html


(zgredzio) #7

Pierwszy obraz:

977859fe09ab6ba3.jpg

Drugi:

e76420b561c53c2f.jpg

Raz udało mi się tak zrobić, że tło było przezroczyste po zmianie domyślnego tła, ale po następnym uruchomieniu programu dalej to samo.


(DobryLuk) #8

Niestety nie mam pojęcia co może stać za tym niefortunnym czarnym tłem. Po screenach widać, że wszystko robisz dobrze, więc nie wiem w czym może być problem. Może sprawdź czy masz ustawiony tryb RGB (Obraz > Tryb > RGB), ale zakładam, że masz i problem tkwi gdzie indziej. Jest jeszcze jedno co mi przychodzi do głowy, czy bezpośrednio po wklejeniu obrazu klikasz w przycisk "tworzenia nowej warstwy", jeśli nie to spróbuj. Innych pomysłów w tym momencie nie mam.