Czarny ekran brak biosu

(Enjama88) #1

Witam

Namieszałem strasznie

Miałem win10 zainstalowany na uefi
Chciałem zmienić i zainstalowac win7 z plyty przez uefi, ale nie startowało, zmieniłem na uefi+legacy
Zmienilem kolejność botowania dałem pierwszy cd, ale wyskoczylo mi po restarcie

“Reboot and select proper boot device or insert boot media in selected boot device”

Na klikanie w klawiature nic nie reagowal, ctrl+alt+del tez nie
Wyłączyłem wypiąlem jedna kosc ram i wyjąłem baterie na chwile z plyty …

Teraz nic nie startuje czarny ekran
Dodam że plyta to msi h81m-p33
Bardzo prosze o pomoc jak to odkręcić teraz

Mam 3 dyski, na jednym ssd był system
Klawiaturę mam bezprzewodowa na usb, ale po kablu usb to samo było

Pomocy

(Astor44) #2

Czy nadal nie reaguje? Szczególnie klawisze Delete, F2, Esc.

(Enjama88) #3

Po włączeniu monitor nie podswietla się, komputer nie daje obrazu wogole na monitor
Po dsub i dvi to samo, baterie wyciaglem na 5 min i zwarlem na włożonej bateri cmos na 10 sek.

Nic to nie dało

Wyczytałem że można zrobić recovery biosu przez usb, nagrałem na fat32 plik biosu i mam niby odlączyc wszystkie napedy i dvd i podłączyc usb z tyłu

Wątpie że to coś da, bo nie ma obrazu na monitorze w ogole
Da się odratowac tą plyte ? najgorsze ze nie sknocilem nic przy aktualizacji bo jej nie robiłem nigdy.

Najdziwniejsze dlaczego nic nie widac na ekranie ? może to przez ten fastboot i uefi

(Astor44) #4

Pytałem czy klawiatura reaguje podczas startu komputera? Czy da się wejść do BIOSu?

(seryjny66) #5

Zobacz czy dobrze włożyłeś RAM. Wyjmij i włóż jeszcze raz

(Enjama88) #6

Nie idzie wejsc

Windows10 był instalowany w uefi i zeby wejsc do biosu musialbym właczyc system i tam ustawic aby po restarcie odpalił się bios.

Przyciskam del i nic… ale chyba nic z tego nie będzie bo tak jak mowie przy wlączeniu kompa nie slychac pikniecia bios aby monitor sie nie podswietla

(Astor44) #7

Wykonaj radę wyżej, zostaw najlepiej tylko jedną pamięć w slocie najbliższym procesorowi.
Ponadto poszukaj zaraz obok baterii gniazda JBAT1 z dwoma gołymi pinami, wyłącz komputer kompletnie z sieci 230V i nie tylko wyjmij baterię, ale również zewrzyj na kilka sekund czymś metalowym te dwa piny w gnieździe JBAT1.
Wszystko zmontuj i próbuj dalej. W tej płycie do BIOSu wchodzi się z klawisza Delete, lub przez użycie przycisku GO2BIOS na płycie głównej i ponowne wykonanie startu komputera . Nie wiem jednak czy masz u siebie taki przycisk, ponieważ jest opcjonalny.
PS. Do czasu uruchomienia komputera radzę odłączyć wszelkie przewody z dwóch dysków, na których nie ma być systemu. Podłączyć je dopiero po prawidłowym uruchomieniu (zainstalowaniu) systemu na dysku SSD.

(Enjama88) #8

@Astor44 Uratowałeś mi dzień :smiley:

Niby robiłem reset cmos ale z włożoną baterią
Teraz zrobiłem na wyjętej i wszystko śmiga, ustawiłem tryb uefi i odpowiedni boot manager i windows odpalił bez problemu.

Ps. dodam że nawet 40 min bez baterii tez nic nie dało.

Chciałem zmienić na win7 bo mam sporo bluescreen i w chrome co chwile mam komunikat "kurza twarz"
Domyślam się że to przez dołożoną kość ram ;/ niby takie same parametry ma jak ta pierwsza, jedynie innej firmy.
Zostawiłem teraz starą kość 4gb i zobacze czy dalej będą bsody

Dzięki jeszcze raz…

Ps2 Jest możliwa instalacja win7 z dvd przez uefi ? Mam oryginalną płyte 32&64 bit win7 ale nie chciało mi wystartować jej

(Astor44) #9

Spróbuj przy włożonej tej płycie instalacyjnej uruchomić (zrestartować) komputer, naciskając pulsacyjnie klawisz F11. Powinno się pojawić menu startowe. Tam wybierz napęd CD/DVD.