Czarne wycięcia na ekranie podczas oglądania

Witam serdecznie,
Od niedawna posiadam S10 i zauważyłem, że na gdy oglądam Netflix/Twitch/YouTube to ekran gdy jestem w trybie pełnoekranowym z prawej i lewej strony jest czarny tak jakby system nie wykrywał tam obrazu pomimo tego, że jak jestem na pulpicie to cały ekran jest odczytywany prawidłowo, dowiedziałem się przez przegląd internetu że to przez ten aparat który jest na wyświetlaczu. Czy jest opcja abym mógł jakoś rozciągnąć lub cokolwiek zrobić aby zniwelować te czarne paski po bokach? Średnio się coś ogląda jak z 20% ekranu po bokach jest ciemna.

Ekran 19:9? YouTube pozwala gestem rozciągania uciąć z góry i dołu by obraz 16:9 pasował do 19:9.

Na moje zostaje ciach z góry i dołu lub te pasy.

Może ktoś ci doradzi jak rozciągnąć a nie uciąć i mieć 4K na Netflix.

1 polubienie

To nie problem tylko Samsunga. Do YouTube, akurat zrobili fixa, żeby rozciągało, do wielu innych aplikacji najwyraźniej nie. Wideo jest w proporcjach 16:9, a ekran 19:9, więc widać pasy w aplikacjach, które nie są przez Samsunga odexowane.

W przypadku Netflixa nic nie poradzisz. Jeżeli chodzi o Twitch to spróbuj w innych nieoficjalnych klientach twitch np. OpenSourcowy Twire dostępny na platformie F-droid:
https://f-droid.org/packages/com.perflyst.twire/

(pogrzeb tam w opcjach, bo wiele rzeczy można zmienić)

Idealnie by było jeżeli stream do zewnętrznego odtwarzacza można by wyprowadzić np. do VLC. Tam jest opcja “Dopasuj idealnie” i wtedy obraz rozciąga.

1 polubienie

A da się jakoś zrobić żeby zmniejszyć jakość czy cokolwiek, ale żeby nie było tych pasków? Czy to kwestia ekranu i nic nie idzie z tym zrobić, bo dziwne dla mnie jest, że pulpit jest normalnie odtwarzany na całym wyświetlaczu a film nie.

Musisz kopiować URL-e YouTube do polecanego VLC lub może NewPipe to ma ogarnięte lepiej od Google (rozciąganie zamiast zoomu z ucięciem od góry i dołu).

1 polubienie

Okej a są jakieś informacje o tym czy coś z tym robią żeby nie były potrzebne takie programy tylko w samej aplikacji działało to jak powinno?

To zależy nie tylko od samego Samsunga, ale i od producentów aplikacji Twitch, Netflix, to z nimi przede wszystkim musi się dogadać.

1 polubienie

@Domker Dlaczego Samsung musiałby się dogadywać z tymi firmami, to nie tak że zrobią funkcję która by temu zaradzała?

Bo implementacja wymaga, albo ruchu ze strony tych firm, aby ich aplikacja potrafiła przeskalować materiał wideo do odpowiednich proporcji ekranu, albo wymaga zgody, aby to Samsung odexował (upraszczając zmodyfikował) ich aplikacje, aby wymusić rozciągnięcie obrazu.

Xiaomi zrobiło to trochę mniej eleganckim sposobem, ale nie będę wnikał w szczegóły techniczne.

1 polubienie

Okej dziękuję za wytłumaczenie, jeszcze jedna sprawa z tym Twitchem to jak pobiorę Twire to czy tam będę mógł oglądać na żywo czy tylko zapisy z live?

Na żywo też. Co więcej stream poprzez kliknięcie w prawym górnym rogu można przekazać na zewnętrzny player np. VLC.

1 polubienie

Jeżeli ściągnę z Netflixa coś co chciałbym obejrzeć i odpalę to VLC to czy tam będę mógł zrobić tak aby nie było tych pasków?

Netflix szyfruje wideo. Poza oficjalną aplikacją nie obejrzysz.

1 polubienie

Ok rozumiem, nigdy nie pobierałem to nie wiem. Dziękuję Wam za pomoc.