Czarny ekran na monitorze i "pyk" w głośnikach

Cześć! Nie jestem pewny czy w dobrym dziale forum to piszę ale problem jest dość złożony. Od pewnego czasu podczas włączania światła do piwnicy na sekundkę ekran monitora robi się czarny oraz słychać charakterystyczne “pyk” w głośnikach. Włącznik został wymieniony, bo był stary i jakieś zwarcie robił ale problem z monitorem nie zniknął, ba jeszcze się nasilił. Po pewnym czasie zauważyłem, że ekran robi się czarny również gdy lodówka zaczyna pracować. Mieszkam w domku jednorodzinnym, w którym instalacja nie ma uziemienia. Ostatnio spalił mi się zasilacz w komputerze ale raczej nie sądzę, żeby to było z tym związane. Monitor mam podłączony poprzez HDMI do komputera z nowym zasilaczem, a w monitorze mam też tuner telewizyjny przez co mogę oglądać naziemną telewizję. Wspominam o tym dlatego, bo mając włączoną telewizję w małym okienku (Picture in Picture) obraz z komputera podczas włączania światła do piwnicy robi się czarny, natomiast małe okienko od telewizji - nie. Potrzebowałem również nowej listwy, dlatego kupiłem listwę przeciwprzepięciową na 8 ale nic to nie zmieniło. Chciałbym dowiedzieć się dlaczego tak się dzieje, że tylko obraz z HDMI robi się czarny oraz jak w miarę tanim kosztem pozbyć się problemu. Awaryjny zasilacz UPS raczej rozwiązałby problem, ale pewnie da się taniej. Liczę na Waszą pomoc! Pozdrawiam, Banan =)

Powodem “pyknięć” jest złe ekranowanie przewodów nie koniecznie sieci elektrycznej. Jeżeli PIP jest hardwarowy to powodem gaśnięcia ekranu może być jednak zasilacz, uszkodzona karta graficzna bądź kabel HDMI. Spróbuj wyeliminować choć jeden z elementów np podłącz monitor innym kablem. Może też pod inne złącze. Stawiam jednak na kabel.

…zacznę od tego, że nie jest konieczne uziemianie komputera wystarczy go zerować. W tym celu trzeba wymienić stare gniazdko naścienne na na takie z bolcem uziemiającym i podłączyć do bolca zero robocze sieci 230V. Najprościej jest go zlokalizować próbnikiem fazy. Dołączony próbnik do fazy świeci a do zera nie świeci.

http://tnij.at/12444

http://tnij.at/12445

 


A na początek zmień gniazdo zasilania 230 V dla kompa i sprawdź.

 

No i trzeba by było kompa przenieść gdzieś ? na dobrą instalację 230V i sprawdzić i wtedy wiadomo, czy to komp, czy instalacja 230V.

Xanthia na to wygląda, że chyba miałaś rację. Ściągnąłem monitor na podłogę i podłączyłem krótszym HDMI i przy okazji przypomniałem sobie, że głośniki są podłączone do monitora, żeby dźwięk przechodził przez HDMI jeśli używam komputera, bądź wychodził do głośników z monitora, jeśli używam go jako telewizor. Przy podłączeniu tym krótszym HDMI słychać tylko te “pyknięcia” w głośnikach ale ekran nie robi się czarny. Na to wygląda, że mam nawet paragon z tego kabla, bo kupowałem go rok temu. Czyli ma wadę ekranowania i działa na niego przez to jakieś pole tak? Jak na razie o ekranowaniu wiem tylko coś z podstaw sieci komputerowych, że w skrętce ma chronić przed zakłóceniami. Co mam powiedzieć reklamując ten kabel?

 

Ja$ co do tego zerowania roboczego sieci 230V, tak właśnie było podłączone poprzednie gniazdko i tak się działo.

Banan, zależy za ile go kupiłeś i czy to w ogóle ma sens (cena). Kabel jednak nie powinien być podatny na zakłócenia. Jest źle ekranowany od pola magnetycznego no i uszkodzony przez jakieś większe przepięcie. 

Uszkodzenie kabla (i prawdopodobnie zasilacza) wynikło z braku uziemienia. Podłączenie tak jak masz jest nie jest rozwiązaniem na dłuższą metę, choć dość popularnym. Pomyśl o elektryku z uprawnieniami, który będzie musiał postarać się o prawdziwe uziemienie. 

Kabel nie był drogi - 20 zł. Jednak z tego co piszesz to niejako nie działa prawidłowo z “mojej” winy. W takim razie trzeba w całym domu zrobić uziemienie i do tego trzeba też kupić nowy kabel HDMI, bo w przeciwnym razie może dalej dochodzić do podobnych sytuacji jak ta z zasilaczem, a uziemienie rozwiąże problem przepięć. Tak?

Podstawowa sprawa to uziemienie. Ale nie jedyna. Dodatkowo ograniczniki przepięć i listwy zasilające z takimi ogranicznikami. Nasza sieć jest jaka jest. 

…a to ci kabel?!  Źle działa tylko jak się światło w piwnicy włącza. Ciekawe zjawisko.

Zjawisko polega na tym, że przepięcie aktywuje separator HDCP :wink:

Cały czas drążyłem temat, nawet przepiąłem głośniki z monitora do PCta i jak się okazało monitor zamiast wyłączać, to co leci z HDMI, to pokazywał na chwilkę dziwne paski - takie artefakty. Odłączyłem głośniki od komputera oraz od prądu, mając cały czas ten HDMI, na którym migał ekran. Test przełącznika do piwnicy - ekran przestał migać… Jakieś sugestie jak głośniki mogą wpływać na monitor, podłączając bezpośrednio oraz przez komputer? Wspomniane głośniki to Creative Inspire T3100. Na dzień dzisiejszy jest to najstarsza część mojego zestawu, bo są bardzo dobre mimo mijających lat, których było przynajmniej 5 jeśli nie więcej.

Hej,

 

Wygląda na to, że głośniki mogą potęgować problemy - a dokładniej zasilacz w nich wbudowany. Spróbuj głośniki podpiąć do innego gniazdka zasilającego. Kiedyś miałem podobny problem - włączenie lampki biurkowej powodowało odłączenie nagrywarki USB z dodatkowym zasilaniem. Po przepięciu lampki do innego gniazdka problem zniknął. :wink:

 

Pozdrawiam,

Dimatheus